Saxo-Tinkoff Takımı: "Genel Sıralama Hedefimize Uygun Takım Karmasıyla Geliyoruz"

18/04/2013  //     //  Genel

 

 

 

 

2013 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunun nefes kesici değişiklileri, mücadelenin had safhada zorlu geçeceği beklentileri TUR’un her perspektifine etki ediyor. Takımlar, yeni değişikliklerle olağanüstü yarış atmosferine, sıcak hava eşliğinde iddialarını bu yıl daha da arttırırken, gözler dünyanın en güçlü takımlarının Türkiye için seçtikleri takım kadroları ve takım beklentilerine odaklanmış durumda. 2011 ve 2012 olmak üzere daha önce iki kez Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na start almış, bu yıl üçüncü startına hazırlanan Danimarkalı takım “Team Saxo-Tinkoff” bu yıl TUR’a büyük ölçüde etki edeceklerini hedefleyerek geleceklerini belirtti. Takımlar, bugün itibariyle Türkiye’ye gelmeye başlayacak.

 

 

Hollandalı eski sporcu Tristan Hoffman, emekliliği sonrası Team CSC ve HTC-Columbia/High Road (2007-2010) takımlarında sportif direktörlük görevinde, 2011 sezonu itibariyle de Bjarne Riis ekibinin önemli ve tecrübeli sportif direktörü olarak Saxo-Tinkoff takımında bisiklet kariyerine devam ediyor. Team Saxo-Tinkoff’un 49. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Sportif
Direktörü olarak mücadeleye katılacak Tristan Hoffman Türkiye yolculuğu öncesi TUR’u ve takım
kadrosunu yorumladı.

 

Hoffman, “Türkiye Bisiklet Turu’na kesinlikle önemli bir etki yaratmayı hedefleyerek geliyoruz. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nu kazanmayı veya genel klasmanda Avustralyalı sporcumuz Rory Sutherland ve Portekizli sporcumuz Bruno Pires ile üst sıralarda yer almayı umuyoruz. Ayrıca iki sprinterimiz Jonathan Cantwell ve Marko Kump ile etap galibiyeti almak bizim için güzel bir başarı olacaktır. Tour Down Under’da yaşadığı kötü kaza sebebiyle bacağı kırılan ve Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu ile yarışlara dönecek olan Amerika Yol Şampiyonu Timothy Duggan’ı tekrar yarışırken görmek için sabırsızlanıyoruz,” dedi.

 

 

2013 yılında parkur değişiklikleri sonucu, önceki yıllardan farklı takım kadrolarının izleneceği 49. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na, 2012’de Juan Jose Haedo liderliğinde sprint takım kadrosu ile katılan Saxo-Tinkoff takımı bu yıl karma takımla iddiasını sürdürecek. Türkiye Turu için kadro seçim kriterlerini Tristan Hoffman bizlerle paylaştı. Hoffman, “Türkiye Bisiklet Turu’nun etap profillerine bakıldığında, açıkça önceki yıllardan daha fazla tırmanış içeriyor. Dolayısıyla, genel klasman amacımıza uygun, tırmanış yeteneği sağlam iki sporcu getirme kararı aldık. Takım, liderlere etaplarda destek verebilecek, sprint etapları için hızlı sporcular ve kaçış yapabilecek isimlerden oluşuyor. Rory Sutherland, Bruno Pires, Timmy Duggan, Jonathan Cantwell, Takashi Miyazawa, Marko Kump, Christopher Jull ve Jay McCarthy’den oluşan takımımızla iyi bir takım kadrosu yarattığımız hissindeyiz.”

 

Titizlikle incelenen profiller için her takım sahip olduğu takım kadrosuna uygun etapları hedefliyor. Saxo-Tinkoff takımı, bu yılki Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na nasıl bir strateji ile start alacak? Hoffman geniş kapsamlı merak konusuna tecrübesini yansıtarak, “Her zaman yarış stratejinizi değiştirmeye hazır olmalısınız ve değişen stratejiyi yarış parkuruna adapte etmek zorundasınızdır. Fakat açıkçası genel klasman emellerimiz için tırmanış etaplarına odaklanacağız. 3.etap, 4.etap ve 6.etabın genel sıralamada belirleyici olacağına inanıyorum. Bu yüzden bu etaplarda gözlerimizi daha çok açık tutuyor olacağız,” cevabını verdi.

 

 

21 Nisan Pazar günü başlayacak 8 etaplık Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun tırmanış etapları ile baş edebilecek profesyonel takımlar, dünya basınında mini Alpe d’Huez olarak adlandırılan 3. etap zirve finişi Elmalı ile geçen yıl tanışmışlardı. Ancak bu yıl ilave edilen ek tırmanış profilleri katılımcılar açısından nasıl değerlendiriliyor? Önümüzde kalan birkaç günün en merak edilen konularından biri de bu olsa gerek. Tristan Hoffman, “Değişiklikler için iyi ya da kötü olmuş demek zor. Değişiklikleri takıma ve stratejinize adapte etmek zorundasınız. Fakat genel olarak, kaçışa uygun etaplar, tırmanış etapları ve sprint etapları karması ile yarışın önceki yıllara göre daha dengeli olduğunu düşünüyorum. Ve bu yıl yarışın heyecan verici olduğunu düşünüyorum,” yorumu ile Saxo-Tinkoff takımının değişikliklere dair görüşünü paylaştı.

 

Bu haftasonuna doğru Türkiye’ye gelecek olan Saxo-Tinkoff takımını temsilen düşüncelerini paylaşan, takımın Türkiye Bisiklet Turu’ndan sorumlu Sportif Direktörü Tristan Hoffman, “Kesinlikle Türkiye’ye gitmek ve tekrar yarışmak için sabırsızlanıyoruz. Bu harika bir deneyim,” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın