Salcano Dağ Bisikleti Yarış Serisinin İlk Ayağı Ümraniye de Gerçekleşti

12/02/2012  //     //  Genel

 

Bisiklet Federasyonu faaliyet programında yer alan tam 13 yarıştan oluşan Salcano Bisiklet Yarışları Serisinin birincisi bugün İstanbul-Ümraniye’de gerçekleşti. 4 Ayrı ülkeyi kapsayan 13 yarıştan 4 tanesi ülkemizde 3 tanesi Bosna Hersek’de, 4 tanesi Sırbistan’da ve 2 tanesi de Karadağ topraklarında gerçekleşecek. Salcona MTB Cup 2012 Yarış Serisinin başlangıcı 2011’de çok beğenilen bir organizasyon olduğu Polonezköy‘de yapılması planlanırken kış mevsiminin kar yağışının esiri oldu ve şehir merkezine daha yakın olan Ümraniye’de İzcilik Tesislerinde yapılması kararı alınmıştı.

 

Salcano MTB Cup 2012 Yarış Serisi Takvimi

12 Şubat      Ümraniye İstanbul-Türkiye
30 Mart         Tuzla    Bosna Hersek
01 Nisan      Novi Sad Sırbistan
08 Nisan      Göreme/Nevşehir    Türkiye
06 Mayıs       Arnavutköy/İstanbul     Türkiye
11 Mayıs       Bijelo Polje  Karadağ
13 Mayıs       Belgrad  Sırbistan
27 Mayıs       Banja Luka    Bosna Hersek
02 Haziran   Kopaonik Sırbistan
24 Haziran   Cetinje  Karadağ
30 Haziran   Sjenica  Sırbistan
26 Ağustos  Sarajevo Bosna Hersek

16 Eylül Grand Final    Arnavutköy/İstanbul-Türkiye 

 

 

YARIŞ PARKURU
Daha önce Polonezköy’de yapılacak olan yarış İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İzcilik Kamp Eğitim Merkezi Elmalı Barajı kıyılarında inişli çıkışlı, bol virajlı, tırmanış olarak sert olmayan ancak sporcuları hızlı olmaya zorlayan dar yollarında geçişe izin vermeyen ve bisiklet tekerleklerinin tıpkı bir mikser gibi karıştırdığı kar ve toprak karışımlı bir parkurda Salcano firmasının sponsorluğunda gerçekleşti. Seyircilerin ve basın mensuplarının ilgisi de tatminkardı. Yarış parkuruna ulaşım da İstanbul’un trafik şartlarında oldukça rahattı. Biz Eskişehir ekibi olarak İzcilik Tesislerindeki ahşap evlerde konaklarken birkaç takım da bizim gibi bu alanda konakladı. Tesislerin izciler için özenle hazırlanmış olması ile sporcu kafilesi olarak bu tesise hayran kaldık. Konaklamamızda yardımcı olan İzcilik Tesisleri Lideri Gazi Bilir’e tekrar teşekkürlerimizi iletiyoruz.

 

Parkurda sporcu gözüyle beğenmedğimiz tek nokta starttan 500 metre sonra aniden dar yola giriliyor ve yarışmacılar arasında yığılma oluşmasından dolayı çok sıkıntı yaşadık ve Türk sporcular olarak ön gruba yetişme imkanımız ortadan kalktı. Çünkü geçiş olanağı parkurda yok denilecek kadar az! Parkurun hazırlanmasında Gazi Bilir ve ekibininde katkısının büyük olduğunu belirtmeden geçmek istemiyoruz. Eksiksiz bir organizasyon için çalışmışlar ve bunu başardıkları için kendilerini kutluyoruz. Bisiklet yıkama yerlerinden duşlara, sıcak ikramlardan yiyecek ikramlarına kadar her şeyi düşünmüşlerdi.

 

TEKNİK TOPLANTI


Yarışma Teknik Toplantısına az sayıda sporcu katıldı. Çoğu sporcu antrenmanını yaptıktan sonra çamur ve soğuktan etkilenince vakit kaybetmeden otellerine döndüler. Federasyon adına gelen organizasyon yetkilileri parkur ve yarış sırasındaki davranışlar konusunda bilgi verdiler ve ardından tur sayıları belirtildi. Master Erkekler 3 Tur, Junior Erkekler 3 Tur, Elite Bayanlar 4 Tur, Elite Erkekler 6 Tur üzerinden değerlendirilecek kararı bir kez daha açıklanmış oldu. Parkurun bir tur uzunluğu 4km idi. Parkur şartları ağır olduğu için UCI Komiseri start kategorilerini ayırarak 3 start olarak farklı saatlerde yarışmaları başlatma kararı aldı. Böylelikle dar patikalarda sporcu sayısının az oluşmasıyla olası kazalar ya da çarpışmalar engellenmiş oldu.

 

 

 

 

 

SABAH 10:00 STARTI JUNIOR ERKEK VE MASTERLAR


Junior Erkekler yarışı adeta Agit Salman ve Ömer Faruk Kansız’ın çekişmesine sahne oldu. Seyirciler yarışın başından itibaren oldukça çekişmeli anlara şahit oldu. Bir tur  Agit, bir tur Ömer önde geçiyordu. Finişe gelindiğinde Ömer’in son çıkışta bisikletini kaydırması nedeniyle Agit’le arası açıldı ve yarışın galibi Agit Salman oldu. Ömer ikinci ve Ciclemont Takımından Emir Ramovic üçüncü oldu.

Master Erkekler Kategorisinde ise tecrübeli isimlerin kapışması vardı. Nevzat Kral ve Muammer Yıldız ikilisi arasında zirve mücadelesi vardı. Oğuz Özçelik ön gruba yetişmek için çabalarken hareketli bir üçlü grup vardı.Bora Tirki’de 4.olarak yarışı tamamladı.

 

 

 

 

 

 

SAAT 11:30 ELİTE BAYAN STARTI


Geçtiğimiz yarışlara nazaran oldukça kalabalık bir bayan sporcu kitlesi vardı. Tabiî üzülerek söylemeliyim ki bu çoğunluk yabancı bayan sporcular tarafından ortaya çıktı. İsveç Milli Takımı sporcuları yarış startından itibaren 3 bayan ile güzel organize olarak zirveyi Asa Erlandsson’a ardından takım arkadaşı Kajsa Snihs’in 2.olmasını sağladı. 3.sırayı ise Danimarka Milli Takımından Rikke Kornvig aldı. Bu zorlu parkurda bayanların yarışı izlenmeye değerdi. Yarış öncesi tertemiz kıyafetleri ile yerlerini alan bayanlar yarıştan sonra tanınmayacak haldeydi. Yarışın galibi Asa ile yaptığımız röportajda “Ben çamuru seviyorum gençliğimi buna borçluyum” dedi. Ayrıca Milli sporcumuz Eda KONUK başarılı sporcu Asa’dan özel destek alarak bisikletçilik kariyerinde ilerlemek istediğini bir kez daha vurguluyor. Bu yarışta da Eda’da yükseliş görmeye başladık. İleride Türk sporcularımızın da birlik içerisinde kotayı yükseltmeye çalışmalarını görmeyi arzuluyoruz.

 

 

 

 

SAAT:13:00 ELİTE ERKEKLER STARTI


Herkesin merakla beklediği kategori Elite Erkekler’de Türk sporcuları korkutacak kadar yabancı sporcunun olması ile toplam 25 Elite sporcu yarıştı. Bu yarışta U-23 kategori ile ayrı start verildi ve ayrı UCI Puanlaması yapılması gerektiği kararı verilmişti.

Yarışma startı verildikten sonra gerilerde sıralanan Türk sporcular kısa mesafeli start düzlüğünden dar alana girdiklerinden itibaren öne geçmek için çok çabalasalarda dar yolda bu mümkün olmadı. Bağırış çağırış içerisinde çamur güreşi yaparcasına oldukça süratli bir single track geçişinin ardından yer yer diz boyu çamurun içinde vıcık vıcık sesler eşliğinde tepeler tırmanıldı. Ardından karlı çamurlu orman yollarında inişli çıkışlı yollardan geçerek tekrar start düzlüğüne yakın bir noktadan seyircilere görsel zevk vererek geçiş yapıldı.Tekrar hızlı sayılabilecek bir inişten sonra Elmalı Barajının setinin yanından düz bir yoldan buzlu karlı kaygan zeminden geçerek parkurun en zorlayıcı dik çıkışı bisikletimizi elimize alarak koşarak çıktık.

Bu çıkışta benim ve bir çok Türk sporcusunun motivasyonunu düşüren ve dolayısıyla onları hem yarışta hem de yarıştan sonra olumsuz yönde etkileyen seyirci topluğu vardı. Günümüzde bir çok mükkemmel gelişim ve değişimin yanı sıra yabancı toplumların hayatların ve onları kendilerine benimseyerek birliği bozan bir topluluk anlayışına sahiplerdi sanki! Yabancı sporcu hayranlığı oluşmuş ki Türk sporculara destek olup onlar lehine tezahürat yapmaları beklenirken tam aksine sporcularımızın motivasyonunu düşüren tezahüratlarda bulunmaları bizi inanılmaz derecede üzüntüye boğdu.

 

Güçlü sporcular ilk turlar birbirinden kopmadan gladyatörler gibi yağmur çamur dinlemeden çamuru ve karı birbirine katarak yarıştılar. Birinci Danimarkalı Klaus Nielsen ikinci Piotr Brzozka Polonya’dan Takım arkadaşı Marek Galinski üçüncü sırayı aldılar. Yarışma sonrası tüm sporcular aynı rekn aynı ırk aynı takımdan olmuştu herkes tek renk olarak kahverengi “çamurdan bisikletçiler”  halini almışlardı. Bisikletler başta olmak üzere heryer çamur sadece gözler gözüküyordu. Oldukça zorlu bir yarış olduğunu tüm sporculardan duymak mümkündü.

Yarışma sonrası Klaus Nielsen ile yaptığımız kısa söyleşide Parkur benim için çok zevkliydi. Ancak çamur hızımı oldukça düşürdü. Yine de yarışı kazandım ve mutluyum” dedi. Ayrıca İstanbul’da bu tarz karlı bir havanın normal olup olmadığını sordu bizde bu yıl tüm dünyada aynı dert var her yerde kar ve soğuk İstanbul’un bu hali normal olmasa da diğer illere göre oldukça güzel bir hava durumu olduğunu söyledik ve gelecek yarışlara da gelmek istediğini söyledi. Diğer sporcularda ülkemizde yarışmayı seviyor ve puan kazanmak adına ülkemizi tercih ediyorlar. Olimpiyat yolunda ülke olarak maalesef puanları  yabancılara kaptırıyoruz. Umarız ilerleyen yarışlarda bu yargıyı yener, iyi sonuçlarla yükselişe geçeriz ve bu konuda tüm sporcularımızın elinden geleni yaptığına inanıyoruz.

 

 

 

Yarış fotoğrafları için tıklayınız.

 

[View:http://vimeo.com/36751410:550:0]

 

Yarış sonuçları: Bisiklet.gov.tr 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın