Rövanşın Adı Brisa Spor’dan Recep Ünalan; Torku Şeker Metlushenko İle Kürsüde

11/02/2013  //     //  Genel

Hazırlayan: Selçuk Aslan

 

 

Mersin K.A.P 2013 yol bisikleti yarışlarının son gününde, bütün kategorilerde müthiş bir mücadele izledik.

Yine ılıman bir Akdeniz sabahında, oldukça yüksek tempoyla geçecek olan kriteryum yarışları için hava şartları oldukça iyiydi.Hatırladığımız gibi yarışın ilk gününde Konya Torku Şeker Spor fırtına gibi esmişti.

Büyük Erkekler’in 19 tur üzerinden gerçekleştireceği ve toplam 45,6km sürecek kriteryum yarışı öncesinde bütün sporcular ısınma turları atarken yüzlerindeki ifadelerden yarışın oldukça heyecanlı geçeceği sinyallerini alabiliyorduk. Saat 08:50’de start için imza ve dişli kontrolünü tamamlayan sporcular start çizgisindeki yerlerini almaya başladı.

 

 

 

 

 

Startın verilmesiyle birlikte  Torku Şeker Spor’lu Mustafa Sayar kaçmaya başladı, ancak Mustafa’nın kaçışına Brisa Spordan Kadir Kelleci karşılık verdi. Oldukça yüksek tempoyla başlayan yarışın henüz 2. turunda ana gruptan kopmalar başladı. Henüz 2 .turda Torku Şeker’in kaptanı Yuriy Metlushenko’nun arka jant tellerinin kopması yarış içerisindeki bütün stratejileri değiştirdi. İki takım arkadaşlarıyla birlikte start çizgisine kadar gelen Yuriy’nin teknik sorunu çözülerek tekrar yarışa döndü ancak Brisa Spor bütün sporcularıyla ana grubun önünde tempo yapmaya başlamıştı, 3. turun sonunda Yuri Matlushenko’nun içinde yer aldığı Torku Şeker grubu ile ana grup arasındaki fark 1dk 30sn’ye kadar çıkmıştı.

 

 

 

 

Herkesin Yuri’nin ana gruba yetişip yetişemeyeceğini hesaplamaya çalışıyordu, Torku Şeker ‘den ilk günün galibi Mustafa Sayar’ın da içinde yer aldığı dört sporcu Yuri’yi ana gruba yetiştirmek için mücadele ederken,  Mustafa Sayar düşmeye başladı ve yarışı terketti, daha sonra yaptığımız röportajda mide probleminden dolayı yarışı bırakmak zorunda kaldığını dile getirdi.

 

 

 

Mustafa Sayar’ın geriye düşmesinin ardından ana grubun içerisinde yer alan Torku Şeker’li Hüseyin Özcan ana gruptan ayrılarak Yuri’yi çeken ekibe dahil oldu. Ancak Brisa spor’un Dağ Bisikleti disiplininde de yarışan başarılı sporcularından Kadir Kelleci ve İshak Ünal ile birlikte yeni transferlerleri Aleksiev ana grubun önünde müthiş bir tempo yaparak aradaki farkı iyice açmaya başladı.

 

 

 

 

 

 

8.tura girildiğinde Torku Şeker menajeri Mehmet Şafakçı  tarafından ana gruptan Behçet Usta,Grechyn Sergiy, Miraç Kal ve Secaatin Dazkırlı’yı da Yuri’yi çekmeleri için yönlendirerek , müthiş bir çalışma ile 13. turda Yuri ile ana grup arasındaki farkı 15 saniyeye kadar indirdi ve 16. turda aradaki fark 8 saniyeye kadar düştü ancak Torku Şeker ana grubu yakalamaya kararlı görünüyordu ve son beş tur kala 14. turda Yuri’nin ana gruba dahil olduğunu görüldüğü an Torku Şeker’de müthiş bir sevinç yaşandı.

 

 

 

 

15. tura girilirken Salcano’nun kapanmasının ardından Karaman Belediye Spor adına yarışan Ahmet Akdilek ana grubun önüne doğru gelmeye başladı, 15. turun sonunda önde tempo yapanlardan Brisa Spor’un tecrübeli ismi Nevzat Kıral yarışı terketti.

 

 

 

 

 

Son tura girilirken, Torku Şeker ana grubun önüne geçti, tempo iyice artmaya başladı, Brisa’nın iki yeni transferi Aleksiev ve Recep Ünalan grubun önüne doğru gelmeye başladı, son 100 metrede heyecan iyice arttı, Torku’dan Yuri Metlushenko ve Brisa’dan Recep Ünalan sprinte kaltığında finish çizgisini ilk geçen isim 00:58:53 ile Recep Ünalan oldu, ikinci Yuri Metlushenko ve üçüncü isim Brisa Spor’un yükselen ismi Feritcan Şamlı oldu.

 

 

 

 

Yarış boyunca temponun hiç düşmediği ve Yuri’nin yaşadığı aksaklık sonucunda müthiş bir güç ve taktik savaşının meydana konulduğu Büyük Erkekler yarışında Torku Şeker’in uyguladığı müthiş taktik ile Yuri’yi ana gruba dahil etmesi ve sonrasında kazanılan ikincilik , Brisa Spor’un yarış boyunca büyük bir disiplinle ana grubun önünde çalışması ve Recep Ünalan’ı sprint finishine hazırlayıp birincilik kürsüsüne çıkmaları, Ahmet Akdilek’in iki güçlü takım arasında yalnız başına verdiği inanılmaz mücadele ve diğer bütün sporcuların bacaklarından öte kalpleriyle inanarak kriteryumu tamamlamaları sezonun açılış yarışının unutulmazları arasında.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Toplam 60 sporcunun start aldığı Büyük Erkekler yarışını 31 sporcu tamamladı, 27 sporcu tur yerken, 1 sporcu yarışı terketti. Toplam mesafenin 45,6km olduğu kriteryumda ortalama hız 46,46km/h.

 

 

Büyük Erkekler yarışından sonra Genç Erkekler kategorisinde yarışacak sporcular start aldı, 15 tur atarak toplam 36km yol yapan sporcular yarışı 41km/h ortalama ile tamamladılar. Startın verilmesiyle birlikte oluşan kaçış grubu 4. turun sonlarında yakalandı, yarış boyunca sürekli atakların geldiği ve izleyicileri heyecanlandırıp zevk aldıran Genç Erkekler’de son tura girilirken Brisa Spor ve Konya İl Özel İdaresi sporcuları ana grubun önüne gelerek tempoyu artırdılar, oldukça çekişmeli geçen yarışta finish çizgisini ilk geçen isim 00:52:06’lık derecesiyle Brisa Spor’dan Onur Balkan olurken, ikinci Konya İl Özel İdare’den Sedat Koç , üçüncü Brisa Spor’dan Muhammet Ali Özçelik oldu.

 

 

 

 

 

 

 

12 tur dönülen Yıldız Erkekler-A kategorisinde yarış içerisinde göze çarpan Denizli Gençlik Spor’dan Aydın Dede(00:41:26:204), finish çizgisini ilk gören sporcu oldu, ikinci Torku Şeker’den Alihan Demirbağ(00:41:26:345) ve üçüncü yine Torku Şeker’den Batuhan Özgür(00:41:26:488) .

 

 

 

 

9 tur atılan Yıldız Erkekler-B kategorisinde birincilik Arifiye  Gençlik’ten Serhat Mercan, ikincilik Bolu Gençlik’ten Cemal Can Erdem ve üçüncülükte yine Bolu Gençlik sporcusu Ömer Namdar’a gitti.

 

 

 

10 sporcunun start aldığı ve düşük bir tempoda geçen Büyük Bayanlar kategorisinde kürsüyü Brisa Spor fethetti, Ece Yıldırım 1.,Merve Marmara 2. ve Cansu Türkmenoğlu 3. oldu.

 

 

 

 

Genç Bayanlar kategorisinde  birinci, yarış içerisinde baştan sona üstünlüğünü koruyan ve dikkatleri üzerine çeken Salcano Alanya’dan Arzu Yaraş olurken, ikinci Sakarya Telekom Spor’dan Ayşenur Turgut ve üçüncü Salcano Alanya’dan Melis Acar oldu.

 

 

 

Yıldız Bayanlar kategorisinde,  Kocaeli Gençlik Hizmetleri ve Spor Kulübünden Kader Şahin birinci, Salcano Alanya’dan Mesude Şenol ikinci olurken, yarış içerisinde mücadelesiyle dikkatleri üzerine toplayan Sakarya Telekom Spor’dan Zeynep Ezgitekinoğlu üçüncü oldu.

 

2013 Mersin K.A.P Yol yarışlarının son start alanları Master Erkekler(A-B) oldu. Oldukça   heyecanlı geçen Master Erkekler yarışında A kategorisinde birinci, Hakan Yıldırım(Ferdi), ikinci , Mehmet Sevinç(Ferdi) ve üçüncü Eral Aşina(Doğu Akdeniz Üniv. Spor Kulübü) oldu.

 

 

 

Master Erkekler B kategorisinde ise  müthiş mücadelesiyle Çorum Belediye’den Zafer Yalın birinci,  Kocaeli Gençlik Hizmetleri ve Spor Kulübü’nden Mehmet Bozdemir ikinci ve  İstanbul Gençlik Spor’dan Atilla Atay üçüncü oldu.

 

 

 

Türkiye Geneli Büyük Erkekler Ferdi Klasman sıralamasında Torku Şeker Spor’lu Mustafa Sayar 75 puanla birinci, Yuri Metlushenko 72 puanla ikinci ve Brisa Sporlu Ali Riza Tanrıverdi 42 puanla üçüncü oldu. 

 

Büyük Erkekler Türkiye Genel Takım sıralamasında Brisa Spor birinci, Torku Şeker Spor ikinci olurken, üçüncü bir takım olmadığı için üçüncülük hanesinin neden boş kaldığı sorusunu yazmamız gerekiyor.

 

 


Yarışa ait ve yarış sonrası sporcularımız ve teknik adamlarımız ile yaptığımız röportajlarımız var,  lütfen tekrar sayfayı ve galerilerimizi ziyaret ediniz.

 

Yarış sonuçları için tıklayınız…

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın