Qatar’da Tom Boonen Rüzgarı Esti.

08/02/2012  //     //  Genel

 

Bugün Qatar’ın 4. etabında bir kez daha rüzgara karşı mücadele gösterildi. Al Thakhira’dan başlayan 144km’lik zorlu etap Madinat Al Shamal’da Tom Boonen ve Fabian Cancellara arasındaki müthiş mücadele ile sona erdi. Yarış esnasından sürekli karşıdan esen çaprazlama rüzgarın etkisiyle ana gurup önce 2’ye sonra ise kendi aralarında parçalara ayrılarak dağılırken aralarında genel klasman lideri Tom Boonen ve peşinden gelen Tyler Farrar, Baden Cooke, Adam Bythe, Fabian Cancellara, Bernard Eisel, Robert Hunter gibi güçlü isimlerin bulunduğu 16 kişilik lider gurup oluştu.

 

 

Yarışın son 20km’sinde 2 gurup arasındaki fark 26 saniyelik fark finişe yaklaştıkça artıyordu. Dünkü 3.etabın galibi Cavendish bugün lider gurupta yer alamayarak genel sıralamadaki önemli zaman kaybı 2 gurup arasındaki zamanlamanın artmasıyla çoğalıyordu.  Son 8km’ye girildiğinde lider gurup muhteşem zorlu rüzgara rağmen temposunu artırarak ana gurup ile arasındaki farkı 1 dakika 15 saniye çıkarttı. Greenedge takımının Tour Of Qatar’daki kozu Baden Cooke finişe kadar ona domestiklik yapacak olan Kroupis’in arkasında bekliyordu. 

 

Son 5km kala zamana karşı yarışlarındaki temposuyla tanıdığımız tecrübeli isim Cancellara bir taktik uygulayarak tempoyu arttırdı ve bir anda kopmalar başladı. GreenEdge takımından önce Kroupis sonra da Baden rüzgara karşı bu tempoya daha fazla dayanamadı ve guruptan koptu.  Cancellara tempoyu artırdığında ilk arkasına sığınan isim BMC takımında Adam Blyte olurken Omega Pharma Quickstep takımından Steegmans ve Naes takım lideri Boonen’ı Cancellara’nın arkasına yetişmesi için domestiklik yaptı. Muazzam tempoda 16 sporcunun 9’unun kopmasıyla 7 kişi kalmışken aralarından Tyler Farrar’ın da olması genel sıralama liderliği için Boonen’e rahat bir nefes aldırdı. Bu arada BMC takımından Blyte inanılmaz bir talihsizlik yaşadı ve finişe 2 km kala lastiği patladı. Kalan 6 sporcudan 3’ü Omega Pharma Quickstep’ten olurken tempoyu arttıran RadioShack takımından Cancellara, SKY takımından Flecha ve sponsoru hala açıklığa kavuşmamış olan Project 1T4i takımından Tom Veelers oluşturuyordu. 

 

 

 

Etabın kazananı olmak için son 600m kala Cancellara kendini unutturdu ve sağ taraftan o muhteşem temposunu arttırmaya başladığında Tom Boonen bunu son anda fark etti ve ilk önce Cancellara’nın arkasına geçti ardında da atağını gerçekleştirdi. Üstün tempoya karşı sprinter özelliğini kullanan Boonen’e Fabian ayak uyduramadı ve 5m gibi bir fark ile sprint finişi mücadelesini kazanan isim Boonen oldu. Project 1T4i takımından Tom Veelers ikinciliği Fabian Cancellara ise üçüncülüğü elde etti. 4. etap sonrası genel sıralamada tur galibiyeti için Boonen önemli bir zaman kazanmışken Tylar Farrar 31 saniye geriye düşerek hayal kırıklığına uğradı. Finiş sonrası Fabian ve Tom Boonen arasında centilmenliğe yakışır bir tebrikle başlayan hoş sohbet geçti. Bu arada Fabian yarışın bitimine sadece 2km kala lastiğinin patlamasıyla belki de etap galibiyeti hayali yıkılan BMC sporcusu Adam Blyte’ın yanına giderek onu teselli etti.

 

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=T0G360BWiWc:550:0]

 

                Tour Of Qatar 4.Etap Sıralaması                                               Süre

 

1 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma-QuickStep 03:03:14  
2 Tom Veelers (Ned) Project 1t4i    
3 Fabian Cancellara (Swi) RadioShack-Nissan    
4 Juan Antonio Flecha (Spa) Sky Procycling    
5 Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma-Quick Step 00:00:04  
6 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma-Quick Step 00:00:11  
7 Yoann Offredo (Fra) FDJ-BigMat 00:00:14  
8 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling    
9 Tyler Farrar (USA) Garmin-Barracuda    
10 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling 00:00:36  
11 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin-Barracuda 00:00:37  
12 Aidis Kruopis (Ltu) GreenEdge Cycling Team    
13 Adam Blythe (GBr) BMC Racing Team 00:00:42  
14 Baden Cooke (Aus) GreenEdge Cycling Team    
15 Arnaud Demare (Fra) FDJ-BigMat 00:00:54  
16 Gregory Henderson (NZl) Lotto Belisol Team    
17 Matthias Friedemann (Ger) Champion System    
18 John Degenkolb (Ger) Project 1t4i    
19 Mark Renshaw (Aus) Rabobank    
20 Johan Vansummeren (Bel) Garmin-Barracuda    
21 Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan    
22 Francesco Chicchi (Ita) Omega Pharma-Quick Step    
23 Jonas Van Genechten (Bel) Lotto Belisol Team    
24 Thomas Dekker (Ned) Garmin-Barracuda    
25 Daniel Oss (Ita) Liquigas-Cannondale    
26 Filippo Pozzato (Ita) Farnese Vini-Selle Italia    
27 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol Team    
28 Robbie McEwen (Aus) GreenEdge Cycling Team    
29 Koen De Kort (Ned) Project 1t4i    
30 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team    
31 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling    
32 Allan Davis (Aus) GreenEdge Cycling Team    
33 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team    
34 Tony Gallopin (Fra) RadioShack-Nissan    
35 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team    
36 Klaas Lodewijck (Bel) BMC Racing Team    
37 Ramon Sinkeldam (Ned) Project 1t4i 00:01:00  
38 Jacob Rathe (USA) Garmin-Barracuda    
39 Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol Team 00:01:03  
40 Thomas Leezer (Ned) Rabobank    
41 Albert Timmer (Ned) Project 1t4i 00:01:05  
42 Stijn Vandenbergh (Bel) Omega Pharma-Quick Step 00:01:44  
43 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank 00:01:45  
44 Klaas Sys (Bel) Bridgestone Anchor    
45 Diego Caccia (Ita) Farnese Vini-Selle Italia    
46 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Omega Pharma-Quick Step    
47 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol Team    
48 Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini-Selle Italia    
49 Mehdi Sohrabi (IRI) Lotto Belisol Team    
50 Joss Van Emden (Ned) Rabobank    
51 Fumiyuki Beppu (Jpn) GreenEdge Cycling Team    
52 Alexander Kristoff (Nor) Katusha    
53 David Boucher (Fra) FDJ-BigMat    
54 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank    
55 Aaron Kemps (Aus) Champion System    
56 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-BigMat    
57 Thomas Bertolini (Ita) Farnese Vini-Selle Italia    
58 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha    
59 Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha    
60 Lars Bak (Den) Lotto Belisol Team    
61 Alan Marangoni (Ita) Liquigas-Cannondale    
62 Murilo Antoniobil Fischer (Bra) Garmin-Barracuda    
63 Jack Bauer (NZl) Garmin-Barracuda    
64 Maarten Wynants (Bel) Rabobank    
65 Denis Galimzyanov (Rus) Katusha    
66 Rüdiger Selig (Ger) Katusha    
67 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Cannondale    
68 Gregory Rast (Swi) RadioShack-Nissan    
69 Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team    
70 Matt Brammeier (Irl) Omega Pharma-Quick Step    
71 Peter Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale    
72 Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling    
73 Markel Irizar (Spa) RadioShack-Nissan    
74 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team    
75 Gorik Gardeyn (Bel) Champion System    
76 Joost Posthuma (Ned) RadioShack-Nissan    
77 Jens Mouris (Ned) GreenEdge Cycling Team    
78 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team    
79 Jai Crawford (Aus) RTS Racing Team    
80 Gabriel Rasch (Nor) FDJ-BigMat    
81 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ-BigMat    
82 Sebastian Langeveld (Ned) GreenEdge Cycling Team    
83 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini-Selle Italia    
84 Kevin Hulsmans (Bel) Farnese Vini-Selle Italia    
85 Thomas Lebas (Fra) Bridgestone Anchor    
86 Svein Tuft (Can) GreenEdge Cycling Team    
87 David McCann (Irl) RTS Racing Team    
88 Graeme Brown (Aus) Rabobank    
89 Paolo Longo Borghini (Ita) Liquigas-Cannondale    
90 Christian Knees (Ger) Sky Procycling    
91 Jérémy Hunt (GBr) Sky Procycling    
92 Roger Kluge (Ger) Project 1t4i 00:01:56  
93 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas-Cannondale 00:02:01  
94 Dominique Rollin (Can) FDJ-BigMat 00:00:54  
95 Mickaël Delage (Fra) FDJ-BigMat 00:02:35  
96 Robert Hunter (RSA) Garmin-Barracuda 00:03:05  
97 Roy Curvers (Ned) Project 1t4i    
98 Vladimir Isaychev (Rus) Katusha    
99 Marco Haller (Aut) Katusha 00:01:45  
100 Luca Ascani (Ita) Farnese Vini-Selle Italia 00:04:26  
101 Lee Rodgers (GBr) RTS Racing Team 00:06:35  
102 Gang Xu (Chn) Champion System 00:06:38  
103 Blaise Sonnery (Fra) Bridgestone Anchor    
104 Pengda Jiao (Chn) Champion System    
105 Maciej Bodnar (Pol) Liquigas-Cannondale    
106 Ryota Nishizono (Jpn) Bridgestone Anchor    
107 Mart Ojavee (Est) Champion System    
108 Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas-Cannondale    
109 Gatis Smukulis (Lat) Katusha    
110 Kazuo Inoue (Jpn) Bridgestone Anchor    
111 Alex Coutts (GBr) RTS Racing Team    
112 Frantisek Rabon (Cze) Omega Pharma-Quick Step    
113 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol Team    
114 Alexandre Lemair (Fra) Bridgestone Anchor    
115 Miyataka Shimizu (Jpn) Bridgestone Anchor    
116 Hayato Yoshida (Jpn) Bridgestone Anchor    
117 Yaroslav Popovych (Ukr) RadioShack-Nissan 00:07:53  
118 Christian Benenati (Ita) Farnese Vini-Selle Italia    
119 Robert Wagner (Ger) RadioShack-Nissan    
120 Dominic Klemme (Ger) Project 1t4i    
121 Chin-Lung Huang (Tpe) RTS Racing Team 00:13:24  
122 Wei Kei Chang (Tpe) RTS Racing Team    
123 Sergey Kudentsov (Rus) RTS Racing Team    
DNF Michaël Barry (Can) Sky Procycling

 

4.Etap Sonrası Genel Klasman Sıralaması

 

 

1 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma-QuickStep 9:50:50  
2 Tyler Farrar (USA) Garmin-Barracuda 0:00:31  
3 Juan Antonio Flecha (Spa) Sky Procycling 0:00:34  
4 Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma-Quick Step 0:00:36  
5 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling 0:00:45  
6 Tom Veelers (Ned) Project 1t4i 0:01:00  
7 Fabian Cancellara (Swi) RadioShack-Nissan 0:01:06  
8 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin-Barracuda 0:01:09  
9 Aidis Kruopis (Ltu) GreenEdge Cycling Team 0:01:10  
10 Adam Blythe (GBr) BMC Racing Team 0:01:14  
11 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling 0:01:15  
12 Johan Vansummeren (Bel) Garmin-Barracuda 0:01:19  
13 Thomas Dekker (Ned) Garmin-Barracuda    
14 Baden Cooke (Aus) GreenEdge Cycling Team 0:01:20  
15 Mark Renshaw (Aus) Rabobank 0:01:32  
16 Tony Gallopin (Fra) RadioShack-Nissan 0:01:33  
17 John Degenkolb (Ger) Project 1t4i 0:01:40  
18 Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol Team 0:01:45  
19 Ramon Sinkeldam (Ned) Project 1t4i 0:02:02  
20 Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha 0:02:15  
21 Rüdiger Selig (Ger) Katusha 0:02:16  
22 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Omega Pharma-Quick Step 0:02:17  
23 Matthias Friedemann (Ger) Champion System 0:02:19  
24 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha    
25 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 0:02:23  
26 Maarten Wynants (Bel) Rabobank 0:02:27  
27 Yoann Offredo (Fra) FDJ-BigMat 0:02:28  
28 David Boucher (Fra) FDJ-BigMat 0:02:30  
29 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank 0:02:34  
30 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling 0:02:47  
31 Francesco Chicchi (Ita) Omega Pharma-Quick Step 0:02:52  
32 Svein Tuft (Can) GreenEdge Cycling Team 0:02:55  
33 Sebastian Langeveld (Ned) GreenEdge Cycling Team    
34 Daniel Oss (Ita) Liquigas-Cannondale 0:02:58  
35 Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan 0:02:59  
36 Klaas Lodewijck (Bel) BMC Racing Team 0:03:01  
37 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol Team 0:03:02  
38 Gregory Henderson (NZl) Lotto Belisol Team    
39 Arnaud Demare (Fra) FDJ-BigMat 0:03:08  
40 Dominique Rollin (Can) FDJ-BigMat    
41 Koen De Kort (Ned) Project 1t4i 0:03:09  
42 Thomas Leezer (Ned) Rabobank 0:03:11  
43 Filippo Pozzato (Ita) Farnese Vini-Selle Italia 0:03:16  
44 Robbie McEwen (Aus) GreenEdge Cycling Team 0:03:19  
45 Albert Timmer (Ned) Project 1t4i 0:03:20  
46 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma-Quick Step 0:03:27  
47 Robert Hunter (RSA) Garmin-Barracuda 0:03:29  
48 Murilo Antoniobil Fischer (Bra) Garmin-Barracuda 0:03:36  
49 Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling 0:03:43  
50 Marco Haller (Aut) Katusha    
51 Matt Brammeier (Irl) Omega Pharma-Quick Step    
52 Alexander Kristoff (Nor) Katusha 0:03:45  
53 Peter Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale    
54 Christian Knees (Ger) Sky Procycling    
55 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Cannondale 0:03:49  
56 Alan Marangoni (Ita) Liquigas-Cannondale    
57 Lars Bak (Den) Lotto Belisol Team 0:03:50  
58 Markel Irizar (Spa) RadioShack-Nissan    
59 Fumiyuki Beppu (Jpn) GreenEdge Cycling Team 0:03:52  
60 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team    
61 Jens Mouris (Ned) GreenEdge Cycling Team    
62 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team 0:03:53  
63 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team    
64 Graeme Brown (Aus) Rabobank    
65 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-BigMat 0:03:59  
66 Gabriel Rasch (Nor) FDJ-BigMat    
67 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ-BigMat    
68 Allan Davis (Aus) GreenEdge Cycling Team 0:04:05  
69 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini-Selle Italia 0:04:07  
70 Diego Caccia (Ita) Farnese Vini-Selle Italia    
71 Mehdi Sohrabi (IRI) Lotto Belisol Team 0:04:14  
72 Jack Bauer (NZl) Garmin-Barracuda 0:04:20  
73 Roger Kluge (Ger) Project 1t4i 0:04:21  
74 Thomas Bertolini (Ita) Farnese Vini-Selle Italia 0:04:28  
75 Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini-Selle Italia 0:04:30  
76 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas-Cannondale 0:04:33  
77 Jacob Rathe (USA) Garmin-Barracuda 0:04:36  
78 Aaron Kemps (Aus) Champion System 0:04:39  
79 Joss Van Emden (Ned) Rabobank    
80 Gorik Gardeyn (Bel) Champion System    
81 Paolo Longo Borghini (Ita) Liquigas-Cannondale 0:04:44  
82 Thomas Lebas (Fra) Bridgestone Anchor 0:04:47  
83 Mickaël Delage (Fra) FDJ-BigMat 0:04:49  
84 Kevin Hulsmans (Bel) Farnese Vini-Selle Italia 0:04:54  
85 Jonas Van Genechten (Bel) Lotto Belisol Team 0:05:05  
86 Vladimir Isaychev (Rus) Katusha    
87 David McCann (Irl) RTS Racing Team 0:05:10  
88 Roy Curvers (Ned) Project 1t4i 0:05:22  
89 Jérémy Hunt (GBr) Sky Procycling 0:05:23  
90 Gregory Rast (Swi) RadioShack-Nissan 0:05:28  
91 Joost Posthuma (Ned) RadioShack-Nissan 0:05:29  
92 Stijn Vandenbergh (Bel) Omega Pharma-Quick Step 0:05:44  
93 Denis Galimzyanov (Rus) Katusha 0:06:42  
94 Luca Ascani (Ita) Farnese Vini-Selle Italia 0:06:48  
95 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol Team 0:07:17  
96 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol Team 0:07:29  
97 Mart Ojavee (Est) Champion System 0:08:12  
98 Alexandre Lemair (Fra) Bridgestone Anchor 0:08:20  
99 Robert Wagner (Ger) RadioShack-Nissan 0:08:29  
100 Gatis Smukulis (Lat) Katusha 0:08:38  
101 Maciej Bodnar (Pol) Liquigas-Cannondale 0:08:42  
102 Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas-Cannondale    
103 Miyataka Shimizu (Jpn) Bridgestone Anchor 0:09:38  
104 Yaroslav Popovych (Ukr) RadioShack-Nissan 0:11:37  
105 Dominic Klemme (Ger) Project 1t4i 0:11:43  
106 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 0:12:29  
107 Christian Benenati (Ita) Farnese Vini-Selle Italia 0:12:33  
108 Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team 0:13:20  
109 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank 0:13:21  
110 Jai Crawford (Aus) RTS Racing Team 0:14:38  
111 Klaas Sys (Bel) Bridgestone Anchor 0:16:10  
112 Blaise Sonnery (Fra) Bridgestone Anchor 0:19:08  
113 Frantisek Rabon (Cze) Omega Pharma-Quick Step 0:19:22  
114 Lee Rodgers (GBr) RTS Racing Team 0:19:28  
115 Alex Coutts (GBr) RTS Racing Team 0:19:31  
116 Kazuo Inoue (Jpn) Bridgestone Anchor 0:20:26  
117 Hayato Yoshida (Jpn) Bridgestone Anchor 0:20:57  
118 Pengda Jiao (Chn) Champion System 0:22:00  
119 Ryota Nishizono (Jpn) Bridgestone Anchor 0:22:02  
120 Gang Xu (Chn) Champion System 0:24:43  
121 Chin-Lung Huang (Tpe) RTS Racing Team 0:29:35  
122 Wei Kei Chang (Tpe) RTS Racing Team 0:40:13  
123 Sergey Kudentsov (Rus) RTS Racing Team

0:40:28

 

 

            Takım Genel Sıralama

 

  

1 Omega Pharma-Quick Step 29:08:48  
2 Sky Procycling 0:00:34  
3 Garmin – Barracuda 0:01:23  
4 Project 1t4i 0:02:10  
5 RadioShack-Nissan 0:02:11  
6 GreenEdge Cycling Team 0:02:33  
7 Lotto-Belisol Team 0:02:37  
8 Rabobank Cycling Team 0:03:44  
9 BMC Racing Team 0:03:47  
10 FDJ-Bigmat 0:04:55  
11 Katusha Team 0:04:59  
12 Champion System 0:06:38  
13 Liquigas-Cannondale 0:08:36  
14 Farnese Vini-Selle Italia 0:08:54  
15 Bridgestone Anchor 0:13:59  
16 RTS Racing Team 0:34:34  
Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın
Benzer Haberler