Sierra Nevada Zirvesinin Galibi Daniel Moreno – Genel Sıralamanın Yeni Lideri ise Sylvain CHAVANEL

23/08/2011  //     //  Genel

İspanya Turu takipçilerinin merakla beklediği 4. etaptaki Sierra Nevadatırmanışı genel sıralamayı yine ve yeniden düzenledi. Elbette zorlu finişinsonunda böylesi bir sonuç aslında beklenen bir sonuçtu. Etaba başlarkenlider Kırmızı Mayo’yu taşıyan Pablo Lastras ve Movistar takımı etabınbaşından itibaren sergiledikleri performans ile mayoyu koruma savaşındaolduklarını gösterdi. Ancak etabın vurucu bölümleri geldiğinde Lastras veMovistar takımı için mayoyu koruyabilmek adına yapılacak bir şey kalmamıştı.4. etap genel sıralamayı yeniden yapılandırdı. İspanya Turu’nun yeni lideriSylvain Chavanel oldu.

2011etap tanıtımlarında 4. etap yorumlarındadeğindiğimiz gibi henüz 4. günde gelen bu profil ile etabın tırmanış veperformans testi olacağını, Sierra Nevada zirve finişinin vurucu etkisinibelirttiğimiz yazılı anlatımımızdan sonra bugün bir performans gösterisiizledik. Baza’dan alınan start’ın ardından ilk 10 kilometrede etabı kaçışile denemek isteyen 2 kişinin başlattığı atağa verilen cevaplar sonrası 7kişilik kaçış grubu şekillendi. 7 kişilik kaçış grubunda, GuillaumeBonnafond (AG2R), Matthew Busch (RadioShack), Yohan Bagot (Cofidis), ThomasRohregger (Leopard Trek), Eduard Vorganov (Katusha), Jose Nincente ToribioAlcolea (Andalucija Caja Granada) ve Koen de Kort(Skil Shimano) bulunuyordu.

Start ile beraber başlanan Alto de Filabres tırmanışında kaçışı başlatankaçış grubu 2.040 metre rakımdaki ilk dağ kapısından ilk geçen isimler oldu.Thomas Rohregger (Leopard Trek) 6 dakika + 6 saniye bonus, Jose Toribio(Andalucija) 4 puan + 4saniye bonus, Guillaume Bonnaford (AG2R) 2 puan + 2saniye bonusu alan kaçışçılardı. Yarışın bu aşamalarında ana grup önündekırmızı mayoyu korumak adına çalışan Movistar takımı ana gruba tempoveriyordu. Ancak bu efor etap sonunda karşılarına çıkacak Sierra Nevada içintakımı oldukça yordu. Kırmızı Mayo’yu koruyamayacakları sinyalini SierraNevada’ya tırmanış öncesinde dağılmalarıyla verdiler.

Sierra Nevada tırmanışı öncesi finişe 45 kilometre kala kaçan 7’linin anagruba farkı 6 dakika 56 saniyeyi buldu. Zaman farkı ana grubun düşükperformans sergilemesi göz önüne alındığında kaçışa başarı sağlayabilirdi.Ancak Sierra Nevada tırmanışına geçildiğinde ana grup önünde yerini alanRabobank takımı eşsiz tırmanış performansıyla zaman farkını adeta geriyesayım ritminde kapamaya başladı. Rabobank’ın finişe 40 kilometre kalayaptığı bu müdahale ve performansa kaçış grubunun dayanması oldukça zorgörünüyordu. Bu sırada Mark Cavendish’in İspanya Turu’ndan çekildiği haberitur radyosundan anons edildi. Mark Cavendish haklı olarak böylesi birprofilde kendini daha fazla zorlamanın anlamsız olduğunu düşünmüş olsagerek. Dün 3. etap düz etap olarak adlandırılsa dahi zor ve ortalama dağlıkolan bu etapta da zorlandığını gördüğümüz Mark Cavendish bugün ilkkilometrelerle başlayan tırmanış ile beraber oldukça zor ilerliyordu.Başarılı yıldız sprinterin 1 yıl içerisinde 3 büyük turda etap zaferihedefi, Vuelta’nın bugünkü acı verici profiline yenik düştü. Dün SkilShimano’nun sprinteri Marcel Kittel de Tweet’inde kısaca çok sıcak ve çokzor olan finalden yakındı. Bugün 4. etap sonunda ise mutsuzluğunu dilegetirdi. Henüz Vuelta’nın başında sprinterler için çok zorlayıcı bir profilolan 4. etapta Mark Cavendish’in çekilme kararı gayet normal bir tepkiolarak karşılandı. Giro’nun bu yılki etaplarına da tepki gösteren Cavendishİspanya’nın yaz sıcağında böylesi profiller için tepkisini yarıştançekilerek göstermiş oldu.

Vuelta’ya basın görevi ile katılan arkadaşım Sierra Nevada zirvesindegölgede 30 derece sıcaklığın olduğunu belirtti. Ki bu sıcaklığın 170kilometrelik böylesi bir etap profili ile sporcuları ne derece zorladığınıtahmin etmek zor olmasa gerek. 7 kişilik kaçış grubu Sierra Nevada’yatırmanırken ana grup önünde Rabonak takımı da istikrarlı tırmanışı ile zamanfarkını hızla azaltmaya başladı. Son 15 kilometre kaldığında kaçış grubundatutunmaya çalışan 4 kişi, Thomas Rohregger (Leopard Trek), GuillaumeBonnafond (AG2R), Matthew Busche (RadioShack) ve Eduard Vorganov (Katusha)ana grubun sadece 2 dakikaya düşen zaman farkı ile önündeydi. Kırmızı lidermayoyu taşıyan Movistar takımı sporcusu Pablo Lastras ise dünkü performansınüzerine bugünün Sierra Nevada tırmanışında kaçış grubunun 5 dakika 15 saniyegerisinde kalmış, ana gruptan iyice kopmuştu. Bu, liderliği bugünkaybedeceği ve yeni bir liderin bugün geleceği anlamını taşıyordu.

Son 7 kilometre kala ana grup önünden Vincenzo Nibali bir atak denemesiyaparak ana grubun nabzını yokladı. Ancak kaçışına destek gelmeyince tekbaşına kaçıştan vazgeçercesine ana gruba dahil oldu. Liquigas takımı anagrup önünde istikrarlı bir tempo oturtmaya çalışıyordu. Ancak ana gruptankaçan Chris Sorensen (Saxo Bank) ve DanielMoreno (Katusha) iyicekapanan zaman farkını değerlendirerek tırmanışta kaçış grubu yakaladı. Günün7 kişilik kaçış grubundan en son kalan Guillaume Bonnafond da (AG2R) son 3kilometre kala kaçıştan düşmeye başlayınca Sorensen ve Moreno ikilisizirveye doğru kaçışa devam ettiler. İkilinin iyi çalıştığınısöyleyemeyeceğim. Zira ikiliden sadece Chris Sorensen tempo vererek son 1kilometreye girdi. Sorensen’in tek başına çalıştığı ve bir anlamda Moreno’yadomestiklik yaptığı performansı finiş için güç bırakmadı. Ve Moreno sonkilometrede atağını yaparak etap galibiyetini aldı. Etap sonrasıröportajında “Son 5 km kala kendimi iyi hissediyordum ve Joaquim Rodriguezde gitmemi söyledi. Kazanacağımı hissediyordum ve gitmeye karar verdim. 2kilometre kala da iyi hissediyordum. Chris Sorensen ile çok iyi çalıştık,onu da tebrik ediyorum” dedi. Moreno kariyerinde ilk kez Vuelta etabıkazanmış oldu.

1-Daniel Moreno Fernandez – Katusha  4:51:53

2-Chris Anker Sorensen – Saxo Bank  +0:00:03

3-Daniel Martin – Team Garmin-Cervelo +0:00:11

4-Joaquim Rodriguez Oliver – Katusha  +0:00:11

5-Przemyslaw Niemiec – Lampre – ISD +0:00:11

6-Sergey Lagutin – Vacansoleil +0:00:11

7-Jurgen Van Den Broeck – Omega Pharma-Lotto +0:00:11

8-Wout Poels – Vacansoleil +0:00:11

9-Michele Scarponi – Lampre – ISD +0:00:11

10-Bauke Mollema – Rabobank  +0:00:11

Sylvain Chavanel bu yılı 2010 sezonuna göre biraz daha formsuz geçirdi. 2011Fransa Ulusal Yol Şampiyonluğu haricinde, kaçışları geçen sezonki gibiagresif başlasa da bu yıl nedense daha erken tükenen bir Chavanel vardı.Chavanel için bugün gelen genel sıralama liderliği ve Kırmızı Mayo, 2011sezonunun sonuna doğru ateşleyici bir moral ve mental performansgetirebilir. Yarın Kırmızı Mayo Sylvain Chavanel’de olacak. Genel sıralama4. etaba dek fırtına etkisiyle her gün değişse de şu ana kadar genelsıralamada istikrarını koruyan sürpriz bir isim var. Vuelta’nın açılışetabında Takım Zamana Karşı’da Leopard Trek performansı ile sürpriz birşekilde ilk gün Kırmızı Mayo’yu giyen Jacob Fuglsang diğer isimler etkilensede genel sıralamada oluşan fırtınalara rağmen ilk 10’da kalacağı sözünüistikrarla tutuyor.

4. Etap Sonunda Genel Sıralama:

 

1-Sylvain Chavanel – Quickstep               13:19:09

2-Daniel Moreno Fernandez – Katusha      +0:00:43

3-Jakob Fuglsang – Leopard Trek             +0:00:49

4-Maxime Monfort – Leopard Trek             +0:00:49

5-Vincenzo Nibali – Liquigas-Cannondale    +0:00:53

6-Kanstantsin Siutsou – HTC-Highroad       +0:00:58

7-Fredrik Kessiakoff – Pro Team Astana     +0:00:59

8-Sergio Pardilla Bellon – Movistar             +0:01:03

9-Marzio Bruseghin – Movistar                  +0:01:03

 

10-Kevin Seeldrayers – Quickstep             +0:01:04

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın