Salcano TT01 Red

26/07/2012  //     //  Genel

 

 

 

 

Gerek ürün çeşitliliği ve gerekse bisiklet dünyasındaki sponsorluk ve tanıtım çalışmaları ile ülkemizdeki sayılı bisiklet üreticilerinin başında gelen Salcano, 2012 yılında piyasaya yepyeni bir model sürdü. “Salcano TT01 Red”

Adında da anlaşılacağı gibi . “TT01 Red” (Time Trail) hem “Zaman Karşı” hem de Triatlon ve Ironman” bisikleti. Ülkemizde bu segmentte daha önce üretilmiş olan bir bisiklet olmaması Salcano’ yu sektörde öncü konumuna getiriyor. Salcano, sadece çok özel TT ve triatlon bisikletleri üretmekle kalmıyor. MTB ve yol bisikletleri, Dağ bisikletleri, Şehir-yol ve gezi bisikletleri, Free style ve çocuk bisikletleri adı altında toplanan dört ayrı kategoride 104 ayrı tipte geniş bir ürün gamına sahip.

 

 

 

 

Salcano

Salcano’ nun kurluşu 70’ li yılların ortasına uzanıyor. 1975 yılında Salko ismiyle İstanbul’ da yürüteç ve bebek arabası ile üretime başlayan firma, 1985 yılında ürün gamına bisikleti de ilave etmiş. Bisiklet pazarında öncü bir marka olan Salcano, aynı zamanda motosiklet üretimi de yapan bir üretici. Bugün halen Arnavutköy’ de 14.500 m2 kapalı alanda üretimine devam eden Salcano’ nun günlük üretim kapasitesi 1200 bisiklet ve 100 motosiklet. Yurt içinde 300 bayisi ile satış ve satış sonrası hizmetler veren Salcano, başta İngiltere, Hollanda ve çeşitli Balkan ülkelerine ihracat da yapıyor.

 

Salcano’ nun üretim ilkelerinin en başında kalite ve kalite kontrolü geliyor. Üretici firma, satın aldığı her parçayı üretim öncesi titizlikle kontrol ederek piyasaya sunuyor. Firmanın AR-GE departmanı ise her yıl piyasa şartları doğrultusunda yeni modellerin üretim projelerini hazırlamaya özen göstermekte. Müşteri memnuniyetini ön planda tutarak sürekli gelişmeyi, evrensel kalite ve standartlarda ürün sunmayı amaçlayan Salko Bisiklet, ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi Sertifikasına da sahip olan bir ciddi üretici.

 

 

TT01 Red

Eğer bisiklet dünyasından yakından ilgilenen bir kullanıcıysanız “TT01 Red” adı size birçok ipucunu bir arada veren bir üretim kodu. Öncelikle “TT” kodu bisikletin zaman karşı ve triatlon, ironman bisikleti olduğunu simgeliyor. Ardından, Salcano’ nun ilk defa bu türden bir bisikleti iç pazara sunması sebebiyle “01” kodunu verdiğini anlıyoruz. Son olarak da bisikletin kadro, gidon, jant ve fren seti dışındaki parçaları olan grup setinde “Sram Red” serisinin tercih edilmesi sebebiyle “Red” kodunun tercih edildiği anlaşılıyor. Bisiklette, orta göbek, krank (ayna kol), vites ve dişli sistemlerinde Sram markası tercih edilirken, gidon, gidon boğazı ve maşa yatağında Ritchey, sele ve elcikte Prologo, fren bacaklarında Tektro, jantlarda Mavic, lastikte de ise Continental markaları tercih edilmiş. Bisikletin tüm donanımları ile beraber toplam ağırlığı 7940 gram. Rijitlik ve aerodinamik unsurlar ön planda olması sebebiyle hafiflik iddiası olmamasına rağmen, kendi sınıfında oldukça iyi bir ağırlığa ve iddialı bir aerodinamik bir yapıya sahip TT01 Red.

 

 

 

 

 

Kadro


TT01 Red’ de kadro, maşa, sele borusu ve selede karbon materyal kullanımı tercih edilmiş. İçerdiği karbon fiber ise kısa adıyla “UD Karbon”. ( UD Carbon: [Uni Direction Carbon] Tek yönlü karbon lifler. Yüksek sıcaklık ve basınç altında cam elyafı ile birleştirilmiş tek yönlü karbon lifler. Ağırlığı artmaksızın, dayanıklılığı arttırılmış, gerilime dayanıklı karbon fiber.)  TT01 Red’ in kadro boyu 50, 53,56 ve 59 cm olmak üzere 4 farklı boyda satışa sunulmuş. Kadro, aerodinamik özelliklerin ön planda olduğu özel bir tasarımına sahip olması sebebiyle, fren bacakları, kadronun aerodinamik tasarımı ile uyumlu bir şekilde yapının içine gizlenmiş. Tüm fren ve vites kablolama sistemi ise aerodinamik yapıya uygun olarak kadro içinden geçirilmiş.

 

 

                                                                                                  

 

 

Sele


TT01 Red’ de TT Aero Carbon sele borusu üzerine yerleştirilmiş olan  Prologa Nago Evo TTR Nack Carbon sele kullanılmış. Bu sele, Dünya Şampiyonu Cancellara tarafından geliştirilmiş bir ürün olmakla birlikte UCI standartlarındaki en uzun ve en geniş burun ölçüsüne sahip. Bu sayede kullanıcı, yarış esnasında yeterince öne doğru oturma pozisyonu elde ederek istediği gücü bacaklarından pedallara iletme imkanına sahip olabilmekte.

Gidon

Gidonda, Ritchey’ in hafif ve minimalist modeli olan Ritchey Hammerhead WCS Carbon aero bar’ ı tercih edilmiş. Fazla ayar gerektirmeyen bu model, fiyat olarak uygunluğu ile ön planda. Aynı zamanda iç kablolamaya müsait olarak tasarlamış profesyonel bir aerobar.

 

 

 

 

Grup Set 

TT01 Red’ e ismini veren Sram markası bisikletin aktarma ve çekiş organlarında hayli önemli yere sahip bir konumda. Orta göbek, vites, krank, arka vites, zincir ve vites kollarında Sram’ Red Black serisinisin bir alt versiyonu olan Sram Red serisi kullanılmış. Red serisinin ön ve arka vites attırıcıları, önde Sram Red 55-42 TT zaman karşı ikili ayna kol ile arkada ise Sram OG 1090 10S 11-23 10’ lu sistem kaset dişli ile uyum içerisinde kullanılmış. Zincir de aynı şekilde Sram Red serisinden PC 1091 tercih edilmiş. Fren kolları ise yine Sram’ ın en yeni versiyonu olan Red Black serisinden BL 500 tercih edilmiş.

 

 

 

 

Vites sisitemini kontrol eden değiştirici ise aerobara uyumlu Sram SL
900 Aero, karbon-alüminyum karışımlı hafif ve oldukça aerodinamik ve
agresif bir görünüme sahip.

 

 

 

Jant ve Lastik Seti

Jant seti için tercih edilen Mavic Cosmic Carbone SR jantlarda hafiflik ve sağlamlık esas. Karbon ve alüminyum alaşımlı olan hibrid jantlar 1600 gram ağırlığında ve 53mm profile sahip. Düz yolda hız için ideal olan Mavic jant seti, uzun yokuş ve rüzgarlı havalar için dezavantaj oluşturabilmekte. Diğer yandan lastikler için tercih edilen Continental Grand Prix Supesonic 700X23 ise hem hafif hem de yuvarlanması hızlı bir lastik. Hızlı ve yumuşak bir sürüşe sahip olan Continental, hafifliğinin yanında yol sesi de oldukça hoş olan bir lastik.

 

 

 

Salcano TT01 Red Kullanıcıları

TT01 Red bu yıl olimpiyatlarda Türk sporcuları tarafından kullanılacak olan bir bisiklet olma özelliğini taşıyor. Firma, 20-24 Haziran tarihlerinde Nevşehir’ de gerçekleştirilen  “Zaman Karşı Şampiyonası” için hem Konya Torku Şeker Spor’ a hem de Brisaspor’ a iki adet TT01 Red sağlamış. Torku Şeker’ in Salcano destekli sporcusu Ahmet Örken TT01 Red ile yarışan önemli bir sporcusu.

 

 

Bir diğer kullanıcı da Paris-Dakar rallisini başarı ile tamamlamış olan ve son yıllarda triatlon ve ironman yarışlarına da katılan Kemal Merkit. Merkit, 10-11 Haziran tarihleri arasında İtalya’ da koşulan Pescara 70.3 yarı ironman yarışına, Salcano sponsorluğunda TT01 Red ile katıldı. 1250 kişinin katıldığı yarışta Merkit, 50-54 yaş grubunda elde ettiği 6:03:14’ lük zaman ile 35 inci sırada yer almayı başardı.

 

 

Genel Değerlendirme

Öncelikle yukarıda da bahsettiğimiz gibi “TT01 Red” ülkemiz sınırlarında bir üretici tarafından üretilip satılan ilk zamana karşı ve triatlon iroman bisikleti olduğunu hatırlatmak fayda var. Geçmişte herhangi bir son kullanıcı perakende olarak bir zamana karşı bisiklet satın almak istendiği zaman çeşitli yollarla yurtdışından getirmek durumunda kalıyordu. Üstelik internet üstünden veya eş dost aracılığı ile yurt dışından getirtilen bisikletlerde gümrük vergisi ve garanti kapsamı gibi sorunlarla karşılaşma olasılığı söz konusu idi. Artık son kullanıcılar bu türden zorluklarla uğraşmaya gerek kalmaksızın, Salcano’ nun yurt içindeki 300’ e yakın bayisinden TT, triatlon ve ironman bisikleti satın alma imkanına kavuşmuş oldu. Üstelik Salcano, satış ve satış sonrası servis gibi hizmetlerle sağlamış olduğu avantajlar sayesinde yukarıda saydığımız yollarla yurtdışından TT bisiklet getiren son kullanıcılara nazaran üstünlük sağlamakta.

 

 

Küreselleşen dünyamızın piyasa şartlarındaki üretim trend’ leri, birçok
üretici firmayı, dünya bisiklet pazarındaki değişimlerle orantılı olarak
yatırımlarını maliyet yönünden avantajlı ülkelere kaydırmasın yol açmış. Özellikle son çeyrek yüzyılda oluşan küresel ticari şartlar, kaliteli yedek parça
üretiminin belli başlı markalar üzerinde yoğunlaşmasına, birçok
üretici firmanın kaliteli bir bisiklet üretimi için küresel markaların
parçalarını tedarik etmesine ve de montaj üretimine geçmesine sebebiyet
vermiş.
Salcano’ da benzer küresel piyasa şartları altında rekabet ederken, müşterilerine kaliteli ve uygun fiyatlı seçenekler sunmak ve çağa ayak
uydurmak için İstanbul’ da üretim yaptığı tesislerinde dünya çapında önemli üreticilerden tedarik ettiği parçaların montajını yaparak Salcano markası altında bir Türk markası yaratmış ve bisiklet pazarının önemli bir üreticisi ve aktörü haline gelmiş önemli bir firma.

 

 

Kaynakça: Salcano.com

 

Kaynak kişi: Gürol ÇAYDAŞ


Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın