Romandie Turu ilk Etap ve Tur Lideri Peter Sagan

28/04/2010  //     //  Genel

Paylaş

 

 

        Tour de Romandie’de dün açılışın yapıldığı prolog etabında hakimiyetini kaybederek düşen Joaquin Novoa (Cervelo Test Team), sol köprücük kemiğinin kırılması ve hastanede tedavi görmesi sebebiyle bugün turun ilk etabında yer alamadı. Chris Froome (SKY Takımı) ve Alkaitz Duran’ın (FOT) ilk etapta yer almamasının ardından, turun esas ilk etabı olan ve Porretury’dan Fleurier’e 175,6 km yol kat eden ikinci etapta 156 sporcu yarıştı. 

(Resmin büyük hali için üzerine tıklayınız)

        Porretury’den itibaren 11. km’de üç kişilik bir kaçan grup oluştu. Andrey Zets (Astana Takımı), Thibaut Pinot (FDJ) ve Ched Bayer’in (BMC) oluşturduğu kaçan grup, yarışın son 10 km’sine kadar istikrarlı bir kaçış stratejisi gerçekleştirdiler. 36. km’de ana grup ile 9 dakikalık zaman farkı oluşturmayı başarabilen kaçan grup, Columbia takımının stratejisi ve 90. km’de liderliğini yaptığı ana grup ile kaçan grup farkını kapamaya başlaması muhtemel bir grup halinde sprint bitişinin sinyalini veriyordu.

        Nitekim bitime son 10 km kala ana grup kaçan grubu yakaladı. Ve artık son 5 km kala takımlar bitişteki son düzlükte sprintlerini gerçekleştirebilmek için tempo oluşturmaya başladı. BMC, Lampre ve Liquigas takımları bitişe yaklaşırken atak yapan takımlardı. Ve kıyasıya atak çekişmesine sahne olan bir yarış sergileniyordu. Son 3 km kala da sprint atakları artık sonuca ulaşmak ve zaferi almak adına güçlü sprintlere dönüşmüştü. Tahmin edilen bir grup sprint bitirişi gerçekleşiyordu. Ve de sprintleriyle ünlü güçlü isimlerin bulunduğu böylesi zorlu bir mücadeleyi kimin kazanacağı merak konusuyken Liquigas takımından Slovak sporcu Peter Sagan’dan güçlü bir sprint atağı gerçekleşti ve bu sayede turun ilk etabını alarak tur liderliğini de kazanmış oldu.

 

Birinci etap sonunda sıralama şöyle gerçekleşti :

1  *SAGAN Peter LIQ  4:50: 21 0
2  GAVAZZI Francesco LAM  6 ““
3  ROCHE Nicholas ALM  4 ““
4  IGLINSKY Maxim AST KAZ ““
5  *FELLINE Fabio FOT ITA ““
6  HUNTER Robert GRM RSA ““
7  *KREDER Michel GRM NED ““
8  LUND Anders SAX GIVE ““
9  *SWIFT Horseradish tree SKY GBR ““
10 *DENIFL Stefan CTT AUT ““

 

 Turun genel klasman sıralaması ise aşağıdaki gibi oldu :

1 *SAGAN Peter LIQ 4:55: 29 1
2  PINOTTI Marco THR 4:55: 38 +9 1
3  ROY Jeremy FDJ 4:55: 41 +12
4  ROGERS Michael THR  ““
5  MOREAU Christophe GCE  4:55: 43 +14
6  GAVAZZI Francesco LAM  4:55: 44 +15
7  W*KREUZIGER Roman LIQ  ““ 1
8  PLACE OIL MILL Ruben GCE  ““ 1
9  ZUBELDIA Haimar RSH  ““ 1
10  ROCHE Nicholas ALM  4:55: 45 +16

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın