Çocuklar ve Bisiklette Güvenlik

13/06/2008  //     //  Genel

 

 

Ne zevklidir bisiklete binmek. Küçüklüğümüz aklımıza gelince ilk bisikletimiz ilk sürüş derslerimiz. Yaşadığımız tecrübeler sırasıyla aklımıza geliyor. Şimdi büyüdük de bisiklet sevdamız tükenmedi şimdiki bilgilerimizle daha bilinçli bisiklet sürüyoruz. Peki çocuklarımıza nasıl empoze edeceğiz bu sevdayı? Onları hergün şikayet ettiğimiz trafikten nasıl koruyacağız. Büyük küçük dinlemeyen trafik canavarından nasıl koruyacağız küçük meleklerimi? Bu sorunun cevaplarını bulmaya çalıştığımız safhada çocuğumuz var demektir. Çünkü kimse çocuğu olmadan bu sorunun büyüklüğünü göremiyor hesapta yokken düşünmüyor. Bu ülkemiz düzeninde çok önemli bir konu ve ben bu konuyu kaleme almak istiyorum.

 

Öncelikle bisiklet seçimi aşamasında bilgi edinmek isterseniz burada  belirttiğim detaylar kadro boyu ve seçimi de güvenliğin sağlanması adına büyük önem taşımaktadır. Bisiklet alacaksanız rehber yazımızı mutlaka okuyun.

 

 
Bisiklet seçimi yapılınca çocuğumuzu olası düşmelere, darbelere karşı maximum koruma etabına geçiyoruz. Kaskın önemini bir çok arkadaşımız biliyor. Çocuğumuzun başını koruma altına almanız çok önemli öyle ki kaskı yok ise bisiklete de izin verilmemeli. Kask çoccuğunuz baş ölçülerine mutlaka uygun olmalı. Büyük kasklar olası düşmelerde başı tam kavramadığı için kayacak ve yeterli korumayı sağlamayacaktır. Kask küçük ise yine baş çeperini tam kavramadığı için çocuğunuzun zarar görme olasılığına karşı koruma sağlamayacaktır. Peki bu durumda kask nasıl takılmalı? 

 

Kaskın baş çevresini kavrama duruşuna dikkat etmeniz önemlidir. Kask alın bölgesi ve başın arka kısmını kavramalı bol yada dar olmamalıdır. Çene kısmındaki likitli sabitleyici ip ile çene arasında bir parmak girecek kadar boşluk kalması yeterli bol veya sıkı kullanılmamalıdır.. Büyük kaskın yada bol takılmış kaskın duruşu başın arka tarafı açıkta kalmış şekilde olacaktır yada arkaya kayıp alın kısmı açıkta kalacaktır. Sıkı bağlanmış ve/veya baş ölçülerine küçük olan kask duruşunda da kaskı takabilmek için başın arka yüzeyine kaydırıp boğaza sıkı sıkı dayanmış kask bağını görülür. Bu durumda alın bölgesi açık kalmış. Doğru kullanımda kask takıldığında alın bölgesinde sadece 2 parmak enlemesine açıklık kalır. Kulak üzerine kask bağı gelmemelikask bağının kulak üzerinde V şeklinde açıklığı olmalıdır.

 

 

 

Çocuklara uygun kaskları bisiklet dükkanlarında bulabilirsiniz. Unutmayın yanlış kask kullanımı sadece kendimizi kandırmamızı sağlar. Çocuğunuza darbelere karşı tam koruma sağlamaz.

 

 

 

Bisikleti yeni öğrenen sürücü adayımızı tam koruma altına almaktan bahsetmiştik. Kask baş bölgesini koruyan hayati riskleri azaltan önemli bir  koruma unsurudur. Tam koruma için ise bir kaç aksesuara daha ihtiyacınız olacaktır. Öğrenme aşamasında ve denge sistemlerinin daha gelişmemiş olması sebebi ile düşme oranının fazla olduğu çocukluk döneminde Dizlik ve dirseklik öneririm. Düşmelerde yaşayacağı tecrübelerle birlikte duyacağı acı kaçınılmazdır. Bazı çocuklarda bu fobi oluşturduğu için baisiklet isteklerini kırabiliyor ve bazıları vazgeçiyor. Düşmelerde en çok zarar gören bölgeler eller, diz ve dirseklerdir. Diz ve dirsekleri de artık oyuncakçılarda dahi satılan dizlik dirseklik korumaları ile korumaya alabilirsiniz. Eldivenler ise bulmak bir problem. Ben yurtdışından getirtmiştim ama bisikletçinize yapacağınız talepler neticesinde sonuca ulaşacağınıza inanıyorum. Talep oldukça piyada bulmak sorun olmayacaktır. 

Diğer bir koruma ekipmanı da gecegündüz kullanılabilirliği olan araçların ve insanların hemen görebilmesini sağlayan reflektörlü yeleklerdir. Sadece bisiklette değil denge sisteminin gelişmesine destek olmak adına çocuklara uygun paten kullanımlarında da ben aynı ekipmanları kullanıyorum. İlginç olan yön ise bu kadar korumanın sıkıcı olacağını düşünürdüm. Oysa oğlum bu ekipmanlarla kendini daha güvende ve daha profesyonel hissedip hemen benimsedi. Çocuklar kendilerini güvende hissettiklerinde daha yüksek performans gösteriyor. Başarması adına çocuklarınızı desteklediğinizi gösterin. Çocuğunuzun güvende olduğunu bilmek sizin için de kendinizi rahat hissetmenizi sağlayacaktır.  

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın