Salcano XRS 300 Yol Bisikleti

18/09/2012  //     //  Genel

 

 

 

Yol bisikleti denince aklımıza hep binlerce liralık, tüy gibi hafif, mücevher gibi parıldayan ve değerli araçlar gelirdi. Özellikle ülkemizde yıllardır gelişemeyen, kullanıcısı arttırılamayan yol bisikletçiliği de artık birkaç yıldır hem daha fazla kullanıcı sayısına ulaştı, hem de daha geniş yelpazede bisikletler üretilmeye ve satılmaya başlandı.

 

Bu konuda en büyük atılımı yerli üreticilerden Salcano yaptı dersek yanlış olmaz. Zira en alt gelir grubundan en ileri seviye bisikletlere sahip olmak isteyenlere kadar herkesi düşünerek yeterli çeşitlilikte model üreten Salcano, her keseye göre bisiklet satılabileceğini göstermiş oldu.

 

 

Salcano XRS 020


Salcano yol bisikleti tutunlarına gerçekten seçenek olarak her tülü  imkanı sunuyor örneğin XRS 020 bunlardan yarışmak isteyenler için  uygun fiyatlı bir seçenek.  Ancak bizim bu yazımızda inceleyeceğimiz model ise, ürün gamının en altında bulunan, en düşük bütçeli bisikletçilere yönelik, yol bisikletçiliğine giriş tanımına uygun olan Salcano XRS 300 modeli olacak.

 

Önce en önemli parça olan kadro/gövde ile başlayalım. Özellikle yol bisikletçileri olarak 700 küsür gramlara kadar inen birbirinden hafif karbon kadrolara alışmışız. Geriye kalanlar ise yine teknolojinin ve yeni alaşımların bulunmasıyla iyice hafifleyen alüminyum kadrolarından memnun bir şekilde sürüşlerini yapmaya, yarışmaya devam ediyor. Fakat yıllar önce geride bıraktığımız çelik ve cro-moly (krom-mobilden) kadrolara halen binenler olduğu kadar üretenlerin de olduğunu görüyoruz. Şüphesiz haen çok kaliteli, başarılı tasarıma ve açılara sahip çelik ve cro-moly kadrolar var fakat bu kadrolara bizim ülkemizde rastlamak pek mümkün değil.

 

Salcano XRS 300

İncelememizin konusu olan XRS 300’ün kadrosu da Hi-Ten Çelikten imal edilmişti. Kadronun ön üçgeninin ( ve boğazın ) dik açısına bakıldığında bisikletin sadece yol bisikletçiliğine yeni başlayanlar, henüz teknik sürüşe hakim olmayanlar ve yaşça daha küçük bisikletçilere daha uygun olduğunu söylenebilir.  Hi-ten çelik, normal çeliğe göre bir nebze daha hafif olsa da, sağlam olsa da, XRS 300’de kullanılmasının en büyük sebebi en düşük maliyetli metal olmasından ileri geliyordu. Bu yüzden de Bmx bisikletlerinin alt modelleri de Hi-ten çelikten imal edilir.17″-19″-21″ olmak üzere 3 farklı kadro boyunda üretiliyor.

 

Salcano XRS 300


Maşası da aynı şekilde düşük maliyet odaklı bir model olduğundan o da hi-ten çelik malzeme tercih edilmiş. Tabi bu da genel ağırlığı ve sürüş konforunu etkilemekte fakat dediğimiz gibi, bu bisiklet, yeni kullanıcılara hitap ediyor.

Vites kollarında nostalji yaşıyoruz; 20 yıl öncesinde kullandığımız bisikletlerimizdeki çevirmeli manuel vites kollarının biraz daha geliştirilmiş versiyonu olan Shimano A-050 modeli kullanılmış.

Bisikletin üzerindeki en beğendiğim parça, Shimano yol gruplarının giriş serisi olan RD-2300 model arka vitesi oldu. Yol bisikletine, en alt model bile olsa yol grubu için üretilmiş arka vites değiştiricisi kullanılması hoş.

 

Salcano XRS 300

Aynı zamanda boyası ve çizgileri de hoş olan bisikleti 1 çift standart kaliper fren durduruyor.

 

 

Jantları Salcano Race 02 modeli seçilmiş. Lastikleri ise Salcano XRS serisi 700 x 23mm ölçüsünde. Gidon boğazı olarak Zoom Ahead alüminyum boğaz kullanılmış.

 

 

Günümüz yol bisikletlerinin 1500-2000 TL’den başladığı düşünülürse 553 TL’lik fiyatıyla Salcano XRS 300, yol bisikletçiliğine giriş olarak bütçesi çok kısıtlı olanlar  için hayli cazip fiyatlı bir seçenek olarak düşünülebilir.

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın