Sezon 2011 – il Lombardia’da Sürpriz İsimle Kapandı: Oliver Zaugg

15/10/2011  //     //  Genel

 

Dil alışkanlığı ya da el alışkanlığı Giro di lombardia adı belki de son kez bu yıl basında kullanıladursun yeni adına alışmak herkes için zaman alacak. Belki de seneye yine dilimizde Giro di Lombardia; Sonbahar klasiklerinin düşen yapraklı tek günlük klasiğini kullanacağız. Zira bu yıl bisiklet dünyasındaki hızlı ve yeni oluşum adı altında yapılan değişikliklere tanık oluyoruz. Geçen yıl 260 kilometre mesafede yapılan Giro di Lombardia’nın bu yıl 241 kilometrelik mesafesi ve yeni adının basılı olduğu afiş ve broşürlerin dolaştığı tanıtım haberini yayınlamıştık. 2 yıllık sözleşme gereği bu yıl Lecco’da finişi gerçekleşecek, 105.yılındaki yeni adıyla il Lombardia, Milano’dan start aldı. 

 

Photo:Daniele Badolato/LaPress

 

 

 

 

Tanıtım haberinde geçen yıl Philippe Gilbert’in muazzam kaçışı ve yağmurlu havada gerçekleşen 104 edisyonuna nazaran bu yıl güneşli ancak yine de düşen yaprakların yarışına yakışır serinlikteki hava şartlarında gerçekleşti. Güzergahın tarihsel yarış tarihine eşlik eden İtalya’nın 3.büyük gölü Como eşliğinde ancak bu yıl Lecco’da finişine girilecek yarışı 2011 sezonuna veda niteliğinde belki de son yılını yaşarken sporcuların agresif atakları sezon kapanışında Lombardia ile damgalarını vurmak istemeleriyle yansıdı. Elbette son 2 yıldır Lombardia’yı kazanan Philippe Gilbert bugün en büyük favorileridendi. Bugün kazansaydı bı yıl UCI listesinde 11 galibiyetle sezonu kapatacaktı. Muazzam bir rakam. Denemedi de değil. Finişe 58 kilometre kala Jacob Fuglsang(Leopard Trek) ve Philippe Gilbert’ten kaçış denemesi geldi. Ancak Gilbert’i bu yarışta geçen yılki kaçış zaferine teslim etmeye kimsenin niyeti yoktu. Gilbert bugün 3 kaçış denemesine de cevap alarak yarışın son tırmanışında yani Villa Vergano’da yorgunluğun emareleri ile ekranlara yansıdı.

 

Photo:Daniele Badolato/LaPress

 

Günün kuşkusuz en agresif, en adrenalinli kaçışı Vincenzo Nibali’den geldi. Finişe 55 kilometre kala Madonna del Ghisallo tırmanışında solo kaçışına başlayan Vincenzo Nibali kaçışın 30 kilometrelik dev kısmın sıfır yorgunluk ve full konsantre ilerledi. İnişlerdeki kusursuz tekniği ile sezonun son yarış zevkini solo yaşatan Nibali zaman farkını 1 dakika 30 saniyeye kadar çıkarttı. Taaki finişe 25 kilometre kala açılmış olan bu farka, ana grup önünde tempo tutan SKY’ın müdahalesine kadar. SKY takımından özellikle Michael Rpgers’ın gün boyu sergilediği tempo performansı da yabana atılır gibi değildi. 6 kilometre içerisinde 19 saniyeye düşen zaman farkı yarışın sonuna doğru sezonun son yarışına yakışır tempo ve heyecanı vermeye yetti. Nibali yaklaşık 40 kilometrelik solo kaçışına finişe 16,5 kilometre kala ana gruba dahil olarak veda etti.Yine de bugünkü performansıyla Madonna del Ghisallo prim ödülünün kazanan ismi oldu.

 

Photo:Daniele Badolato/LaPress

Photo:Gian Mattia D’Alberto/LaPress

Yarışın son tırmanışı Villa Vergano’nun zirvesi geçilir geçilmez yarışın lider konumunda beliren grup içerisinden sürpriz bir atak geldi. 30 yaşındaki İsviçre’li Oliver Zaugg, finişe 9,8 kilometre kala atağını yaparak solo kaçışını başlattı. Bu solo kaçış çoğu sporcu için riskli görünmeyen, yakalanabilir bir isim olarak görüldüğünden atağına ilk etapta cevap verilmemiş bir sporcuydu. Ancak, bu sürpriz atak, sürpriz isim Oliver Zaugg, sezonun son yarışını kariyerinin en büyük galibiyeti ile sonlandırmayı başardı. Basın odasında alel acele karıştırılan defterlerde Oliver Zaugg arandı. Leopard Trek ile anlaşma kaç yıllıktı? Bu yıl açığa çıkacak bir sporcu mu  bu Oliver Zaugg…

 

Photo:Gian Mattia D’Alberto/LaPress

Yeni sezonda Leopard Trek-RadioShack ile birleşmesi ile ola ki bu sezon sonunda sözleşmesi bitseydi Lombardia’yı kazanmasıyla fiyatını katlamış olacaktı. 2012 sonuna dek Leopard’la sözleşmesi olan İsviçre’li sporcu kariyerinin en büyük galibiyetini; eski zihniyetlerin yaşlı bisikletçi, yeni çağın verimli yılların başlangıcı yaş grubunda yılların tecrübesinin hasat zamanını sürpriz atağıyla kazanıp sezonu kapattı.

 

Photo:Daniele Badolato/LaPress

 

Photo:Daniele Badolato/LaPress

 

 

İl Lombardia 2011 Finiş Sıralaması:

1. Oliver Zaugg  Leopard-Trek 06:20:02
2. Daniel Martin  Garmin-Cervelo + 8 sn
3. Joaquim Rodriguez  Katusha
4. Ivan Basso  Liquigas-Cannondale
5. Przemyslaw Niemiec  Lampre-ISD
6. Domenico Pozzovivo  Colnago CSF-Inox
7. Giovanni Visconti  Farnese Vini-Neri Sottoli +15 secs
8. Philippe Gilbert  Omega Pharma-Lotto
9. Carlos Betancourt  Acqua & Sapone
10. Riccardo Chiarini  Androni Giaocattoli

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın