Orica GreenEDGE: ‘TUR 2013’e Adımızı Yazmaya Hazırız’

15/04/2013  //     //  Genel

 

 

 

 

49.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu için kalan sayılı günler ile Türkiye’nin hızla yaz havasına geçişi ile ısınan hava yarış heyecanının sıcak gelişmelerine de ev sahipliği yapıyor. Bu yılki parkur değişikliklerinde önceki yıllarda eksiklik olarak görülen tırmanış profillerinin arttırılması TUR’a ilgiyi daha da arttırdı. Bisiklet severlerin 8 etaplık heyecanına, yeni parkur yapılanması ve TUR’un seyrindeki genel sıralama rekabetinin tırmanış profili ile canlandırılmasına olumlu tepki verdiklerini seyirci ilgisi ve geri dönüşleri ile görüyoruz. Güçlü takımlar, profesyonel isimler ve doyasıya rekabette takımların değişiklikleriyle start alacak 49.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nu nasıl değerlendirdikleri merak konusuydu.

 

TUR için 18-19 Nisan’da ülkemize gelecek olan takımların, takım kadrolarını oluşturma kıstasları, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu hedefleri ve stratejileri için kendileri ile görüştük. 2012 sezonunda Avusturalya’nın ilk profesyonel takımı olan ve World Tour yarışlarındaki başarılı performansıyla takip ettiğimiz Orica-GreenEdge ile TUR öncesi röportajımızı gerçekleştirdik. Orica-GreenEdge takımı Sportif Direktörü Lorenzo Lapage’a öncelikle TUR hedeflerini sorduk.

 

Lapage, ORICA GreenEdge olarak bu yıl sprint etaplarında, Leigh Howard ve Aidis Kruopis ile etap galibiyeti hedeflediklerini belirtti. Geçtiğimiz yıl da takım kadrosunda TUR’da start alan, “Cameron Meyer ile de genel klasmanda sonuç almayı hedefleyeceğiz.” dedi. Orica GreenEDGE’in takım kadrosunda, takım değişiklik yapmaz ise; Cameron Meyer, Leigh Howard, Aidis Kruopis, Tomas Vaitkus, Allan Davis, Michael Hepburn, Fumiyuki Beppu start alacak.  Yeni eklenen tırmanış profilleri ile değişen 8 günlük TUR konseptinde, takımın kadrosunu oluştururken, Lorenzo Lapage genel sıralama hedeflerini de dikkate alarak, ” Eğer genel klasmana odaklanmayacak olsaydık, eklenmiş olan tırmanışları göz önünde bulundurmamız gerekmeyecekti. Ama genel sıralamaya da odaklandığımız için, takıma güçlü bir tırmanışçı dahil ettik — işte burası Cam’in devreye girdiği yer,” yorumunu paylaştı.

 

Pist bisikleti kökenli, 25 yaşındaki Avusturalyalı sporcu Cameron Meyer 2007’den beri yol yarışlarına pistlerdeki başarısını taşımaya başlamıştı. 2011 sezonunda kendi ülkesinde yapılan World Tour açılış turu, Tour Down Under galibiyetini alan Meyer, 2012 Tirreno-Adriatico genel sıralamasını 10. sırada tamamlamıştı. Bu sezon, Okyanusya Yol Şampiyonu olan Cameron Meyer ile Orica-GreenEDGE 2013 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu genel klasmanını hedefliyor. Meyer’in sihirli domestiği ise kuşkusuz sahip olduğu muazzam gücü ile Tomas Vaitkus olacak. 2012 sezonunda Astana’dan, Orica GreenEdge’e transfer olan Tomas the Tank Engine lakaplı, 31 yaşındaki Litvanyalı sporcu ilk kez TUR’da start alacak. Tomas Vaitkus’un detaylı yorumunu, transfer haberini paylaşan Shayne Bannan’dan dinlemiştik. Vaitkus, belli olmaz, eğer kendisine ‘sen git’ denirse ve formdaysa, özellikle tırmanış profillerinde genel klasman iddialısı konumunda değerlendirilebilecek bir isim.

 

Tomas Vaitkus ve Cameron Meyer ile Orica-GreenEDGE takımının bu yıl ki tırmanış parkurlarını göz önüne alarak, geçen yıl tamamen sprinter oluşumlu takım yapısını revize ettiği görülüyor.

 

Yarışın güçlü favorilerinden biri olarak, ORICA GreenEDGE, takım stratejilerini hangi etaplara odaklayacak?

 

Kuşkusuz, genel klasman hedefini tutturmanın yolu, TUR’un tırmanış etaplarını, özellikle de mini Alpe d’Huez olarak mimlenen Elmalı zirve finişi ve sonraki tırmanış profillerini iyi değerlendirmekten geçecek. Orica GreenEDGE Sportif Direktörü Lapage, TUR hakkında yapmış olduğumuz ön görüşmede, ” Bunu takım olarak henüz tartışmadık. Yarıştan hemen önceki günlerde, her bir bisikletçimizle, hangi etapları hedefledikleriyle ilgili olarak tek tek görüşeceğim. Takım planımızı da bu görüşmelerin ışığında oluşturacağız,” dedi.

 

2013 TUR için beğeni bekleyen parkur değişikliği hakkındaki takım görüşleri Orica GreeEDGE profesyonelliği ile nasıl değerlendiriliyor. Laurenzo Lapage, “Parkurda yapılan değişiklikler yarışı daha ilgi çekici hale getirdi ve bu her zaman iyi bir şeydir. Her bir etabın profiliyle başa çıkabilecek bisikletçileri seçtik,” yorumunu paylaştı. Yapılan değişikliklerle, her yıl “sprinterler cenneti turu” olarak geçen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, imajını bu yılki tırmanışlarla tazeliyor. Üç büyük tur öncesi, Avrupa’nın hapsolduğu soğuk hava şartları ve takımların büyük tur hedefi yarış antrenmanlarını büyük ölçüde etkiledi. Önümüzdeki yıl/yıllarda World Tur yarış takvimi adaylığını hayata geçirmek isteyen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, takımlar için kış mevsimine hızla veda edip sıcak ve sürüşü keyifli hava şartları ile büyük tur hedefindeki profesyonel takımların, yarış antrenmanları için adeta bir cennet olarak değerlendirilebilir.

 

Laurenzo Lapage, Orica GreenEDGE takımını olarak Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu için; “Bu, takımımız için önemli bir yarış. Geçen yıldan güzel hatıralarımız var. Geçen yıl başardıklarımızdan dolayı çok mutluyuz ve bu yıl çok daha iyisini yapmak istiyoruz. Sprint etaplarına ve genel sıralamaya adımızı yazmaya hazır olacağız.” dedi.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın