Paris Nice 2011 Final Etabı Thomas Voeckler Aldı. Turun Galibi Tony Martin

13/03/2011  //     //  Genel

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=HX8SvOZSz9Y:550:0]

 

 

   Paris Nice Turu’nun son günü, final etabı olan 8.etapta seyir zevki bol adrenalinli olağan üstü güzellikte bir gün yaşattı. Yağmurlu hava şartlarının devam ettiği Fransa’da kaygan zemin ve zorlu tırmanışlara inat yapılan başarılı kaçış Thomas Voeckler’e etap galibiyetini getirdi. Lider Mayo’yu taşıyan Tony Martin (HTC-Highroad) bugün mayosunu koruyarak Paris Nice Turunu galibiyetle sonuçlandırdı.

 

 

 

Profilde görülen zorlu final etabına ekstra eklenen yağmurlu hava şartlarıyla Nice’de yapılan final etabında keyifli bir yarış yaşandı. Etap 1 tane 3. kategori tırmanış, 2 tane 2. kategori tırmanış ve seçilen parkur gereği finiş öncesi aşılması gereken 2 tane 1. kategori tırmanış içererek turun son gününe özel zorluktaydı. Dün yapılan 7.etapta başlayan yağmur bugün de sporculara zorluk çıkarmaya kararlıydı. İnişlerde özellikle kayganlaşan zemin sebebiyle ciddi kazalar olabilirdi ve bu beklenti oluşacak kaçış grubu için tempo riski yaratabilirdi.

 

Turun son günü olma sebebiyle sanırım sporcular risk faktörünü arka plana atıp kaçışlar konusunda hareketli bir etap performansı sergiledi. İlk kaçış grubu startın alınmasından sonra 10.kilometreye kadar şekillendi. Peloton içerisinden Andriy Grivko(Astana) atağı 19 kilometre sürebildi. Asıl kaçış grubu 42. kilometre’de oluşan 11 kişilik kaçış grubuyla geldi. Elbette ki 11 kişinin aynı sayıyla kaçış yapması ayak uydurabilmesi mümkün değildi. Ama yine de bu kaçış grubu içerisindeki isimler 42.kilometre de başlayan bu kaçış ile etabın kaderini belirleyecekti. Oluşan 11 kişilik kaçış grubundaki sporcular; Linus Gerdemann(Leopard), Aleksandre Vinokourov(Astana), Matthew Busche(RadioShack), David Lopez Garcia(Movistar), Remi Pauriol(FDJ), Thomas Voeckler(Vocansoleil) , Gorka Izaguirre Insausti(Euskatel), Diego Ulissi(Lampre), Matteo Carrara(Vacansoleil), Laurent Didier(Saxo Bank), Julien El Fares(Cofidis) bulunuyordu. Kaçış grubu performansına ayak uyduramayan 5 sporcu 40 km içerisinde yavaş yavaş kaçış grubundan düşerek ana gruba katıldı.

 

86.km’de kaçış grubu 6 kişi ile devam etti. Matteo Carrara(Vacansoleil), Julien El Fares(Cofidis), Thomas Voeckler(Europcar), David Lopez Garcia(Movistar) Gorka Izaguirre Insausti(Euskatel), Diego Ulissi(Lampre) kaçış grubunda ilerlerken kaçış grubu arkasında oluşan 21 kişilik kaçış takip grubu 1 dakika 40 saniye arkalarından geliyordu. 21 Kişilik kaçış takip grubu içerisinde; Sarı Mayo(Tur Lideri) Tony Martin(HTC-Highroad), Matthew Goss(HTC-Highroad), Tejay Van Garderen(HTC-Highroad), Bradley Wiggins(SKY), Simon Gerrans(SKY), Geraint Thomas(SKY), Michael Rogers(SKY), Christophe Peraud(AG2R), Jose Joaquin Rojas(Movistar), Aleksandre Vinokourov(Astana), Tomas Viatkus(Astana), Andreas Klöden(RadioShack), Levi Leipheimer(RadioShack), Janez Brajkovic(RadioShack), Sergio Paulinho(RadioShack), Maxime Manfort(Leopard), Rein Taaramae(Cofidis), Tristan Valentin(Cofidis), Samuel Sanchez(Euskatel), Pablo Urtasun(Euskatel), Bauke Mollema(Rabobank) gibi isimlerden oluşan sağlam bir kadro geliyordu.

 

 

Finişe 19 km kala kaçış takip grubu içerisinden kaçış başlatan Samuel Sanchez’in start öncesi Tony Martin(Genel Sıralama Lideri)’e zaman farkı 1 dakika 29 saniye idi. 19 kilometre kala yaptığı bu atak ile genel sıralama liderliğinde şansını denemek istedi. Finişe 15. kilometre kala 6 kişilik kaçış grubundan 4 sporcu yakalandı. Kaçış grubundan kaçışa devam eden Diego Ulissi(Lampre) ve Thomas Voeckler(Europcar) 42.kilomtrede başlattıkları kaçışa sağlam tempoları ile devam etti. Kaçış grubundan geri kalan Gorka Izaguirre Insausti takım arkadaşı ve takım lideri Samuel Sanchez’e katılarak Sanchez’in başlattığı kaçışta destek oldu.

 

Finişe 2 km kala önde Thomas Voeckler(Europcar) Ve Diego Ulissi(Lampre), 1 dakika 16 saniye arkalarından Samuel Sanchez ve Gorka Insausti(Euskatel) ve kaçış grubuna farkı 1 dakika 40 saniye farkı olan peloton içerisindeki Tony Martin(Sarı Mayo) Sanchez’in farkı kapatamayacağı ve Tony Martin’in bugünün final turu sonucunda Tur Liderliğini alacağı artık belli olmuştu. Thomas Voeckler inanılmaz kaçışıyla inişlerdeki tekniği yağışlı, kaygan zeminde gösterdiği performans ile herkesi büyüledi ve etabı 1.’likle tamamladı.

 

 

8.Etap Finiş Sıralaması:

 

 

1.VOECKLER T.EUC              3s 15′ 58″
2.ULISSI D.LAM                              00′ 23″
3.EL FARES J.COF                        01′ 06″
4.SANCHEZ S.EUS                       01′ 06″
5.LOPEZ GARCIA D.MOV             01′ 06″
6.CARRARA M.VCD                       01′ 08″
7.IZAGIRRE INSAUSTI G.EUS     01′ 12″
8.ROJAS J.MOV                              01′ 22″
9.SPILAK S.LAM                             01′ 22″
10.VAITKUS T.AST                         01′ 22″

 

 

 

2011 Paris Nice Genel Sıralama:

 

 

1.Tony MARTIN THR       34s 03′ 37″
2.KLÖDEN A.RSH                   00′ 36″
3.WIGGINS B.SKY                   00′ 41″
4.TAARAMAE R.COF               01′ 10″
5.SANCHEZ S.EUS                 01′ 13″
6.PERAUD J.ALM                     01′ 24″
7.BRAJKOVIC J.RSH               01′ 34″
8.LEIPHEIMER L.RSH            01′ 36″
9.MOLLEMA B.RAB                  02′ 04″
10.MONFORT M.LEO               02′ 26″

 

 

 

Paris Nice 2011 Kategori Mayoları ve Sahipleri

Tony MARTIN HTC-Highroad
Heinrich HAUSSLER Garmin-Cervelo
Remi PAURIOL FDJ
Rein TAARAMAE Cofidis

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın