Spartaküs Performansı 2012 Strade Bianche ile Geri Döndü

03/03/2012  //     //  Genel

 

Bisiklet sezonunun klasiklerle coştuğu, yarış sezonun hareketlendiği Mart ayının gelmesiyle keyifli mücadelelere tanık olacağız. İşte tarihi itibariyle eski bir klasik olmayan ancak Toskana’nın cezbedici parkuru ile bisiklet severlerin gönlünü çelen Montepaschi Strade Bianche’de Mart ayının keyifli tek günlük yarışı olarak 6. Edisyonunun startını bugün aldı. 14 takım kadrosunda 111 sporcunun start aldığı Gaiole in Chianti’den itibaren 190 kilometrelik heyecana yüksek tempo ile başlandı.

 

 

8 tozlu toprak bölüm içeren Montepaschi Strade Bianche parkurunun startından sonra ilk 10 kilometre içerisinde 12 kişilik kaçış grubu oluştu. Marco Pinotti (BMC), Borut Bozic (Astana) ve Juan Pablo Suadrez’in (Colombia Coldeportes) kaçıştan erken kopmasıyla günün kaçışı 9 kişi ile devam etti. 9 Kişilik kaçış grubunda Cladio Coroni (Acqua&Sapone), Marco Coledan (Colnago-CSF Inox), Jarlison Oantano (Colombia Coldeportes), Kevin Hulsmans (Farnese Vini-Selle italia), Massimo Graziato (Lampre-ISD), Valerio Agnoli (Liquigas Canondale), Ramon Sinkeldam (Project 1T4i), Ben Hermans (RadioShack Nissan Trek) ve Gabriele Basisio (Utensilnord Named) vardı. Etabın 122. kilometresine kadar farkı 2 dakika 10 saniye civarında tutan kaçış grubu Garmin Barracuda takımının ana gruba tempo vermeye başlamasıyla zaman avantajını kaybetmeye başladı.

 

 

9 kişilik kaçış grubu 135. kilometrede ana gruba yakalandı. Ancak yeni oluşan yaklaşık 18 kişilik kaçış grubuyla daha güçlü bir kaçış grubu formu oluştu. Finişe 47 kilometre kala oluşan bu kaçış grubunda Roman Kreuziger (Astana), Maxim Iglinsky (Astana), Alessandro Ballan (BMC), Greg Van Avarmaet (BMC), Fabian Cancellara (Radioshack Nissan Trek), Daniele Bennati (RadioShack Nissan Trek), Elia Failli (Farnese), Oscar Gatto (Farnese), Daniel Oss (Liquigas-Canondale), Vincenzo Nibali (Liquigas-Canondale) Daniele Colli (Team Type1), Johan Van Summeren (Garmin), ilk kaçış grubunda da bulunan Francesco Reda (Acqua&Sapone) gibi isimler oluşturuyordu. Bu grupta olması beklenen 2011 Strade Bianche galibi Philippe Gilbert ise ikinci grubun arkasında kalmıştı. Omloop Het Neuwsblad yarışında da performans sorunu yaşayarak 31. sırada tamamlayan 2011 klasiklerinin taçsız kralı bu sezon formsuz ve moralsiz sürüşü ile izleniyor.

 

 

Finişe 38 kilometre kala güçlü isimlerin oluşturduğu kalabalık kaçış grubundan Daniele Bennati (Radioshack Nissan Trek) ve Daniel Oss (Liquigas-Canondale) atak yaparak 2 kişilik yeni kaçış grubu oluşturarak yarışın liderliğini aldı. Oss’un kaçıştan erken kopmasıyla kaçışa solo devam eden Bennati, günün güçlü favorisi Fabian Cancellara için stratejik, güçlü kaçış performansı sergiledi. Bennati’nin dikkat dağıtan atağı sonrası zaman farkını finişe 22 kilometre kala 45 saniyeye çıkartınca Cancellara odaklı stratejiler Bennati’ye yönelmeye başladı. RadioShack Nissan Trek takımının mükemmel stratejisi ve ünlü İsviçeli Cancellara’nın Spartaküs’ü andıran gücü yarışın hakimiyetini finişe 12 kilometre kala yaptığı atakla şekillendirdi. Bennati’nin sondan bir önceki toprak yollu sektörde yakalacağını beklemek hiç de sürpriz olmadı. Bennati’nin yakalanması sonrası Cancellara’nın atağı da aynı şekilde sürpriz değildi. Ancak gruptaki galibiyet hayalleri sahiplerine şok edici bir sürpriz olduğu da bir gerçek.

 

 

Son sektörde güçlü atağı ile grubu silkelemeyi başaran Cancellara’nın atağına cevap ancak 1 kilometrelik sektörün sonunda eğimin düzleşmesiyle Roman Kreuziger(Astana) ve Oscar Gatto(Farnese) ikilisinden geldi. Bennati’nin performansı için çılgınca güç harcayan, yarışın iddialı isimleri arasındayken son mücadele için cevap verebilecek enerji bulamayan Ballan ve Greg Van Avarmaet için günün BMC stratejisi trajediye dönüşmüş oldu. Finişe 6 kilometreye kadar Gatto ve Kreuziger ikilisine zaman farkını 24 saniyeye çıkaran Cancellara’nın 1 dakika 18 saniye ardında kalan Ballan grubunda Ballan’ın zor ilerlediği gözlerden kaçmadı. Oysa Spartaküs zamana karşı performans moduna girmişti bile.

 

 

Siena’daki finişe giden son kilometrenin %16’lık eğimi için yeterli zaman farkını açan Cancellara, solo kaçışını Strade Bianche’nin finiş çizgisinden geçerken 44 saniye farkla tamamladı. 2008’in galibi Cancellara bugün Siena’daki zaferi ile Montepaschi Strade Bianche’nin kısa tarihinde iki kez kazanan tek isim oldu. 2011 sezonunda şanssızlıklar sebebiyle güçlü performansını sergileyemeyen Fabian Cancellara özlenen sürpriz ve güçlü ataklarını bugün tekrarlayarak eski formu ile döndüğünü gözler önüne serdi.

 

 

 

 

 

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=W2QXOREObvg:550:0]

 

 

2012 Montepaschi Strade Bianche Finiş Sıralaması:

 

1 Fabian Cancellara (Swi) RadioShack-Nissan 4:44:59  
2 Maxim Iglinsky (Kaz) Astana Pro Team 0:00:42  
3 Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini – Selle Italia    
4 Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team 0:00:46  
5 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 0:00:48  
6 Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team 0:01:03  
7 Francesco Reda (Ita) Acqua & Sapone 0:01:45  
8 Francesco Ginanni (Ita) Acqua & Sapone 0:01:47  
9 Elia Favilli (Ita) Farnese Vini – Selle Italia    
10 Johan Vansummeren (Bel) Garmin – Barracuda 0:01:57  
11 Daniele Bennati (Ita) RadioShack-Nissan 0:03:58  
12 Jarlinson Pantano (Col) Colombia – Coldeportes    
13 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team    
14 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team    
15 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale    
16 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team 0:04:02  
17 Tom Dumoulin (Ned) Project 1T4i 0:07:50  
18 Laurent Didier (Lux) RadioShack-Nissan    
19 Fabian Wegmann (Ger) Garmin – Barracuda    
20 Patxi Javier Vila Errandonea (Spa) Utensilnord Named    
21 Wilson Alexander Marentes Torres (Col) Colombia – Coldeportes    
22 Simone Ponzi (Ita) Astana Pro Team    
23 Georg Preidler (Aut) Team Type 1 – Sanofi    
24 Rémi Cusin (Fra) Team Type 1 – Sanofi    
25 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Movistar Team    
26 Peter Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale    
27 Luca Ascani (Ita) Farnese Vini – Selle Italia    
28 Peter Stetina (USA) Garmin – Barracuda    
29 Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Cannondale    
30 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team    
31 Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team    
32 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia – Coldeportes    
33 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone    
34 Luca Mazzanti (Ita) Farnese Vini – Selle Italia    
35 Ryder Hesjedal (Can) Garmin – Barracuda    
36 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre – ISD    
37 Carlos Julian Quintero (Col) Colombia – Coldeportes    
38 Angelo Pagani (Ita) Colnago – CSF Inox    
39 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone    
40 Filippo Savini (Ita) Colnago – CSF Inox    
41 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team    
42 Adriano Malori (Ita) Lampre – ISD    
43 Gianluca Brambilla (Ita) Colnago – CSF Inox    
44 Rubens Bertogliati (Swi) Team Type 1 – Sanofi    
45 Tony Gallopin (Fra) RadioShack-Nissan    
46 Sergey Renev (Kaz) Astana Pro Team    
47 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Movistar Team    
48 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team    
49 Grégory Rast (Swi) RadioShack-Nissan    
50 Daniele Colli (Ita) Team Type 1 – Sanofi    
51 Yaroslav Popovych (Ukr) RadioShack-Nissan    
52 Moreno Moser (Ita) Liquigas-Cannondale    

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın