Rıfat Çalışkan Yol Bisikleti Kriteryum Yarışı

06/05/2017  //     //  Videolar

Rıfat Çalışkan anısına düzenlenen federasyon faaliyet programı kriteryum yarışı yağmurlu havada 42 sporcunun katılımı ile gerçekleşti.

 

 

Bursa Yarisi (11)

 

Uzun yıllardır Bursa ilimizde federasyon faaliyet programında yol bisikleti müsabakası yer almamıştı. Geçen zaman içinde dağ bisiklet Türkiye şampiyonluğuna ev sahipliği yapan Bursa’da özel organizasyonlar ile bisiklet sporu ayakta dimdik durmaya çalıştırıldı. Değişen federasyon yapısı ile birlikte efsane olmuş milli bisikletçiler anısına yarışlar düzenlenerek bunların kriteryum olması öngörülmüş ve böylece bisiklet sporunun görünürlülüğü arttırılması hedeflenmişti.

Federasyon takviminde 5-6 Mayıs 207 tarihlerinde açıklanan Bursa yarışları hem kategori bazında hem de yarış disiplini konusunda birkaç değişikliğe uğramış ve en sonunda sadece büyük erkekler kriteryum yarışı yapılması karar alınmıştı. Ancak uzun süre sonra Bursa için alınan bu karar pek tatmin etmesede yarış olmasının adımı ile gelecek günlere ışık yaktı. Bursa halkı ve sporcuları kriteryum yarışından önce uzun km içeren bir yol yarışı ile sporcuları ağırlamak ve kendi şehirlerinde mücadele etmek istemişlerdi.

 

 

Bursa Yarisi (9)

 

 

Bursa’nın aldığı bir diğer karar ise resmi olarak yapılmayacağı açıklanan Genç erkekler ve Yıldız Erkekler kategorilerinin sadece Bursa içindeki sporcular arasında yapılmasıydı. Bu fikir Bursa İl Temsilcisi ile görüşen bisiklet camiasının tanınan ailesinden Mecit Tatlıcılar tarafından sunulmuş ve federasyon tarafından kabul görmesiyle gerçekleşmiştir.

 

Sabah saat 09:30’da Genç erkekler ve Yıldız Erkekler kategorisi bir arada startı verilmişti. Toplamda 3km’lik parkurda 5 tur atan Bursa gençleri kendi aralarında kıyasıya mücadele ettiler. Genç Erkekler kategorisinde Salcano Kapadokya Bisiklet Takımın 2016 Balkan Şampiyonlu ve Türkiye Şampiyonluğu bulunan sporcusu Ahmet Örencik birinciliği alırken hemen arkasından Bursa Büyükşehir Spor Kulübünden Cemilcan Sertkaya ikinciliği, Talat Berent ise üçüncülüğü elde etti. Ödülleri kendilerine eski milli bisikletçi Saim Tatlıcılar ve Halim Aytiş tarafından verildi.

 

Bursa Yarisi (2)  Bursa Yarisi (17)

 

 

 

Saat 10:30’da start alacak Büyük Erkekler kategorisinde ise yarım saat ani hava muhalefeti nedeniyle ertelendi. Bu süreçte verilecek kararı bekleyen sporcular takım arabalarında ve başlangıç noktasındaki işletmelerde bekleyişini sürdürdü. Yarışın sadece kriteryum olması ve havanın uzun bir süre yağacağı gözlemlenirken ertleme kararı verilmedi. Yağışın azalması ile yarım saat geciken start ise sonunda verildi. Oldukça tehlikeli bir hal alan parkurda hakemler tarafından gerekli uyarılar yapıldıktan sonra işaret verildi.

 

 

Bursa Yarisi (4) Bursa Yarisi (5)

 

 

Başlangıcın hemen ardından ilk virajda düşen Torku Biisklet Takımı sporcusu Sinan Onat Yılmaz kalkıp yarışa devam etti. Sinan’ı gören diğer sporcular ise tehlikenin daha farkında olarak bütün dönüşleri daha sakin yapmaya özen gösterselerde düşmekten kaçamayanlar oldu.

 

Bursa Yarisi (12) Bursa Yarisi (6)

 

 

Toplamda 15 tur atılaca kolan parkurda yağış nedeniyle 10 Tur olarak mesafe kısaltıldı. Sürekli atak denemeleri yapan Torku, Brisa ve Salcano takımları sürekli peloton tarafından tur bitmeden yakalandı. Yarışın bitimine son 4 tur kala Halil İbrahim Dilek(Torku), Onur Turgut(Brisaspor)  ve Burak Abay( Salcano Cappadocia) peloton ile aralarındaki mesafeyi 40sn’ye kadar çıkardılar. Son tura girilirken Muhammet Atalay(Torku) ve Emin Koçan(Brisaspor) peloton içeisinden bir atak yaparak kürsüye giden üçlü gruba yetişmeye çalıştı. Bunu fark eden Burak Abay takımının tek sporcusu olduğundan tempoyu yükselterek gelmelerini ve kürsü hedefine risk oluşturmalarını engelledi.

Bursa Yarisi (13)

Bursa Yarisi (19)

 

 

Yarış sonunda 30km’lik parkuru yağış ve ıslak zemine karşı 46 dakikada bitiren Halil İbrahim Dilek(Torku) birinciliği elde ederken hemen arkasından 1 sn farkla gelen Onur Turgut(Brisaspor) ikinci ve Burak Abay(Salcano Cappodocia) üçüncü oldu. Sporcular Balıkesir Kriteryum yarışı için yola çıktı.

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın