Recep Ünalan, Trofeu pla de Mallorca’da Salcano Formasıyla Tarih Yazdı

20/05/2012  //     //  Genel

Türk bisikletinin son yıllarda yetiştirdiği en önemli isimlerden ve herkesin kendisinden çok şey beklediği Recep Ünalan, antrenörü Mutlu Erçevik’le beraber göğsümüz kabartmaya devam ediyor. Bir çok yabancı spor kulübünün ilgi odağı olan ve Türkiye’de henüz bir pistimiz olmamasına rağmen Omnium Pist Yarışlarında Dünya Kupası’nında yarışma hakkını kılpayı kaçıran, Türkiye’nin büyük yeteneklerinden Recep yine Türkiye de kalmayı ve bir Türk Takımında koşmayı tercih ederek bu senenin iddialı takımlarından Salcano Arnavutköy Takımına transfer oldu.

Sezon arasında 15 günlük tatilini Türkiye’de geçiren Recep Ünalan ve Antrenör Mutlu Erçevik ile görüşerek hedeflerini size aktarmıştık. Türkiye’nin şu an ve gelecek kuşaklar için çok şey beklediği tecrübeli Milli Takım Antrenörümüz  Mutlu Erçevik’in verdiği taktikler ile Mallorca’da antrenman yapan Recep Ünalan Salcano takım formasıyla katıldığı 2. yarış olan 28.Trofeu pla de Mallorca’da tarih yazdı.

23 Yaş Altı Pist Avrupa Şampiyonası hazırlıklarını Mayorka’da sürdüren Milli sporcumuz Recep Ünalan bugün Mallorca’da koşulan 105 km. lik 28. Trofeu pla de Mallorca yarışında yine müthiş bir sprintle zafere ulaştı.

121 bisikletçinin tamamladığı 105 km. lik yarışı 2 saat 28 dakika 19 saniyelik derecesi ile ilk sırada bitiren sporcumuz bu sezon Mayorka’da yeni takımı Salcano formasıyla çıktığı ikinci yarışta da podyuma çıkarak tüm dikkatleri üzerine topladı. Trofeu pla de Mallorca yarışının yıllardır süregelen hızlı tempo mücadelesinde 40 km/h ortalama ile ilerleyen galibiyet hedefi mücadelesinde bu yıl yine finiş toplu sprint finişine kaldı. Recep Ünalan son kilometre içerisinde attığı muhteşem sprintle coşkulu bir zafere imza atarken attığı sprint sonrası içlerinde elit bir çok kaliteli yarışçının olduğu diğer sporcular ancak kendi aralarında 2.lik mücadelesi için yarışabildi.

Ünalan yarış ile ilgili yaptığı açıkmalada şunları söyledi. ” 23 Yaş Altı Avrupa Pist Şampiyonasına hazırlık için Mayorka’dayım. 3 Temmuz da Portekiz’de yapılacak bu şampiyona öncesinde yarış takvimimde bu tarz yol yarışları da bulunuyor. Pist için de oldukça iyi bir hazırlık olduğunu söyleyebilirim.  Bugünkü yarışa gelince; benim için hiç kolay olmadı. Çünkü bu tarz yarışlarda takım desteği çok önemli. Özellikle grup sprint finişlerinde takım desteği olmadan önlerde yer alabilmek oldukça zor. Ayrıca bugün için diğer bir dezavantajım da burada artık hemen hemen herkesçe tanınıyor olmamdı. Ancak yarışın son 2 km. sinde hafif tatlı bir tırmanış vardı. Takımlar sprinterlerini önde tutabilmek için kıyasıya bir mücadele verdiler. Bende bu arada en iyi pozisyonu bulma arayışı içinde ön tarafta çalışan takımların arkasında yarışı iyi takip ettim. Yarışın son 500 metresini iyi analiz etmiştim bu nedenle son 500 metreye gelindiğinde ön taraftaki karmaşanın dağılacağını ve son sprint için çıkabileceğim bir boşluğu yakalayabileceğimi hesap ediyordum. Sonuçta her şey hesapladığım gibi gitti ve son 300 de çok kuvvetli bir çıkış yaparak yarışı aldım.”

Ünalan “Bugün 19 Mayıs güzel ve anlamlı bir gün ve Avrupa Şampiyonası hazırlığı için de iyi bir başlangıç oldu. Bu başarıyı tüm sevdiklerime armağan ediyorum. “ dedi.

 Yarış Sonuçları [View:http://cyclingtr.com/cfs-file.ashx/__key/CommunityServer.Blogs.Components.WeblogFiles/yol-bisikleti-yarislari/Recep_2D00DC00_nalan.pdf:550:0]

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın