Omnium Dünya Şampiyonu Alois Kankovsky Tour of China 2.Etabın Sprintini Aldı

24/09/2013  //     //  Genel

Dün, birinci etabın zorlu yağmuru ile açılış yapan Tour of China‘nın ikinci bölümü, bugün zorluk sınırlarını zorlayan doğa şartlarında gerçekleşti. 136,7 kilometrelik etabın galibiyetini, yarışın lider grubu içerisinden, 2007 Omnium Dünya Şampiyonluğunu kariyerinde taşıyan, 30 yaşındaki Çek sporcu Alois Kankovsky(ASC Dukla Praha) aldı. İkinciliği,  Atlas Personal-Jakroo takımından Giorgio Brambilla, üçüncüğü ise Christina Watches-Onfone takımından Angelo Furlan aldı.

Yuegang şehir merkezinden alınan starttan 48 kilometre sonra, etabın 6 tur atılacak, her turu 18 kilometrede tamamlananacak bölümüne, 3 kişilik kaçış liderliği ile geçildi. Torku Şeker Spor takımından Türkiye Yol Şampiyonluğu mayosu ile Nazım Bakırcı‘nın da bulunduğu lider grupta, Kristofers Racenajs (Alpha Baltic-Unitymaratons.com) ve Pablo Munio Torres (Burgos BH-Castilla y Leon) ana gruba maksimum 2 buçuk dakika zaman avantajı yakalayabildi.

Dün yağmur ile başlayan, rekabet zorlukları ve finişin trajik kaza senaryosuna bugün çok daha zorlu hava koşullarıyla tur devam etti. Soğuk hava ve sert rüzgarların yön verdiği etabın 6 tur atılacak bölümüne önde giren 3 kişilik kaçış grubu için daha zorlu geçti. Yueyang göl kenarında atılan turlarda gölden, yön değiştirerek esen sert rüzgar sporcular için ayrıca korkutucuydu. Çin’e gelirken, tek tip jant getiren takımlar turun sprint ağırlıklı olması sebebiyle sert rüzgara, geniş yanaklı sprint jantları ile start almak zorunda kalmıştı.

Sprint profiline sahip ikinci etapta jantlara yön veren bu kez fırtına oldu. Finişe son 3 tura girdikten sonra parçalanmış ana grubun önünde, kaçışı takip eden 15 kişilik kaçış takip grubuna yakalanan Nazım Bakırcı ve diğer iki sporcu için kalabalık grup avantajı aranmaya başlandı. Saat ilerledikçe sertleşen ve yönü sık sık değişen rüzgar, bu yıl profesyonel turlardan da alıştığımız senaryonun gerçekleşmesine sebep oldu.  Ve doğa bir kez daha yarışa müdahale etti.  Bu yıl, Fransa Bisiklet Turu 13.etabında  Belkin’in başlatıp Cannondale‘in devam etiiği rüzgar stratejisinin bir benzeri bugün Çin Turu ikinci etabında yaşandı. x

Son 3 tur kala, ana grubun önünde kaçışı yakalamak üzere tempo veren Christina Watches, Leopard Trek ve ASC Dukla Praha takımlarının yüksek temposunu takip  eden ana gruba, aniden yin değiştiren rüzgar faktörü eklenince terso oluştu. Tempoyu veren öndeki takımları rüzgar sebebiyle yakalayamayan ana grup önünde tek çalışan takım, finişe Ahmet Örken‘i getirmek isteyen Torku Şeker Spor idi. Son tura kadar çabalayan Torku, diğer takımların çalışmaması sebebiyle yarına enerji saklamak üzere takibi bıraktı.

Terso sebebiyle kaçış grubu konumunda ilerleyen 13 sporcu; Alois Kankovsky ve Ondrej Rybin (Asc Dukla Praha), Piero Baffi, Sarı Mayo Daniel Klemme, Alex Kirsch ve Pit Schlechter (Leopard Trek), Dmytro Krivtsov (ISD), Aritz Bagües Kalparsoro (Euskadi), Giorgio Brambilla (Atlas Personal Jakroo), Kristofers Racenajs (Alpha Baltic), Javier Leal Megias (Novo Nordisk), Daniele Aldeghri ve Angelo Furlan (Christina Watches) ana grubun 3 dakika 11 saniye önünde etabı tamamladı.

Toplu sprint finişi olması beklenen etapta soğuk günün sert rüzgarı kaiışın sprint finişine olanak kıldı. Finişe 5 kilometre kala lastik patlatan, etap galibi Alois Kankovsky, teknik destek sonrası kaçış grubunu tekrar yakalayarak muhteşem sprint finişini başlattı. 2007 Omnium Dünya Şampiyonu Kankovsky’nin lastik patlağı ve sonrasında sergilediği muhteşem performans, sprint mücadelesindeki açık ara zaferi galibiyeti Çek sporcuya getirdi. Sarı mayo Daniel Klemme (Leopard Trek), takım arkadaşları ile birlikte lider grupta olduğundan mayosunu korumayı başardı.

Finiş sonrası Torku Şeker Spor’dan Ahmet Örken, “Terso gerçekleşip ana grup koptuğunda arkadaydık. Hemen öne gelip fark açılmadan yakalamaya çalıştık. Bizi şaşırtan şey, sadece bizim çalışmamızdı. Diğer takımlar yakalamak için destek vermedi. Son tura kadar ana grubun önünde tempo bastık. Çin turu birinci bölümünde uzun süre sarı mayoyu taşıyan takım La Pomme bile basmadı ve dinlendi. Rüzgar gerçekten çok sertti ve sürekli yön değiştiriyordu. Bugün çok zor geçti bizim için. Önümüzdeki etaplarda galibiyet arayışımız devam edecek.” dedi.

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın