Sürprizlerle Dolu 2013 Milan SanRemo’da Zafer Ciolek’in, Sagan’a Son An Şoku

17/03/2013  //     //  Genel

 

Bu yıl değişikliklerle başladı Milan-SanRemo haberleri. 104.startını geleneksel Cumartesi gününde değil de Pazar gününe kaydırılan yarış takvimi adeta bugün sürprizlerle yanıt verdi. Dün kü hava şartları kısmen daha iyi olsa da İtalya’nın “Bahar Klasiği” Milan SanRemo karla kaplı bir gün ile ilk sürprizini yaptı. Geçtiğimiz haftalarda kar yağışı sebebiyle iptal edilen yarışlar sonrasında, rekabeti özleyen isimlerin odaklandığı 298 kilometrelik yarış, iptal edilmeyip başladığında tarihi yarışın tarihi gelişmeleri de berberinde geldi. Bugünkü yarış şartları ve taktiklere uymaya çalışan sporcuların soğuğa karşı verdikleri mücedele, kritik tırmanışlar Cipressa ve Poccio atakları ve finişin sürpriz yıldızı Gerald Ciolek zaferi ile dolu dolu bisiklet heyecanı yaşandı.

 

 

Bisiklet efsanelerinin eski siyah – beyaz resimlerindeki kirli yüzler, kar temalı yarış parkuru karesi eşliğinde gelen zafer hikayelerinin bir benzerini bugün yaşadık. Eskilerin, yağmur ya da kar engeli görmediği ve ne şartta olursa olsun yapılan yarışlara ait bu kareler bugün Milan-SanRemo ile arşivine yenilerini ekledi. Belçika klasikleri kara teslim olup iptal edilirken, Milan-Sanremo İtalya’nın sahip olduğu zengin bisiklet kültürüne 2013 tazeliğinde yine karlı, soğuk yarış fonunda resimleri arşivine ekledi. Yarış Organizatörleri RCS Sport, 298 kilometre olarak açıklanan yarış parkurunda iki önemli değişiklik yaptı.

 

 

Yarışın ilk ciddi tırmanışı Passo del Turchino’nun yoğun kar yağışı sebebiyle tehlikeli olacağı gerekçesiyle o bölümün 111,6.kilometre Ovada’dan – 154,3.kilometredeki Arenzona’ya sporcuların otobüslerle transferi gerçekleştirilip Arenzona’da Milan Sanremo’da ikinci kez startını aldı. Elbette ki, Sporza kalesi önünde alınan ilk starttan 15 kilometre sonra oluşan 6 kişilik kaçış grubunun 7 dakika 10 saniyelik farkını ağlamak adına, kaçış grubu Arenzona’daki ikinci startta 7 dakika 10 saniye önde başlatıldı. Kaçış grubunda; Filippo Fortin(Bardiani Valvole-CSF Inox), Lars Bak(Omega Pharma QuickStep), Matteo Montaguti(Ag2R), Diego Rossa(Androni), Maxim Belkov(Katusha) ve pablo Lastras Garcia(Movistar) vardı. Otobüs ile geçilen ve Arenzona’dan ikinci kez start alınan 43 kilometrelik kısım, profil üzerinde sarı ile işaretlenen bölümdür.

 

 

 

Sprinterlerin zorlu bölümü Le Manie tırmanışı (Gri alan) 27 kilometrelik mesafeside yarıştan çıkartıldı. Bugün 298 kilometre planlanan yarış, 70 kilometre kısalarak 228 kilometre mesafede gerçekleşse de zorlu hava şartları sebebiyle beklenenden geç bitti. Günün 6 kişilik kaçış grubu ikinci startını 7 dakika 10 saniye önde aldı. Ve gün içerisinde 9 buçuk dakika seviyelerine çıkardı. Finişe 73 kilometre kala Filippo Fortin’in kaçış grubundan kopması ile 5 kişi devam eden kaçış grubu, son 50 kilometre kala ana grup önünde etkin çalışmakta olan SKY ve Cannondale takım trenlerinin verdiği tempo ile zaman avantajını hızla kaybetmeye başladı.

 

 

Islak yollar, soğuk hava, kat kat giyilen kıyafetlerin altında kollarını hissetmeyen sporcuların ısınmak için bisiklet üzerinde yapmaya çalıştıkları kol egzersizleri görüntüleri ile geçti. Capo Berta tırmanışında kaçış grubundan Pablo Lastras ve Montaguti’nin de kaçıştan kopması ile ana grubund1 buçuk dakika önünde kalan 3 kişilik kaçış grubu için kaçışla zafer kazanma hayali gittikçe azalmaya başladı. Zira 5,6 kilometrelik tırmanışa sahip Cipressa’nın tırmanışına başladığı dar yola, her yıl olduğu gibi bu yıl da önde girip sıkışmadan lider tırmanışa geçmek isteyen takımların temposu bu yıl da kaçış grubuna bu aşamada şans tanımadı. 1982 yılında Milan Sanremo parkuruna dahil edilen Cipressa, yarışın kritik ilk noktası olarak değerlendirilir. Kaçış grubu, Cipressa öncesi finişe 30,8 kilometre kala ana gruba dahil olmaktan yine kaçamadı.

 

Günün kaçış grubunun yakalanmasında en etkin çalışan takım SKY, kaçan 3’lünün yakalanmasından 3 kilometre sonra kazaya karıştı. Sky takımından ve garmin takımından Tyler Farrar’ın da etkilendiği kaza sonrası ana grup önünde Cannondale Peter Sagan için tempoyu arttırmaya devam etti. Cipressa’ya 5 kişilik yeni kaçış grubu önde girdiyse de Sylvain Chavanel’in de içinde bulunduğu 5’linin yakalanması uzun sürmedi. Yarışın tüm iddialı isimlerini önlerde görmek mümkündü ki bu isimler; Cancellara, Philippe Gilbert, Sylvain Chavanel, Moreno Moser ve Peter Sagan, Edvald Boasson Hagen, Filippo Pozzato, Mark Cavendish yer alıyordu. Ardarda gelen ataklar Cipressa’yı yani yarışın ilk kritik noktasını deneyecek isimlerin netleşmesini sağladı. Sky takımından Ian Stannard’ın başlattığı atağa Katusha’nın Rusya Şampiyonu Vorganov ve yine Sylvain Chavanel’i görmek şaşırtmadı. Vorganov Poggio yani ikinci kritik noktada ana gruptan geriye kalan yıldız isimlerin oluşturduğu ön gruba dahil oldu. Ayı Yogi lakaplı Stannard ve Chavanel kaçışa devam etti.

 

Ana grubun yıldız isimleri arasından Luca Paolini’nin atağına cevap veren Peter Sagan, Sagan’ı göz hapsinden bırakmayan Cancellara’nın atağı finişe 6,8 kilometre kala başladı. 500 metre sonra bu kez Cancellara atak yaptığında Peter Sagan, Luca Paolini ve Gerald Ciolek atağa cevap vererek yeni öncü grubu oluşturma temelleri atılmaya başlandı. Stannard ve Chavanel 3,7 kilometre kala yakalandığında galibiyetin bu isimler arasından çıkacağı netlik kazanmaya başladı. Ard arda gelen ataklar, zorlu günün ardından zafer sevinci için verilen mücadele, birbirini kollayan yıldız isimlerin “o anı” kollamaları nefes kesiciydi. Sagan son ana kadar Cancellara’dan atak bekledi. Kendini o kadar Cancellara’ya odaklamıştı ki, sprinte kalkan Gerald Ciolek’i salise farkı ile geç fark etti. Sagan pedalına asılınca Cancellara’da yüksek torklu sprintini galibiyet hedefine çevirdi. 3 isim aynı hizzada finişe girerken Cioleck’in o salise farkı ile başlattığı sprinti tekerlek farkıyla birinci olmasını sağladı. 26 yaşındaki Alman sporcu, günün muhakkak sürpriz galibi olarak kariyerinin en önemli galibiyetlerinden birini kazanmış oldu.

 

Cancellara, Sagan için hazırlıklıydı. Sagan en büyük favori olarak baskılara rağmen iyi derece çıkardı. Ancak baskı, Cancellara’nın Sagan’a yolladığı mesaj ile etkili olmuş gibiydi. Peter Sagan finiş için sprint tutukluğu yaşadı. Sürekli Cancellara’yı takip etmek, son kilometredeki huzursuzluğu ve Milan SanRemo galibiyet hayali ellerinden kayıp gittiği finiş çizgisi anı… Sagan’ın yüzünden okunan hayal kırıklığı 2013 sezonunun unutulmaz karesi olarak asla unutulmayacak kadar derin bir ifadeye sahip olarak belgelendi. Günün büyük favorilerinden, “Bir gün mutlaka bu yarışı kazanacağım” diyen Nibali’nin yarışı terk edişi de büyük sürprizlerden biriydi. Sonuç olarak, zor şartları, bahar klasiği adına sahip Milan SanRemo’nun 2013 koşulları ve galibiyet mücadeleleri ile unutulmayacak bir klasik zevki yaşandı.

 

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=0LYLQKQp9po:550:0]

 

2013 Milan SanRemo Finiş Sıralaması:

 

1 Gerald Ciolek (Ger) MTN – Qhubeka 5:37:20
2 Peter Sagan (Svk) Cannondale
3 Fabian Cancellara (Swi) RadioShack Leopard
4 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma Quick Step
5 Luca Paolini (Ita) Team Katusha
6 Ian Stannard (GBr) Sky Pro Cycling
7 Taylor Phinney (USA) BMC Racing
8 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha 0:00:14
9 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma Quick Step
10 Bernhard Eisel (Aut) Sky Pro Cycling

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın