Sony NWZ-W273 4GB Su Geçirmez Mp3 Çalar Walkman

27/04/2013  //     //  Genel

 

 

Günümüzde, teknolojik gelişmelerin de sayesinde, birçok sporcu için sporda müzik kullanımı vazgeçilmez haline geldi. Bunun sonucunda firmalar, kullanıcıya daha kaliteli, uygun fiyatlı ve ergonomik ürünleri sunabilmek için kıyasıya bir rekabet içerisine girdiler. Bu yıl piyasaya sürülen, daha önce de Ironman Çağlar Çiftçi’nin yüzücü mp3 çalarlarıyla ilgili yazısında incelemeye aldığı ürünler arasında en başarılı bulduğu model olan, Japon devi Sony’nin yeni ürünü W273 Walkman’i, Cyclingtr.com ekibi olarak, siz takipçilerimiz için özel incelemeye aldık. Sony’nin, kulakiçi kulaklıklarına sahip, su geçirmez W273 modeli ile sporcu mp3 çalarları konusunda daha şimdiden pazarda önemli bir yere sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz.

 

 

Sony NWZ-W273 Walkman’in teknik özelliklerini ve çeşitli sporlardaki kullanım performansını birkaç ana başlık altında topladık. Aşağıda bu ürünle ilgili detaylı değerlendirmelerimizi bulabilirsiniz.

 

 

Su geçirmezlik

W273’ün belki de en önemli özelliği, Sony’nin ilk %100 su geçirmez Walkman‘i olması. Ürün, Japon su geçirmezlik standartlarından, en üst seviyede su geçirmezlik anlamına gelen IPX8 -su altında kullanıma uygun- derecesine sahip. Bu özelliği sayesinde uzun ve sıkıcı antrenmanlarda özellikle yüzücüler için çok iyi bir çözüm haline gelmiş. W273, 2 metre derinliğe kadar bu özelliğini koruyor. Elbette derinde yüzeydekinden daha fazla basınç olduğundan ses de değişime uğruyor, ancak ürünü Scuba ya da Skin dalış yaparken kullanmayacaksanız bunu dert etmenize de gerek yok. Zaten firma denizde kullanılmasını da tavsiye etmiyor. Öte yandan su geçirmez Walkman’inizi sıcak suyla duş alırken bile çıkarmanız gerekmiyor. Ancak W273 Walkman’i havuzda kullanırken bir şeye dikkat etmek gerekiyor; antrenmandan önce, kulağınız tamamen kuru iken mp3 çaları kulağınıza takarak, en yüksek verimi elde edebilirsiniz. Aksi takdirde, kulaklıktan gelecek olan seste sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu durumu şöyle açıklayacak olursak, aslında yüzme için yapılan mp3 çalarların çoğunda bu sorun bulunmakta. Eğer kulağınız ile kulaklık arasına su girecek olursa, doğal olarak ses dalgaları kulak içine doğru bir şekilde ulaşamıyor. Bunun sonucunda da ses ya kısık geliyor ya da yalnızca boğuk bir ses duyabiliyorsunuz. Havuzda sorunsuzca kullanabileceğiniz bu ürün sayesinde, elbette yağmurlu günlerde de koşarken ya da bisiklete binerken müzik dinlemenin de tadına varabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Tasarım

W273’ün tasarımının arkasında müthiş bir zekanın yanı sıra sadelik de yatıyor. Tasarımcıları bu modeli yaratırken ergonomiden tuş yerleşimine kadar her türlü kolaylığı düşünmüşler; bu da W273’ü kullanım açısından oldukça pratik bir mp3 çalar yapıyor. Üzerindeki tuş dizilimi antrenman sırasında kolaylıkla müziği durdurup başlatmanızı, ses ayarını yapmanızı, müzik listesine girebilmenizi ve shuffle ayarlarını yapabilmenizi sağlıyor. “Play” ve “ses açma” tuşlarının üzerindeki kabartmalı doku, tuşların yerlerini görmeden de algılamanıza yardımcı oluyor. Ayrıca doğru tuşa bastığınızdan emin olmanız için bir de sesli olarak onay alıyorsunuz. Cihazı çantanızda ya da cebinizde taşırken yanlışlıkla açılıp kapanmaması için de diğerlerinden farklı yapıya sahip bir “güç kilidi anahtarı” bulunmakta. Küçük tasarımı sayesinde antrenman sırasında rahatsızlık duymanız da engellenmiş. Ayrıca tıpkı bluetooth kulaklıklarda olduğu gibi, W273’te de kulaklıkla bir bütün oluşturularak, kablo kalabalığının da önüne geçilmiş. Bu da size gerçek hareket özgürlüğü sağlıyor. Dış görünüşe gelince; hareketlerinize uyum sağlamak için tasarlanmış şık ve modern dizaynı ve siyah, mavi ve beyaz olmak üzere 3 farklı renk seçeneği sayesinde de zevkinize uygun Walkman’i seçebiliyorsunuz. Ayrıca küçük ve hafif (29 gram) olması sayesinde kullanmadığınız zamanlarda boynunuzda, çantanızda veya cebinizde kolaylıkla taşıyabiliyorsunuz.

 

 

 

Ergonomi

Oldukça ergonomik bir tasarıma sahip olan W273’ün bir diğer önemli özelliği de, yüksek tempolu koşularda, en zorlu arazi sürüşlerinde ve yüzerken bile kulağınızdan düşmemesi. Ürünün her kulak yapısına uyum sağlayabilmesi için, toplamda 3 farklı boydaki kulaklık başlıkları da bulunuyor. Firma bu sayede farklı kulak tiplerinden dolayı oluşabilecek kulak ile kulaklık arasına su girmesi ihtimalini de azaltmayı planlamış. Müzik keyfini kesintisiz yaşamak ve W273’ü olabilecek en verimli şekilde kullanabilmek için kulaklıkların ucuna sizin için en uygun boyuttaki kulaklık başlıklarını takmalı ve ensenizden geçen kablonun uzunluğunu kutudan çıkan ayarlanabilir bantla başınızın ölçüsüne göre ayarlamalısınız. Ayrıca kulağınızın üstüne oturan kısmı elinizde bükerek ürünün daha da iyi oturmasını sağlayabilirsiniz; korkmayın, kırılmıyor! Mp3 çalarınız tüm bunları yapmanıza rağmen hala tam olarak sabit durmuyorsa, dilerseniz gözlüğünüzün lastiğini veya bonenizi kullanarak da bu sabitliği garantiye alabilirsiniz. Doğru kulaklık başlığı ve doğru kullanım ile Sony NWZ-W273 Walkman, gerçekten de dayanıklılık antrenmanlarında, sudaki en yakın dostunuz olacaktır. Bundan böyle havuzun dibinde yer alan fayansları saymayacak, aksine attığınız her kulaçta, müziğin ritmi ile performansınızı daha da üst seviyelere taşıyabileceksiniz. Koşu antrenmanlarında ise, yine kulak içi kulaklık sayesinde, kulaklığın sarsıntıdan dolayı kulağınızdan çıkma riski de ortadan kalkıyor. Ayrıca daha önce de belirttiğimiz gibi, uzun kablolarla uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz. Böylece koşu antrenmanınızın en hararetli anında, elinizin kabloya çarpması sonucu kulaklığın çıkması ve motivasyonunuzun kesilmesi gibi bir risk ortadan kalkmış oluyor.

 

 

 

Ses

W273’ün equalizer’ı yok, ama ne dinlerseniz dinleyin bas-tiz dengesi oldukça başarılı bir şekilde korunuyor. Bu da hem spor yaparken müzik dinlemek hem de ses kalitesinden ödün vermemek isteyenler için önemli bir özellik. Bu kadar küçük ve hafif bir mp3 çalardan bu denli güçlü bir ses beklemiyor olabilirsiniz, ancak anlayacağınız, Sony yine kendisine yakışanı yapmış. Sony’nin alışık olduğumuz kalitesiyle W273’ün sağladığı temiz sesleri en ince ayrıntısına kadar duymak ve basları hissedebilmek çok keyifli. W273’ün yüzme ve koşu antrenmanları sırasında eksik olarak nitelendirebileceğimiz tek özelliği, çoğu kişi için büyük bir sorun teşkil etmeyecek olan, kalp basıncını kulak içi kulaklıktan dolayı normale oranla biraz daha fazla hissettirmesi. Kulağınızın içine kadar tam oturması nedeniyle hissedeceğiniz bu basınç, alışık olmadığınız için başlarda size biraz garip gelebilir, ancak kısa süre sonra bu his de ortadan kalkıyor ve Sony farkıyla müzik dinlemenin keyfine varıyorsunuz. Bisiklet üzerinde kullanımda, W273 sizi müziğin ritmine kaptırsa da ülkemiz trafiğinde bazı sıkıntılara yol açabilir. Çünkü su geçirmez özelliği sebebiyle, dışardan gelen seslere karşı tam bir izolasyona sebep oluyor. Bu nedenle, özellikle trafikte bisiklet üzerinde giderken dikkatli olmanız gerekiyor. Bildiğiniz gibi ülkemizde halen “trafikte bisikletliye saygı” kavramı oturmuş değil. Bu durum hal-i hazırda bisikletliler için büyük bir sorun teşkil ederken, bir de siz dış seslere kendinizi kapattığınızda işler iyice kötüleşebilir. O yüzden bu konuda temkinli olmakta fayda var. Eğer bu anlamda kendinizden çok emin değilseniz bisikletle trafiğe çıktığınızda Walkman’inizi kullanmaya ara vermenizi öneririz. Ancak W273 Walkman, trafiğin olmadığı bisiklet sürüşlerinde oldukça keyif verici bir sürüş yapmanızı sağlayacaktır.

 

 

Pil ömrü ve çalma süreleri

W273 Walkman’i şarj etmek ve içine istediğiniz şarkıları atmak da oldukça kolay. Walkman’i, tamamen kuruladıktan sonra, kutusundan çıkan aparat üzerine yerleştirip aparat üzerindeki USB kablosunu -Mac™ ve Windows® fark etmiyor- bilgisayara bağladığınız andan itibaren mp3 çalarınız şarj olmaya başlıyor. Ayrıca kendisine ait bir pencere bilgisayar ekranında beliriyor. Bu ekran üzerinden şarkılarınızı mp3 çalarınıza sürükle-bırak yöntemiyle kolaylıkla atabiliyor, şarj süresi boyunca pilinin ne kadarının dolduğunu ve mp3 çaların hafızasında ne kadar boş alan kaldığını görebiliyorsunuz. Ürünün pil ömrü gayet tatmin edici; yaklaşık 1,5 saat süren tam şarjla kesintisiz 8 saat müzik dinleyebiliyorsunuz. Aceleniz olduğu durumlar için hızlı şarj özelliğinden yararlanabilir, ürünü sadece 3 dakika şarjda tutarak 60 dakika boyunca müzik dinleyebilirsiniz. Çalma esnasında Sony’nin Walkman’lerinde kullandığı ZAPPIN™ teknolojisi sayesinde dosyalar ve şarkılar arasında hızlı geçiş yapabiliyor ve bir parçayı tamamen çalmadan sadece nakaratını dinleyerek istediğiniz parçalara kolayca ulaşabiliyorsunuz. Toplam 4 GB’lık hafızası ve 990 şarkı kapasitesi ile W273’ün çoğu kişiyi tatmin edeceğini düşünüyoruz.

 

 

 

Bakım

Walkman’inizden yıllarca verimli bir şekilde yararlanmak istiyorsanız, tabi ki ona iyi bakmalısınız. Bunun için her kullanımdan sonra oda sıcaklığında temiz suyla yıkamanızda fayda var. Zaten bu konuda gerekli bilgileri, her dil için ayrı ayrı kağıtlara basılmış olan kullanma kılavuzunda bulacaksınız.

 

 

Cyclingtr.com olarak, sizin için Sony NWZ-W273 Walkman‘i kullandık ve test ettik. Şahsi yorumumu yapmam gerekirse, bu dinamik ve enerjik mp3 çalar, özellikle yüzme antrenmanlarında büyük bir boşluğu dolduracaktır. Şu ana kadar test ettiğimiz ürünler arasında bundan daha iyisi olmadığını söyleyebiliriz. Mesafe yüzücüleri ve triatletler gibi suda oldukça fazla vakit harcayan sporcular, bu ürünü kesinlikle beğenecekler. Sony NWZ-W273 Walkman, uzun süreli antrenmanlarınızda en büyük dostunuz olacaktır.

Daha önce başka firmalar da su geçirmez ve yüzücülere özgü modeller üretmişti. Ancak, Sony’nin bu ürünü sadece yüzme için değil, sporun her alanında da rahatlıkla kullanılabilecek bir model. İster 2 saatlik uzun ve tekdüze yüzme antrenmanlarında ya da bisiklet üzerinde saatlerce sürecek olan uzun ve yorucu kilometreler boyunca, ister attığınız her adımda müziğin ritmini dinleyebileceğiniz koşu antrenmanlarında ya da kimseyle ilgilenmeden kendi başınıza yapacağınız fitness çalışmalarında W273’ü kullanabilir ve müziğin ritmi ve motivasyonu ile antrenmanlarınızı daha çekici bir hale getirebilirsiniz.

 

 

Diğer yandan Sony NWZ-W273, sporcular için özel olarak geliştirilmesine rağmen, günlük kullanım için de rahatlıkla tavsiye edebileceğimiz bir mp3 çalar. Müziği hayatının her anında, kablolara dolaşmadan, saatlerce hangi şarkıları dinleyeceğini aramadan ve mp3 çalarını sık sık şarj etme gereksinimi duymadan, doyasıya yaşamayı sevenlerin de mutlaka edinmesi gereken bir ürün. Bu mp3 çalar sayesinde, profesyonel sporcu olmasanız da, her sabah çıktığınız sağlıklı yaşam yürüyüşlerinizin ve köpeğinizi gezdirmenin bile çok daha keyifli olacağından emin olabilirsiniz.

 

 

Bu ürünün bu kadar övülmeyi hak etmesinin bir diğer nedeni de, sunduğu özelliklerin ve kalitesinin yanısıra, www.btsony.com‘da 155 TL gibi uygun bir fiyatla satışa sunulmuş olması. Ürün, oldukça fazla rağbet gördüğünden geçtiğimiz ay içinde stoklarda tükenmişti. Sony NWZ-W273’ü hazır yeniden stoklara girmişken yakalamak isterseniz, Btsony’deki sayfasından hemen satın alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın