Paris Nice Proloğunda Açılış Zaferi Gaudin’den

03/03/2013  //     //  Genel

 

71.kez startını alan, 7 etaplık Paris Nice’in açılışı prolog ile yapıldı. Fransız takımı Europcar’ın 26 yaşındaki sporcusu Damien Gaudin, 2,9 kilometrelik parkurun 3:37 ile en iyi derecesini çıartıp genel sıralama liderliğini aldı. Açılış yarışında herkesin gözü Sylvain Chavanel, Tejay van Garderen ve Westra’daydı. Ancak, Gaudin mükemmel bir efor sarfederek en iyi zamanlamayı çıkartıp, günü sürpriz galip olarak tamamlamayı başardı.

 

 

2,9 kilometrelik proloğun dümdüz profilinde, finişe yakın zorlu zemin zamanlamalarda oldukça etkili oldu. Bilinen performanslarından düşük zamanlama çıkaran, patlayıcı sprint gücüne sahip sporculardan Borut Bozic (Astana Pro Team) ve Peter Velits (Omega PharmaQuick-Step)’in 3:40’lık zamanlamarı ile ilk 10’a girdilerse de, Gaudin’in zamanlamasını geçmeye yetmedi. Günün diğer yetersiz kalan yıldız isim performansı; Thomas De Gendt (Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team), Tom Boonen (Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team) ve Philippe Gilbert (BMC Racing Team)’in performansıydı.

 

Proloüğun favori isimlerinden Sylvain Chavanel 2. ve
Lieuwe Westra 3.’lüğe 1 salise farkla yerleşti. Chavanel’in prolog galibiyetini çok istediği, start almadan önce biliniyordu. Fransız sporcunun kendi ülkesinde gerçekleşen yarışta etap galibiyetleri mevcut olsa da hiç lider mayoyu giymemiş olması, bu yıl prolog ile bu şanssızlığı kırmayı hedeflediği yine konuşulanlar arasındaydı. Chavanel 1 saniye ile bu şansını kaybetse de ikincilik ile lider mayoya çok yakın. 26 yaşındaki Damien Gaudin ise açılış günü için favoriler arasında görülmese de, pist bisikleti kökenli Fransız için beklenen performanstı. Uzun süredir sadece oist bisikletine odaklanan Gaudin’in sürüş karakterine uygun olan prolog profili, sarı mayoyu Gaudin’e getirdi.

 

 

Paris-Nice Proloğu Sıralaması:

 

1 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar 0:03:37  
2 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 0:00:01  
3 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
4 Wilco Kelderman (Ned) Team Blanco 0:00:02  
5 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ    
6 Peter Velits (Svk) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 0:00:03  
7 Tony Gallopin (Fra) RadioShack Leopard    
8 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team    
9 Sébastien Turgot (Fra) Team Europcar 0:00:04  
10 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team 0:00:05  
11 Elia Viviani (Ita) Cannondale    
12 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team    
13 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team    
14 Cyril Lemoine (Fra) Sojasun    
15 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Movistar Team 0:00:06  
16 William Bonnet (Fra) FDJ    
17 Gianni Meersman (Bel) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team    
18 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha    
19 Robert Gesink (Ned) Team Blanco    
20 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha 0:00:07  
21 Maarten Tjallingii (Ned) Team Blanco    
22 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
23 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge    
24 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team    
25 Jonathan Hivert (Fra) Sojasun    
26 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge 0:00:08  
27 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team    
28 Grégory Rast (Swi) RadioShack Leopard    
29 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
30 Jérôme Pineau (Fra) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team    
31 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team    
32 Alessandro Petacchi (Ita) Lampre-Merida    
33 Nicki Sörensen (Den) Team Saxo-Tinkoff    
34 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team    
35 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale    
36 Xavier Florencio Cabre (Spa) Team Katusha    
37 Jérémy Roy (Fra) FDJ    
38 Mark Renshaw (Aus) Team Blanco    
39 Richie Porte (Aus) Sky Procycling 0:00:09  
40 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge    
41 Baden Cooke (Aus) Orica GreenEdge    
42 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team    
43 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Movistar Team    
44 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge    
45 Rick Flens (Ned) Team Blanco    
46 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling    
47 Yoann Offredo (Fra) FDJ    
48 Marcel Kittel (Ger) Team Argos-Shimano    
49 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol    
50 Alexis Vuillermoz (Fra) Sojasun 0:00:10  
51 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol    
52 Mads Christensen (Den) Team Saxo-Tinkoff    
53 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ    
54 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi    
55 Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
56 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team    
57 Alexandre Geniez (Fra) FDJ    
58 Daniele Ratto (Ita) Cannondale 0:00:11  
59 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team    
60 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Euskaltel-Euskadi    
61 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale    
62 Matti Breschel (Den) Team Saxo-Tinkoff    
63 Xabier Zandio Echaide (Spa) Sky Procycling    
64 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale    
65 Yauheni Hutarovich (Blr) AG2R La Mondiale    
66 Leigh Howard (Aus) Orica GreenEdge    
67 Gustav Larsson (Swe) IAM Cycling    
68 Robert Kiserlovski (Cro) RadioShack Leopard    
69 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha    
70 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar    
71 Jack Bauer (NZl) Garmin Sharp    
72 David Lopez Garcia (Spa) Sky Procycling    
73 Rémi Pauriol (Fra) Sojasun    
74 Michael Morkov (Den) Team Saxo-Tinkoff 0:00:12  
75 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale    
76 Andrew Talansky (USA) Garmin Sharp    
77 Bertjan Lindeman (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
78 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar    
79 Nicolas Roche (Irl) Team Saxo-Tinkoff    
80 Andrea Palini (Ita) Lampre-Merida    
81 Julien Simon (Fra) Sojasun    
82 David Millar (GBr) Garmin Sharp    
83 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team    
84 Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol    
85 Danny Pate (USA) Sky Procycling    
86 Andreas Klöden (Ger) RadioShack Leopard    
87 Simon Spilak (Slo) Team Katusha    
88 David Tanner (Aus) Team Blanco    
89 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team    
90 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ 0:00:13  
91 Evaldas Siskevicius (Ltu) Sojasun    
92 Jerome Coppel (Fra) Cofidis, Solutions Credits    
93 Rein Taaramae (Est) Cofidis, Solutions Credits    
94 Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
95 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida    
96 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale    
97 Stijn Vandenbergh (Bel) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team    
98 Sébastien Hinault (Fra) IAM Cycling    
99 Michele Scarponi (Ita) Lampre-Merida    
100 Gaetan Bille (Bel) Lotto Belisol    
101 Rory Sutherland (Aus) Team Saxo-Tinkoff    
102 Steven Kruijswijk (Ned) Team Blanco    
103 Ivan Basso (Ita) Cannondale 0:00:14  
104 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team    
105 Thomas Lövkvist (Swe) IAM Cycling    
106 Markel Irizar Aranburu (Spa) RadioShack Leopard    
107 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team    
108 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Cannondale    
109 Tom Stamsnijder (Ned) Team Argos-Shimano    
110 Vasil Kiryienka (Blr) Sky Procycling    
111 Mauro Da Dalto (Ita) Cannondale    
112 Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel-Euskadi    
113 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha 0:00:15  
114 Thierry Hupond (Fra) Team Argos-Shimano    
115 Romain Feillu (Fra) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
116 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge    
117 Julien El Fares (Fra) Sojasun    
118 Bert De Backer (Bel) Team Argos-Shimano    
119 Jens Voigt (Ger) RadioShack Leopard    
120 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar    
121 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar    
122 Denis Menchov (Rus) Team Katusha    
123 Fumiyuki Beppu (Jpn) Orica GreenEdge    
124 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team    
125 Tom Veelers (Ned) Team Argos-Shimano    
126 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida    
127 Egoitz Garcia Echeguibel (Spa) Cofidis, Solutions Credits    
128 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:16  
129 Egor Silin (Rus) Astana Pro Team    
130 Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team    
131 Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol    
132 Ion Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel-Euskadi    
133 Kevin De Weert (Bel) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team    
134 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale    
135 Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel-Euskadi    
136 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale    
137 Johann Tschopp (Swi) IAM Cycling 0:00:17  
138 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol    
139 Dirk Bellemakers (Ned) Lotto Belisol    
140 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team    
141 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar    
142 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling    
143 Ian Boswell (USA) Sky Procycling    
144 Christophe Le Mevel (Fra) Cofidis, Solutions Credits    
145 Marco Bandiera (Ita) IAM Cycling 0:00:18  
146 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida    
147 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha    
148 Romain Lemarchand (Fra) Cofidis, Solutions Credits    
149 Yannick Talabardon (Fra) Sojasun    
150 Romain Sicard (Fra) Euskaltel-Euskadi 0:00:19  
151 Jonathan Tiernan-Locke (GBr) Sky Procycling    
152 Roy Curvers (Ned) Team Argos-Shimano    
153 Kanstantsin Siutsou (Blr) Sky Procycling    
154 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar    
155 Kevin Seeldraeyers (Bel) Astana Pro Team    
156 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling 0:00:20  
157 Johan Vansummeren (Bel) Garmin Sharp    
158 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credits    
159 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team    
160 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team    
161 Alex Howes (USA) Garmin Sharp 0:00:21  
162 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale    
163 Evgeny Petrov (Rus) Team Saxo-Tinkoff    
164 Jure Kocjan (Slo) Euskaltel-Euskadi    
165 Edward King (USA) Cannondale    
166 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team    
167 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol    
168 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits    
169 Anders Lund (Den) Team Saxo-Tinkoff    
170 Jacob Rathe (USA) Garmin Sharp    
171 Björn Leukemans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:00:22  
172 Fabian Wegmann (Ger) Garmin Sharp    
173 Laurent Didier (Lux) RadioShack Leopard    
174 Warren Barguil (Fra) Team Argos-Shimano    
175 Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team    
176 Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida    
177 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:00:24  
178 Yann Huguet (Fra) Team Argos-Shimano 0:00:25  
179 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ    
180 Elia Favilli (Ita) Lampre-Merida 0:00:26  
181 Stef Clement (Ned) Team Blanco 0:00:41  
182 Romain Zingle (Bel) Cofidis, Solutions Credits    
183 Maxime Monfort (Bel) RadioShack Leopard 0:00:42  
184 Andreas Klier (Ger) Garmin Sharp 0:00:49  

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın