Paris-Tours 2012’nin Galibi Vacansoleil’den Marco Marcato

07/10/2012  //     //  Genel

 

Yorucu geçen bir sezonun ardından, son klasik yarış Paris Tours 106.ediyonunun startını, Paris’in 200 kilometre dışında Châteauneuf-en-Thymerais’den aldı. 235,5 kilometrelik etabın profili, uzun ama hızlı geçecek bir günün beklentisini taşıyordu. Sprinterlerin kanını kaynatan son tek günlük yarışın parkurunda finiş öncesi tırmanışların belirleyici olması beklentiler arasındaydı. Geçen yılın kazananı BMC takımından Greg Van Avarmaet, bugün BMC takım lideri olarak, ünvanını koruma iddiasında ve 1 sırt numarası ile start aldı. 2012 galibiyetinde Marco Marcato ile girdiği sprint mücadelesinde galibiyeti alan Van Avarmaet’in bugün de en büyük rakibi, geçen yıl alamadığı galibiyeti almaya odaklanan Marco Marcato olarak görülüyordu. Ve elbette bugün start alanlar arasında olan, 2012 Dünya Şampiyonasında formda olduğunu gösteren John Degenkolb’de birincilik olağan şüphelileri arasında başı çeken isimlerden biriydi.

 

 

 

Günün kaçış grubu olarak başarılı kaçış sergileyebilen 11 kişilik grup yarışın liderliğini uzun süre korudu. Bu 11 kişi; Sylvain Chavanel, Jerome Pineau, Karsten
Kroon, Michael Morkov, Gatis Smukulis Laszlo Bodrogi, Arnaud Gerard,
Koen de Kort, Yannick Talabardon, Wilco Kelderman ve Michael Hepburn idi. Ana gruba 3,5 dakika zaman farkı açmayı başarabilen kaçış grubu, finişe 80 kilometre gibi uzunca bir mesafe kaldığında zaman farkını açamamış, bilakis farkın 2 dakika seviyelerine inmiş olarak ekranlara yansıdı. Sonbahar klasiklerinden, sprinterlerin klasiği olarak geçen Paris-Tour’un Tours finişinde, sprinterlerin mücadelesi bekleniyordu. Dolayısıyla hızla kapanmakta olan zaman farkı, ana grubun öndeki 11 kişilik kaçış grubuna finiş için pek de şans tanımayacağı aşikardı. Finişe 53 kilometre kala yarıya inan zaman farkı da bunun göstergesi oldu.

 

Sonlara yaklaştıkça, arkadan esen kuvvetli rüzgarın da etkisiyle, zaten hızlı geçeceği tahmin edilen yarış seyri sporcuların 46 km/h sürate çıkması ile daha da hızlandı. Yarışın beklenenden yarım saat önce bitmesi, beklenenin üzerinde hızlı geçen günün neticesi olarak yansıdı. Geçen yıl karşıdan esen rüzgar, kapalı hava ve yağmurun eşliğinde koşulan yarış, bu yıl sporculara arkadan esen sert rüzgar desteği ile yardım etme kararı almış olsa gerek. Finişe 45 kilometre kala bu hıza tempo tutturamayanların kaçış grubundan kopması ile, içinde Sylvain Chavanel’in bulunduğu 7 kişilik kaçış grubu yarışın lideri olarak devam ediyordu. Ana gruba fark yeniden 2 dakikanın üzerine çıktı. Ancak, finişe 35 kilometre kala yarım dakikaya inen zaman farkı sonrası kaçış grubunun yakalanması uzun sürmedi.

 

Finişe 25 kilometre kala tansiyon olabildiğince arttı. Michael Morkov, Juan Antonio Flecha final için agresif ataklar yapmayı denese de, anagrubun hızı solo ataklara izin vermeyecek ölçüce yüksekti. 23 kilometre kala, bu kez fark yaratmaya çalışan, Niki Terpstra, Laurens De Vreese, Laurent Pichon, Sébastien Turgot ve Michael Morkov’un içinde bulunduğu 8 kişilik grup kaçış yapmayı başardı. Temponun sınırları zorlayan yüksekliğine Côte de Beau Soleil sonrası finişe 9 kilometre kala yenik düşen kaçış grubu yeniden ana gruba dahil oldu. Paris-Tours’un en kritik yerinde finişe 8 kilometre kala bu kez atak yapma şansı bulan isimler, Tours’daki finiş çizgisinde dülloya girecek olan isimlerin oluşmasına zemin hazırladı. Niki Terpstra, Laurens Vreese ve Marco Marcato’dan finişe 8 kilometre kala başlatılan atağın tehlika kokularını alan BMC takımından Adam Blythe’da kontratak ile kaçış grubuna katılmaya çalıştı ancak başaramadı. Blythe’ın denemesinden sonra son 5 kilometreye girildiğinde, günün olağan şüphelilerinden, 2012 Dünya Şampiyonasındaki 4.lüğü ile formda olduğunu gösteren John Degenkolb öndeki üçlüye katılmak üzere solo atağına başladı.

 

Niki Terpstra, Laurens Vreese ve Marco Marcato üçlüsüne katılan John Degenkolb ile son 2 kilometreye girdikten sonra final için artan tempoya ayak uyduramayan ve yavaş kalan Degenkolb geride kalmaya başladı. Artık günün mücadelesinden galibiyetle çıkacak isim Niki Terpstra,  Laurens Vreese veya Marco Marcato olacaktı. Gerçekten nefes kesen bir sprint mücadelesinde, Marco Marcato geçen yıl saniye farkı ile kaybettiği mücadele için bugün gücünün son demlerini pedala aktararak finiş çizgisini geçmeyi başardı.

 

Vacansoleil DCM takımından Marco Marcato, geçtiğimiz hafta il Lombardia’da da finişe doğru atak yapanlar arasındaydı. Ancak bugün, geçen yıl son anda kaçışdığı galibiyeti kazanmayı başaran İtalyan sporcu; “Terpstra’nın atağını görünce dönüp gruba baktım. Yorgun görünüyorlardı. bende hemen atağa cevap verdim. Takımıma bana güvendikleri için çok teşekkür ederim. Tüm gün beraber çalıştık. Öte yandan bana destek olan aileme ve yeni eşime teşekkür ederim. Bu galibiyetle ona bir hediye vermiş oldum. Gerçekten çok, çok mutluyum.” dedi. Geçen yılın galibi Grag Van Avarmaet ise günü 6. sırada, 12 saniye geriden tamamladı.

 

2012 Paris-Tours Finiş Sıralaması:

 

1 Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 4:50:34
2 Laurens De Vreese (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
3 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step
4 John Degenkolb (Ger) Argos-Shimano 0:00:06
5 Laurent Pichon (Fra) Bretagne – Schuller 0:00:12
6 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
7 Bjorn Leukemans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
8 Jonathan Hivert (Fra) Saur – Sojasun 0:00:19
9 Jens Keukeleire (Bel) Orica-GreenEdge
10 Zdenek Stybar (Cze) Omega Pharma-Quick Step

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın