Salcano Arnavutköy Slovakya Turuna Bugün Start Aldı

05/06/2012  //     //  Genel

 

UCI Avrupa takviminde 5-9 Haziran tarihlerini kapsayan 5 etaplık Tour of Slovakia bugün Liptovský Mikuláš’ da start aldı. 158,1 kilometrelik etap saat 13:00’da 20 takım 118 sporcu ile yoğun yağmur yağışı eşliğinde başladı. Türk Continental takımı olarak katılan Salcano Arnavutköy’ün Slovakya kadrosunda bugün; Andi BAJC, Ahmet AKDILEK, Marek Čanecký, Fatih Harmancı, Ivan Steviç, ve Gabor KASA start aldı.   

 

 

 

Liptovský Mikuláš’dan alınan start sonrası 158,1 kilometreye soğuk ve sağanak yağmurla başlandı. 52,7 kilometrelik parkurda atılan 3 tur sonunda girilecekti Liptovský Mikuláš finişine dek yol zeminin bozukluğu ve yağmur sebebiyle 3 sporcu kaza yaparak hastaneye kaldırıldı. Üzücü kazaların ötesinde yarışın seyiri; ilk 27 kilometre içerisinde 27 kişilik kaçış grubunun oluşması ile tura hareketli ve kalabalık kaçış grubu ile başlanmış oldu. Parkurun bozuk zemini ve yol darlığı sebebiyle hastaneye kaldırılan; Andriy Vaslijuk(Kolss Cycling Team), Angelo Furlan(Christina Watches), Martin Mahdar(Dukla Trencin Trek) sonrası kaçış grubu 25 sporcu ile devam etti. 

 

Kaçış grubundan ilk atak Maros Kovac(Dukla Trencin Trek)’den geldi. Kovac’ın atağına cevap veren Alexander Prishpetnij(Itera Katusha) ve İtalyan Enrico Rossi(Meridiana Kamen Team) ile 3 kişilik lider grup oluştu. Yarışın 3’lü lideri zaman farkını yavaş yavaş açmaya başladı. Starttan bir saat sonra 3 dakikaya çıkan zaman farkı ve yağmurun dinmesi ile avantaj yakalayan 3’lü için ilk günden genel sıralama farkı yaratma çabası günün sonunda başarıya ulaştı. Ana grupta kaçışa müdahale etmek için pek bir hareket olmadı. Avrupa’daki 2.2 yarışlara yön vermeyi seven Itera Katusha ekibinin kaçış grubunda sporcu bulundurması sebebiyle elbette ana gruba tempo vermek yerine öndeki sporcuları Alexander Prishpetnij’e çalışarak ana grubun temposunu baskılama üzerine strateji kurdu.

 

Kaçış grubu zaman farkını 9 dakikaya kadar çıkardıysa da bu kez ana grup tempoyu arttırmaya başladı. Beş etaplık turun ilk gününden 9 dakikalık farka izin vermeyen ana grubun temposu ile zaman farkı kapanmaya başladı. Finişe 24 kilometre kala kaçış grubundan soloı atak yapan Maros Kovak diğer 2 sporcuyu tırmanışta silkelemeyi başardı. Son dağ primleri kapısından puanları alan Kovac’ın solo kaçışına cevap, finişe 20 kilometre kala Enrico Rossi’den geldi. Alexander Prishpetnij’da Rossi ile birlikte Maros’u son prim kapısından sonra yakaladı. Maros ikiliye tutunamadı ve kaçıştan kopmaya başladı. İki kişi olarak devam eden kaçış grubunda son 300 metrede yaşanan sprint mücadelesinin galibi İtalyan Enrico Rossi oldu ve hem etabı hem de Sarı Mayoyu almayı başardı. Ana grup 5 dakika 13 saniye sonra etabı tamamladı.

 

Salcano Arnavutköy takımından Gabor Kasa açılış etabını 11.sırada tamamladı. Yarın ise turun zorlu 2. etabı 153,7 kilometre mesafesine
Liptovský Mikuláš ‘dan başlayacak ve Čierny Váh’da turun tek zirve finişi ile sona erecek. İlk günün senaryosuna uyan Itera Katusha yarın yine kaçış grubu ile şansını deneyebilir. Eğer yarın müdahale olmaz ise Slovakya turunun ilk gününden oluşan zaman farkı ve 2.günün değerlendirilememesi sonucu genel sıralama mücadelesi Enrico Rossi ve Alexander Prishpetnij arasında geçer. Yarın için en mantıklı strateji tırmanış karakterinde 2 sporcu ile Itera Katusha’nın Alexander Prishpetnij üzerindeki stratejisine dahil olmak. Eğer takım formdaysa Prishpetnij’den önde tırmanışta atak yapabilir. Yarın aslında turun kaderi büyük ölçüde belli olacaktır. İkinci etapta kaderi belli olan 5 etaplık tur. Parkurları kim seçtiyse sabretmeyi sevmiyor sanırım.

 

Tour of Slovakia 1.etap ve Genel Sıralaması:(ilk 40)

 

1.ROSSI Enrico 03s46’53”

2.PRISHPETNYY Alexandr +04

3.KOVÁC Maroš +00:03:42

4.JANIACZYK Blazej +00:05:13

5.RIEBENBAUER Werner

6.SAGAN Juraj

7.REYNVOET Niels

8.KOLAR Michael

9.SMIRNOVS Andris

10.JANISZEWSKI Sylwester

11.KASA Gabor

12.VAN RHEE Joey

13.PASQUINO Flavio

14.KOCHETKOV Pavel

15.JURCO Matej

16.BUCO Jakub

17.BATORA Lukáš

18.GANSER Stefan

19.BUCHACEK Tomas

20.PEDERSEN Martin

21.RUTKIEWICZ Marek

22.ILLENBERGER Paul

23.BROECKX Stig

24.STAUFF Andreas

25.KONONENKO Mykhaylo

26.BAJC Andi

27.ZOIDL Ricardo

28.HONKISZ Adrian

29.LIEPINS Emils

30.BRONIŠ Roman

31.KHRYPTA Andriy

32.ABELOUACHE Essaïd

33.BEKMANIS Indulis

34.GRYGORENKO Oleksandr

35.HADDI Soufiane

36.VAN ZUMMEREN Stef

37.GULDHAMMER Rasmus

38.JELLOUL Adil

39.BODNAR Lukasz

40.REBELLIN David

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın