Rui Costa Tour de Suisse 7. Etabın Galibiyetini Aldı

14/06/2013  //     //  Genel

 

2012 Tour de Suisse galibi Rui Costa(Movistar), bugün İsviçre turunun Meilen’den start alan en uzun etabın galibi oldu. Turun iki dağlık etabından ikincisini, uzun soluklu lider grup içerisinde kategori dışı, zorlu tırmanışı aşarak La Punt finişinde Bauke Mollema (Blanco) ve Tejay van Garderen (BMC) ile sprint mücadelesini zaferle sonlandırdı. Bauke Mollema (Blanco) ikinci, Tejay van Garderen (BMC) ise üçüncü oldu. Matthias Frank (BMC) lider mayo ile Costa’dan 22 saniye geriden etabı tamamlayarak liderliği korudu. 

 

 

 

Tour de Suisse’in en uzun etabı olan 7.etap bugün Meilen’den zorlu, dağlık profiline start aldı. Günün kaçış grubu starttan hemen sonra 13 sporcu ile oluştu. İçlerinde genel sıralamada en iyi konumda olan Luis Leon Sanchez (Blanco)’in de bulunduğu kaçış grubu, finişe 25.8km kala kategori dışı tırmanış olan Albula Pass tırmanışında ana gruba yakalandı. Albula Pass zirvesine doğru atak yapan Bauke Mollema, Costa, Thibaut Pinot (FDJ), Van Garderen, Dan Martin (Garmin-Sharp) ana gruptan kaçarak yarın liderliğini aldı. Dağlık etap denince özlenen isim tur şeytanının bu kez İsviçre tırmanışında ekranlara yansıdığını belirtmekte fayda var. Geçtiğimiz yıl sağlık problemi sebebiyle Fransa Bisiklet Turunda göremediğimiz Didi Senft, yeniden tur şeytanı olarak görevine dönmüş bulunuyor.

 

 

Ancak yeni kaçış grubu, Albula pass zirvesi eğiminde fire vermeye başladı. La Punt finişine doğru Costa, dörtlü kaçış grubu içinde galibiyete ilerledi. Pinot, Mollema, van Garderen ve Costa için etap galibiyeti mücadelesi finişe 2 kilometre kala başladı.

 

 

Performans olarak Costa, yorgunluk emaresi taşımayan ve finiş için hala gücü olduğuna dair vücut dili sergiliyordu. Son kilometre mücadelesinde Costa zamanlaması muhteşem bir sprint ile Tejay van Garderen’in sprint şansını kapatarak atağa kalktı. Costa temiz bir sprint performansıyla etap galibiyetini aldı. Günün ikincisi Bauke Mollema oldu. Tejay van Garderen ise zorlu etabın üçüncüsü oldu. Ancak Van Garderen’in kaçışta yer alma sebebinin etap galibiyeti olmadığını belirtmekte farda var. Zorlu tırmanış içeren en uzun parkur profilinde, sarı mayoyu taşıyan takım arkadaşı Mathias Frank (BMC)’ın genel sıralama liderliğini riske atmamak adına kaçış grubunda çalışmadı ve finişe doğru tempo arttırma telaşı sergilemedi. Takım olarak BMC istediğini elde etti. Mathias Frank sadece 22 saniye geriden etabı tamamlayarak turun liderliğini korumayı başardı.

 

 

Tour de Suisse 7.Etap Finiş Sıralaması: (ilk 10)

1 Rui Alberto Faria da Costa (Por) Movistar Team 5:11:08  
2 Bauke Mollema (Ned) Blanco Pro Cycling Team    
3 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team    
4 Thibaut Pinot (Fra) FDJ 0:00:09  
5 Cameron Meyer (Aus) Orica-GreenEdge 0:00:22  
6 Daniel Martin (Irl) Garmin-Sharp    
7 Roman Kreuziger (Cze) Team Saxo-Tinkoff    
8 Simon Spilak (Slo) Katusha    
9 Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team    
10 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Sky Procycling    

 

 

 

7.Etap Sonunda Genel Sıralama: (ilk 10)

 

1 Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team 25:42:36  
2 Rui Alberto Faria da Costa (Por) Movistar Team 0:00:13  
3 Roman Kreuziger (Cze) Team Saxo-Tinkoff 0:00:23  
4 Thibaut Pinot (Fra) FDJ 0:00:44  
5 Bauke Mollema (Ned) Blanco Pro Cycling Team 0:00:46  
6 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:01:17  
7 Daniel Martin (Irl) Garmin-Sharp 0:01:23  
8 Cameron Meyer (Aus) Orica-GreenEdge 0:01:42  
9 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:01:43  
10 Simon Spilak (Slo) Katusha 0:01:50  

 

 

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın