Santos Tour Down Under 5. Etap: Simon Gerrans Galibiyeti

26/01/2013  //     //  Genel

 

Santos Tour Down Under’ da sondan bir önceki etap heyecan dolu geçti. Bol tırmanışlı etabın galibi ise son tırmanışta takımının da büyük yardımıyla iyi bir momentum kazanan 32 Yaşındaki Avustralya’ lı bisikletçi Simon Gerrans oldu. Hemen arkasından bitiş çizgisinden Tom Jelte Slagter, aldığı bonuslarla birlikte aynı zamanda genel klasman liderliğine yükseldi. Tur boyunca oldukça istikrarlı bir görünüm çizen Javier Moreno Bazan ise öndeki ikilinin 10 saniye gerisinden gelerek etapta üçüncü sırada yer alırken genel klasmanda da ikinciliğe yükseldi.

 

Simon Gerrans’ ın bu galibiyeti Orica – GreenEdge takımının evindeki ilk zaferi oldu. Bu seneki yarışta istediğini elde edemeyen takım, geçtiğimiz etaplarda da sprinterleri Matt Goss ile iki defa podyumun ikinci sırasında yer alarak, zirvede yer almayı kaçırmıştı. Ayrıca bugünkü etapda alınan galibiyetin Avustralya Günü’ ne denk gelmesi Simon Gerrans ve Orica – GreenEdge takımını ayrıca sevindirdi.

 

 

Zaferin kazanılmasında ise takım çalışması büyük rol oynadı. Gerrans’ ın takımı etabın sonlarına doğru galibiyet istediklerini göstermeye başladı. Son tırmanıştan önce tüm takım peletonun önünde yer aldı. 151.5 km’ lik etabın son kilometrelerinde takımca gruptan ayrıldılar ve bitişe kadar performanslarını sürdürdüler. Blanco’ nun genç sürücüsü Slagter ise takımın peşinden ayrılmadı. Son metrelerde Simon Gerrans atağını başlattı. Ancak Slagter inatçılığını sürdürdü. Simon Gerrans etabı kazanırken, Slagter de kendini genel klasman liderliğine taşıyacak metreleri geçmiş oldu.

 

 

Yarıştan sonra açıklamalarda bulunan Gerrans, ” Bugün beni bitişe kadar taşıyan Orica – GreenEdge’ teki takım arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Çizgiyi geçen kadar pes etmedi. Takımca atağımıza başladığımızda genç Blanco sürücüsü (Slagter) arkamızdan ayrılmadı. Son atağıma başladığımda hala arka tekerimdeydi. Çizgiyi geçene kadar da peşimi bırakmadı. İki yıldır burada yarışıyorum ve sonunda galibiyeti aldı. Bundan dolayı çok mutluyum.” dedi. 

 

Tom Slagter’ in etapta ikinciliğinin ardından, genel klasman liderliği dışında, sprint formasına ve en iyi genç sürücü formasına da sahip. Slagter’ de etap ile ilgili açıklamalarda bulunudu; ” Bitişe 600 metre kala Simon Gerrans, Javier Moreno ile birlikte çok hızlıydı. Genel klasman lideri Gerain Thomas’ ın önünde yer aldığımı biliyordum ancak, saniyelerden emin değildim. Etabı kazanmak ve genel klasmanda farkı açmak istiyordum. Thomas’ ı geçmenin çok sor olduğunu biliyordum ama sonunda bunu başardım.”

 

” Etaba gelecek olursak, Gerrans çok hızlıydı ancak beni genel klasman benim için daha önemli. O yüzden gerçekten inanılmaz duygular yaşıyorum. İlk WorldTour etabımı kazandım ve ilk WorldTour yarışımda genel klasman lideriyim. Kazanmayı istiyorum. Gerçekten çok iyi bir takım çalışmasıydı. Amacımız Blanco ismini tüm dünyada duyurmak.” dedi.

 

Santos Tour Down Under yarınki son etabın ardından bitecek. Yarınki etap ise Slagter’ in Javier Moreno’ nun 13 saniye önündeki genel klasman liderliği ile start alacak. 

 

 

5.Etap İlk 15;

1 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge 3:36:25  
2 Tom Jelte Slagter (Ned) Blanco    
3 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar 0:00:10  
4 Ion Izagirre (Spa) Euskaltel Euskadi 0:00:12  
5 Tiago Machado (Por) Radioshack Leopard 0:00:13  
6 Wilco Kelderman (Ned) Blanco 0:00:16  
7 Gorka Izagirre (Spa) Euskaltel Euskadi    
8 Rafael Valls Ferri (Spa) Vacansoleil-DCM    
9 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Merida    
10 Ben Hermans (Bel) Radioshack Leopard    
11 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ 0:00:21  
12 Kenny Elissonde (Fra) FDJ    
13 Ivan Santaromita (Ita) BMC 0:00:23  
14 Jack Bauer (NZl) Garmin Sharp 0:00:25  
15 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar

 

 

Genel Sıralama İlk 15;

1 Tom Jelte Slagter (Ned) Blanco 16:35:33  
2 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar 0:00:13  
3 Ben Hermans (Bel) Radioshack Leopard 0:00:25  
4 Ion Izagirre (Spa) Euskaltel Euskadi 0:00:28  
5 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling 0:00:29  
6 Tiago Machado (Por) Radioshack Leopard    
7 Gorka Izagirre (Spa) Euskaltel Euskadi 0:00:32  
8 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Merida    
9 Wilco Kelderman (Ned) Blanco    
10 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ 0:00:37  
11 Jack Bauer (NZl) Garmin Sharp 0:00:41  
12 Kenny Elissonde (Fra) FDJ 0:00:45  
13 George Bennett (NZl) Radioshack Leopard 0:00:48  
14 Rafael Valls Ferri (Spa) Vacansoleil-DCM 0:00:49  
15 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol 0:00:54

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın