Rui Costa Lampre-Merida İle Bir Yıllık Sözleşme İmzaladı

27/08/2013  //     //  Genel

Rui Costa takımı Movistar dan ayrılarak yapılacak anlaşma ardından 2014 yılında Lampre- Merida için pedal çevirecek. 26 yaşındaki Portekizli bisikletci yeni takımıyla Grand Tour genel klasmanında büyük başarılar hedeflediklerini belirtiyor.

Tour de Suisse de son 2 yılın lideri ve Tour de France da son 3 yılda 3 etabı önde tamamlayan Rui Costa, Lampre’ye sıralamada yadsınamayacak kadar büyük bir güç katarken WorldTour larda büyük puan katkısı getirecek.

 

 

“Son yıllarda, kendimi sürekli geliştiriyorum ve bu gelişim süreci beni bazı büyük başarılara götürdü” diyen Rui Costa; “Bence kariyerimde öyle bir noktaya ulaştım ki artık Tour de France gibi büyük yarışlarda genel klasmanda büyük sonuçlar hedefleyebilirim”

Rui Costa nın genel toplam sıralamadaki en iyi konumu 2012 Tour de France da elde ettiği 18. lik. Ancak takım arkadaşları Nairo Quintana ve Alejando Valverede  sıralamada hemen arkasındayken, bu skoru yükseltmesi biraz zor görünüyordu

Saint Amand Montrond etabında mekanik problemler yaşayan Valverdeyi bekleyerek bu seneki genel sıralama azminden vazgeçmek zorunda kalmıştı. Ancak bu hayalkırıklığına rağmen Gap ve Le Grand Bornard etaplarında final haftasında etap galibiyetlerine imza attı.

Rui Costa; “Lampre – Meridayı bu gibi büyük isteklerim için bana gerekli olanakları sağlayacak ortama sahip görüyorum. En iyi seçimi yaptığıma inanıyorum.” dedi

 

 

Fakat ilginçtir ki Rui Casta Lampre-Merida ile sadece bir yıllığına anlaşma yaptı ve bunun arkasında sebepleri kişisel web sitesinde açıkladı. “Bu tip durumlarda en kolay şey üç yıllığına anlaşma yapmaktır. Çünkü uzun ve garantili bir sözleşme üzerinizden büyük bir yükü alır fakat ruhsal anlamda bu söze tam olarak katılmıyorum. Bazen en kolay yol en doğru yol değildir. Bence en doğru ve adil olan karar, bir yıllığına anlaşma yapıp iki tarafında birbirini tanımasını ve adapte olmasını sağlamak”

2007 den bu yana profesyonel olarak pedal çeviren Rui Costa son 5 sezonunu Movistar takımıyla geçirdi, doping testinde Methylhexanamine positif çıkması buna 5 ay ekledi. Kendisine getirilenek yasak, bu durumun bozuk gıda takviyesi nedeniyle oluştuğunu kanıtlaması üzerine kısaltılmıştı.

Tour de France ve Tour de Suissedeki başarılarının yanında Rui Costa aynı zamanda 2011 GP Montréal da güzel bir başarı sağlamış ve Tour de Romandie de 2 defa 3. lük almıştı.

Lampre-Merida menajeri Giuseppe Saronni Rui Costanın takımlarına gelişini takdir ettiğini ve bunun World Tour 2014 için ne kadar istekli ve hırslı olduklarının bir kanıtı olduğunu söyledi. Bu ayın başlarında Astana takımının da Rui Costa ile 2014 için anlaşma yapmaya çalıştıkları yazılmıştı.

Saronni; “Tour de France deki başarılarıyla hayran kitlesine büyük sevinçler yaşatan bir sporcuyu takımımızda görmekten çok mutluyuz. Bunun gibi olaylar takımımızın ulaslarası bisiklet camiasında büyük hedefleri ve potansiyeli olduğunun bir göstergesidir” dedi.

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın