Oscar Freire’in Muhteşem Zaferi – Tour Down Under’da Dengeler Sarsıldı!

20/01/2012  //     //  Genel

 

Santos Tour Down Under’ın Norwood – Tanunda arasında gerçekleşen 4. etabına günün lider mayolusu Andre Greipel’in 20 saniye gerisinde başlayan Katusha takımının lideri Oscar Freire, yaklaşık 40 yarışçının kıyasıya mücadelesinde finiş çizgisini ilk geçen isim oldu ve günün zaferine imza atarak yanında 10 saniyelik bonus zamanı da kazandı. 2. etap sonrasında lider mayoyu giymeye hak kazanan İsviçreli Martin Kohler ise yarın McLaren vadisi – Old Willunga dağı arasında koşulacak 151.5km’lik 5. etapta lider mayoyu taşıyacak.

 

 

Greipel güne 28.km’deki ara sprint kapısı zaferiyle ve 3 saniyelik bonusla başladı ve en yakın rakibi Kohler ile arasındaki fark böylece 11 saniyeye çıktı. Fakat güne 8 saniye avantajla başlayan Greipel finişe 23km kala başlayan tırmanışta geride kalarak günü Freire’in 7 dakika gerisinde kapattı. Bu sene de tur birinciliğini alabilseydi Santos Tour Down Under tarihinde üç şampiyonluğu olan ilk isim olmayı başaracak olan Greipel büyük bir sürpriz olmadıkça adını tarihe yazdırma şansını bu seferlik kaçırmış gibi görünüyor diyebiliriz.

 

Günün kaçış grubu Avusturalyalı Jay McCarthy (UniSA), Euskatel takımından Ruben Perez Moreno ve Blel Kadri (AG2R) üçlüsüydü. Üçlü, Menglers tepesindeki 100km işaretinin yakınlarında yakalanana kadar 70km boyunca yarışı domine etti.

2012 turunun ilk Kategori-1 tırmanışı yarışçıları oldukça zorlayarak turda bir dönüm noktası yarattı ve Greipel’in de aralarında bulunduğu bir grup yarışçı pelotonun gerisinde kaldı.

 

Yarışı daha detaylı incelemek isteyen okurlarımız için;

 

 

 

Starttan itibaren ilk 8km’yi nötralize olarak pedallayan yarışçılar, 8km’nin ardından turun ilk ciddi anlamda tırmanış içeren 4. etabına başladılar. Yarışçılar bu sene ilk kez bu etapta iki tırmanış primi (ilki kategori-2, ikincisi kategori-1) ile karşılaşacaklardı.

İlk 5km içersinde UniSa yarışçısı Lachy Norris ve Luca Paolini (Katusha) atak yaparak pelotondan 200m kadar kaçmayı başardılar. Arkalarından 7’li bir grup onları yakalamaya çalışsa da peloton tarafından hemen yutuldular. Bu sırada 6.km’de genel sıralama lideri Andre Greipel’in 8 saniye arkasında ikinci sırada olan Martin Kohler mekanik bir problem yüzünden bisiklet değiştirdi ve tekrar pelotona yetişti.

Yarışın 8.km’sinde Julien Vermote (Omega Pharma – Quickstep) ve Romain Sicard (Euskatel-Euskadi), Norris ve Paolini ikilisine katıldılar fakat kısa bir süre sonra Paolini’nin geride kalmasıyla atak grubu üçlüyle devam etti. 12.km dolaylarında ise bu üçlü de peloton tarafından yakalandı.

20.km civarlarında Kersbrook’daki sprint primi noktasına yaklaşıldıkça atak denemeleri kendisini gösterse de başarılı olamadılar ve Andre Greipel yine farkını göstererek sprint primini ilk alan isim oldu. Ardından onu Michael Matthews ve Jose Joaquin Rojas (Movistar) takip etti.

28.km’de daha sprint primlerinin ardından henüz nefesler toparlanamamışken Katis Smukulis (Katusha), Ruben Perez Moreno (Euskatel) ve Jay McCarthy (UniSA) atak yaparak 30 saniye avantaj yakaladılar. Kersbrook çıkışındaki 31.km’deki tırmanış primini ilk geçen Jay McCarthy oldu. Arkasından Moreno ikinci gelirken, üçlüye katılan Blel Kadri (AG2R) Smukulis’i geçerek üçüncülüğü aldı ve Smukulis 40s avantaj sağlayan üçlünün gerisine düştü.

38.km’de farkı 1dk 15’ye çıkartan üçlü, günün ilk kalıcı atağını yaptığını kanıtladı ve 42.km’de ikinci sprint kapısına yaklaşırken farkı iyice açarak 4dk 25 saniyeye çıkarttı. Etabın 51.km’sindeki ikinci sprint primini ilk geçen isim atak grubu içinden Ruben Perez Moreno oldu. Bu noktada sonuçlara göre finiş sprintinde 10s bonus göz önüne alındığında Greipel -son aldığı sprint primiyle genel sıralamada Kohler’in 11s önündeydi- ciddi bir problem yaşanmadığı sürece 5. etapta da lider mayosunu koruyacak gibi görünüyordu.

 

 

 

60.km’de atak grubuyla aradaki farkı 2dk 40s’ye indiren peloton tırmanış yaklaştıkça FDJ-Big Mat, Garmin Barracuda ve Lotto-Belisol takımları liderliğinde temposunu iyice artırdı ve 75.km’de öndeki McCarthy-Moreno-Kadri üçlüsüyle farkı 2 dakikaya indirdi.

92.km’de -kategori-1 tırmanışına 15km’den az bir mesafe kala- üçlünün avantajı 70 saniyeye kadar gerilerken, 101.km yakınlarında, tek başlarına 70 km boyunca pedalladıktan sonra Menglers tırmanışı yaklaştığında temposunu iyiden iyiye artıran peloton tarafından yakalandılar.

107.km’de etabın son prim kapısı olan kategori-1 tırmanışının zaferini alan isim, tırmanışta pelotondan kopan 40 yarışçı arasından Avusturalyalı Rohan Dennis oldu. Bu sırada arka grupta kalan lider mayolu Andre Greipel’in yarışı yaklaşık 2dk kadar geride bitirmesi bekleniyordu.

112.km dolaylarında aradaki fark 52 saniyeye çıktı ve Greipel’in genel sıralamadaki liderliği iyice tehlikeye girdi. Bu durumda ön gruptakiler arasında sıralamada Greipel’in 12s gerisinde olan Michael Matthews’un finiş sprinti için mücadele vermesi ve 10 saniyelik bonusu da alarak liderliği ele geçirmesi bekleniyordu.

Fakat etap sonunda öngörüler yıkıldı ve Santos Tour Down Under’ın 4. etabını ön grup arasından finiş sprintinde sıyrılan İspanyol Oscar Freire kazanarak yeni Katusha takım formasıyla ilk zaferine imza attı. Freire yarış sonunda “Zorlu bir finişti. Kazanmak için bir fırsatım vardı ve bunu değerlendirdim. Yarış oldukça zorlayıcıydı fakat benim için daha iyi oldu. Yeni takımım Katusha’nın bu seneki ilk zaferine imza attığım için mutluyum.” yorumunu yaptı.

 

 

 

Andre Greipel ise gün sonunda genel sıralamada lider mayoyu tekrar ele geçiren Martin Kohler’in 7 dakika gerisine düştü. Kohler bu duruma “Tekrar lider konuma geçmeyi ummuyordum fakat tırmanışta Andre Greipel’i geride bıraktık ve aradaki farkı açmak için büyük bir mücadele verdik. Yarın 10-15 kişilik zorlu bir mücadele olacak, liderliği elimde tutabilir miyim bilmiyorum fakat şimdiye kadar başardıklarımdan dolayı mutluyum. ” şeklinde yorum yaptı.

 

 

Genel sıralamada Kohler’in arkasına yerleşen Michael Matthews (Rabobank) “Lider mayoyu istiyorum ve yarın bunun için çalışacağım. Bugün fırsatı 2 saniyeyle kaçırdım. Aslında mayoyu bugün almamış olmam üstümdeki baskının artmaması açısından iyi oldu fakat en önde olmak da her zaman iyidir” dedi.

 

 

Santos Tour Down Under 4. Etap : Etap Sonuçları ( ilk 50 )

1 Oscar Freire (Spa) Katusha 3:08:34
2 Gerald Ciolek (Ger) Omega Pharma-QuickStep
3 Daniele Bennati (Ita) RadioShack-Nissan
4 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling
5 Michael Matthews (Aus) Rabobank
6 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar
7 Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank
8 Kristijan Koren (Svk) Liquigas – Cannondale
9 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM
10 Heinrich Haussler (Aus) Garmin-Barracuda
11 Jérémy Roy (Fra) FDJ – BigMat
12 Javier Moreno (Spa) Movistar
13 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-QuickStep
14 Vincente Reynes Mimo (Spa) Lotto-Belisol
15 José Ivan Gutierrez (Spa) Movistar
16 Maxim Belkov (Rus) Katusha
17 Simon Gerrans (Aus) GreenEDGE
18 Bernard Sulzberger (Aus) UNI SA – Australia
19 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling
20 Greg Van Avermaet (Bel) BMC
21 Wilco Kelderman (Ned) Rabobank
22 Xavier Florencio Cabrè (Spa) Katusha
23 Angel Madrazo (Spa) Movistar
24 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan
25 Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale
26 Eduard Vorganov (Rus) Katusha
27 Adam Hansen (Aus) Lotto-Belisol
28 Giampaolo Caruso (Ita) Katusha
29 Federico Canuti (Ita) Liquigas – Cannondale
30 Sandy Casar (Fra) FDJ – BigMat
31 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
32 Martin Kohler (Sui) BMC
33 Alejandro Valverde (Spa) Movistar
34 Rohan Dennis (Aus) UNI SA – Australia
35 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Barracuda
36 Michael Rogers (Aus) Sky Procycling
37 Gorka Izagirre Inausti (Spa) Euskaltel-Euskadi
38 Cameron Meyer (Aus) GreenEDGE
39 Tiago Machado (Por) RadioShack-Nissan
40 Luis Leon Sanchez (Spa) Rabobank
41 Jens Voigt (Ger) RadioShack-Nissan
42 Sérgio Paulinho (Por) Team Saxo Bank
43 Linus Gerdemann (Ger) RadioShack-Nissan
44 Matthew Lloyd (Aus) Lampre – ISD
45 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-QuickStep
46 Jack Bauer (NZl) Garmin-Barracuda
47 Alessandro Ballan (Ita) BMC
48 Hayden Roulston (NZl) RadioShack-Nissan
49 Mathias Frank (Sui) BMC 0:00:38
50 Marcus Burghardt (Ger) BMC 0:07:45

 

Genç Yarışçılar Genel Sıralaması

1 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling 3:08:34
2 Michael Matthews (Aus) Rabobank
3 Wilco Kelderman (Ned) Rabobank
4 Angel Madrazo (Spa) Movistar
5 Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale
6 Rohan Dennis (Aus) UNI SA – Australia
7 Gorka Izagirre Inausti (Spa) Euskaltel-Euskadi
8 Cameron Meyer (Aus) GreenEDGE
9 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-QuickStep
10 Gatis Smukulis (Lat) Katusha 0:07:45
11 Daniele Ratto (Ita) Liquigas – Cannondale
12 Stefano Agostini (Ita) Liquigas – Cannondale
13 Tom Palmer (Aus) UNI SA – Australia
14 Jesse Sergent (NZl) RadioShack-Nissan
15 Steele Von Hoff (Aus) UNI SA – Australia
16 Lachlan Norris (Aus) UNI SA – Australia
17 Jay Mccarthy (Aus) UNI SA – Australia
18 Davide Cimolai (Ita) Lampre – ISD
19 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-QuickStep
20 Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Euskaltel-Euskadi
21 Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank
22 Romain Sicard (Fra) Euskaltel-Euskadi
23 Jacopo Guarnieri (Ita) Astana
24 Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma-QuickStep
25 Massimo Graziato (Ita) Lampre – ISD 0:14:16
26 Victor Cabedo (Spa) Euskaltel-Euskadi
27 Arnaud Courteille (Fra) FDJ – BigMat
28 Leigh Howard (Aus) GreenEDGE
29 Adam Blythe (GBr) BMC
30 Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling
31 Luke Durbridge (Aus) GreenEDGE
32 Nathan Haas (Aus) Garmin-Barracuda

 

Takım Sıralaması

1 Movistar 9:25:42
2 Katusha
3 Sky Procycling
4 Omega Pharma-QuickStep
5 RadioShack-Nissan
6 Rabobank
7 Garmin-Barracuda
8 BMC
9 FDJ – BigMat 0:07:45
10 Lotto-Belisol
11 Liquigas – Cannondale
12 GreenEDGE
13 AG2R La Mondiale
14 UNI SA – Australia
15 Team Saxo Bank
16 Vacansoleil -DCM 0:15:30
17 Lampre – ISD
18 Euskaltel-Euskadi
19 Astana

 

4. Etap Sonrası Genel Sıralama ( ilk 100 )

1 Martin Kohler (Sui) BMC 15:03:34
2 Michael Matthews (Aus) Rabobank 0:00:02
3 Oscar Freire (Spa) Katusha
4 Gerald Ciolek (Ger) Omega Pharma-QuickStep 0:00:06
5 Simon Gerrans (Aus) GreenEDGE 0:00:08
6 Daniele Bennati (Ita) RadioShack-Nissan
7 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling
8 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan
9 Eduard Vorganov (Rus) Katusha
10 Rohan Dennis (Aus) UNI SA – Australia 0:00:09
11 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:10
12 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar 0:00:11
13 Xavier Florencio Cabrè (Spa) Katusha 0:00:12
14 Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank
15 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM
16 Kristijan Koren (Svk) Liquigas – Cannondale
17 Michael Rogers (Aus) Sky Procycling
18 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-QuickStep
19 Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale
20 Giampaolo Caruso (Ita) Katusha
21 Adam Hansen (Aus) Lotto-Belisol
22 Alejandro Valverde (Spa) Movistar
23 Bernard Sulzberger (Aus) UNI SA – Australia
24 Heinrich Haussler (Aus) Garmin-Barracuda
25 Linus Gerdemann (Ger) RadioShack-Nissan
26 Alessandro Ballan (Ita) BMC
27 José Ivan Gutierrez (Spa) Movistar
28 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Barracuda
29 Vincente Reynes Mimo (Spa) Lotto-Belisol
30 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-QuickStep
31 Greg Van Avermaet (Bel) BMC
32 Luis Leon Sanchez (Spa) Rabobank
33 Jack Bauer (NZl) Garmin-Barracuda
34 Tiago Machado (Por) RadioShack-Nissan
35 Sandy Casar (Fra) FDJ – BigMat
36 Gorka Izagirre Inausti (Spa) Euskaltel-Euskadi
37 Federico Canuti (Ita) Liquigas – Cannondale
38 Angel Madrazo (Spa) Movistar
39 Cameron Meyer (Aus) GreenEDGE
40 Sérgio Paulinho (Por) Team Saxo Bank
41 Javier Moreno (Spa) Movistar
42 Jens Voigt (Ger) RadioShack-Nissan
43 Jérémy Roy (Fra) FDJ – BigMat
44 Matthew Lloyd (Aus) Lampre – ISD
45 Wilco Kelderman (Ned) Rabobank
46 Maxim Belkov (Rus) Katusha 0:00:45
47 Mathias Frank (Sui) BMC 0:01:40
48 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling 0:05:52
49 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol 0:07:34
50 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM 0:07:51
51 Jay Mccarthy (Aus) UNI SA – Australia 0:07:56
52 Jonathan Cantwell (Aus) Team Saxo Bank 0:07:57
53 Romain Feillu (Fra) Vacansoleil-DCM
54 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas – Cannondale
55 William Bonnet (Fra) FDJ – BigMat
56 Danilo Hondo (Ger) Lampre – ISD
57 Christopher Sutton (Aus) Sky Procycling
58 Mathew Hayman (Aus) Sky Procycling
59 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM
60 Romain Sicard (Fra) Euskaltel-Euskadi
61 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ – BigMat
62 Martin Elmiger (Sui) AG2R La Mondiale
63 Steele Von Hoff (Aus) UNI SA – Australia
64 Grega Bole (Svk) Lampre – ISD
65 Luca Paolini (Ita) Katusha
66 Daniele Ratto (Ita) Liquigas – Cannondale 0:08:15
67 Francesco Masciarelli (Ita) Astana 0:08:23
68 Gatis Smukulis (Lat) Katusha 0:08:30
69 Wouter Mol (Ned) Vacansoleil-DCM 0:08:34
70 Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma-QuickStep 0:08:53
71 Marcel Sieberg (Ger) Lotto-Belisol 0:09:01
72 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-QuickStep 0:09:28
73 Davide Vigano (Ita) Lampre – ISD 0:09:39
74 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:10:08
75 Marcello Pavarin (Ita) Vacansoleil-DCM 0:10:49
76 Alan Marangoni (Ita) Liquigas – Cannondale 0:10:50
77 Jacopo Guarnieri (Ita) Astana
78 Stefano Agostini (Ita) Liquigas – Cannondale
79 Davide Cimolai (Ita) Lampre – ISD 0:10:53
80 Matthew Brammeier (Ire) Omega Pharma-QuickStep 0:11:18
81 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana 0:11:24
82 Hayden Roulston (NZl) RadioShack-Nissan 0:12:37
83 Mark Renshaw (Aus) Rabobank 0:13:23
84 Tom Leezer (Ned) Rabobank
85 Adrián Saez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:13:52
86 Robbie Hunter (RSA) Garmin-Barracuda 0:14:28
87 Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma-QuickStep 0:14:45
88 William Clarke (Aus) UNI SA – Australia 0:14:52
89 David Lopez (Spa) Movistar 0:15:04
90 Jonas Jörgensen (Den) Team Saxo Bank 0:17:21
91 Nathan Haas (Aus) Garmin-Barracuda 0:17:22
92 Olivier Kaisen (Bel) Lotto-Belisol 0:18:00
93 Matt Goss (Aus) GreenEDGE 0:20:08
94 Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ – BigMat 0:20:12
95 Alessandro Petacchi (Ita) Lampre – ISD 0:20:16
96 Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale 0:20:22
97 Tom Palmer (Aus) UNI SA – Australia
98 Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale
99 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas – Cannondale
100 Jesse Sergent (NZl) RadioShack-Nissan

 

Jayco Sprint Genel Sıralaması ( ilk 15 )

1 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling 36  pts
2 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol 35
3 Michael Matthews (Aus) Rabobank 32
4 Daniele Bennati (Ita) RadioShack-Nissan 32
5 Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ – BigMat 27
6 Oscar Freire (Spa) Katusha 25
7 William Clarke (Aus) UNI SA – Australia 21
8 Gerald Ciolek (Ger) Omega Pharma-QuickStep 21
9 Heinrich Haussler (Aus) Garmin-Barracuda 21
10 Martin Kohler (Sui) BMC 20
11 Mark Renshaw (Aus) Rabobank 19
12 Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank 17
13 Christopher Sutton (Aus) Sky Procycling 16
14 Alessandro Petacchi (Ita) Lampre – ISD 14
15 Simon Gerrans (Aus) GreenEDGE 13

 

Skoda Dağların Kralı Genel Sıralaması

1 Rohan Dennis (Aus) UNI SA – Australia 17  pts
2 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM 12
3 Javier Moreno (Spa) Movistar 12
4 Jay Mccarthy (Aus) UNI SA – Australia 10
5 William Clarke (Aus) UNI SA – Australia 10
6 Tiago Machado (Por) RadioShack-Nissan 10
7 Martin Kohler (Sui) BMC 8
8 Simon Gerrans (Aus) GreenEDGE 8
9 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi 6
10 Matthew Brammeier (Ire) Omega Pharma-QuickStep 6
11 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan 4
12 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale 4
13 Jack Bauer (NZl) Garmin-Barracuda 4
14 Marcello Pavarin (Ita) Vacansoleil-DCM 3
15 Eduard Vorganov (Rus) Katusha 2
16 Linus Gerdemann (Ger) RadioShack-Nissan 2
17 Gatis Smukulis (Lat) Katusha 2

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın
Benzer Haberler