Çocuğunuzun Bisikleti Yeterince Güvenli mi?

13/05/2008  //     //  Genel

 

 

Çocuk bisikleti almak aslında hiç de kolay değil…Çocuklarımıza bilinçli bir yaklaşımla bisiklet almak isteriz ve piyasada birçok çocuk bisikleti bulmak mümkün.Peki doğru güvenli bisikleti nasıl seçeceğiz? Nelere dikkat edeceğiz? En yüksek korumayı nasıl sağlarım? Bisiklet alırken nelere dikkat etmeliyim? diyorsanız; Doğru yerdesiniz.Bisiklet seçiminde önemli ayrıntıları maddeleyeceğim. Çocuğunuzun temel alınarak; Yaşına uygun,boyuna uygun yükseklik, cinsiyetine uygun kadro seçimi, bisiklet kullanımı için seçilecek zemin ve çevre faktörleri gibi bir sürü etken var güvenliği sağlamak için dikkat edilecek etkenler arasında. Tüm bu etkenler göz önüne alınarak sağlam ve güvenli, olası muhtemel çarpma basıncına dayanıklı kısacası en doğruyu seçebilmek için derlediğim listeye göz atmanızı tavsiye ederim.

 
 1. Bisiklet boyu
  Çocukların bisikletlerinin büyüklükleri, bisikletin yüksekliğine göre değil, tekerleklerinin ölçüsüne göre ayarlanır.Örneğin; 12 (3-4 Yaş), 16 (4-5 Yaş), 20 (6-9 Yaş) ve 24 (9 yaş üstü) inç tekerli çocuk bisikletleri mevcut ve çoğunlukla bisiklet alırken çocuğun yaşına göre bisiklet alınır.Oysa bu yanlıştır.Doğru olan; çocuğunuzun seleye rahat oturup ayağının zemine temas ettiği yüksekliktedir.Ayaklarını pedala koyduğunda dizlerinin gidona değmemesi önemlidir.Seleye oturduklarında kol boyları kolayca gidonu tutabilecek ölçülerde olmalıdır.
   
 2. Tekerlekler
  Tekerleklerin boyu(çapı)  bisiklette güvenliği sağlamak için büyük önem taşımaktadır.Jantların ise en ideali çocuk bisikletlerinde metal alaşım veya alüminyum dan olan jantlardır. Çelik ve krom jantlardan kaçınılmalıdır.Islak olması nedenine bağlı olarak, bu yüzeylerde fren pabuçları daha az etkili tutma eğiliminde olurlar.Alüminyum ve metal alaşımlı jantlar kaydırmaz özelliği ile daha iyidir.Bisikleti test ederken; tekerleklerin kendisi herhangi bir bisiklet parçasına dokunmadan, sürtmeden serbest şekilde dönmelidir.Amerika tüketici malları emniyet komisyonunun (Consumer Product Safety Commission) her bisikletin ön tekerlekleri için regulasyonları vardır . Ön tekerlekteki tüm somunlar çıksa dahi maşalardan çıkmamasını öngören bu faktör olası  somun düşmelerinde ön tekerleğin çıkmaması için düşünülmüş.İşte dikkat etmemiz gereken belki daha önce aklımıza gelmeyen önemli bir konu değil mi? :)

   

 3. Frenler
  Frenler çocuk bisikletinin en önemli unsurlarından biridir . Kontra frenler pedalın geri çevrilmesiyle iş görür.Elden kumandalı frenler daha buyuk çoçuklar içindir.Elleri fren kolunu sıkacak kadar kuvvetli olduklarında kullanılırlar. Yine de yumuşak kolay sıkılabilir fren olması önemlidir. Fren sertse bir servise götürüp yumuşatmanız gerekir. Frenlerin iyi çalıştıklarına dikkat edin , ses çıkartmamalı. Bisikleti ters çevirerek tekerleği hızla döndürün ve frenleri sıkarak kontrol edin.
   
 4. Kadro
  Bisikletin kadrosu; nispeten sağlam ve dayanıklı olamalıdır.Bisikletin kadro ön ve arka lastiklerinin aynı hizada olmasına dikkat edin.Değilse lastikleri kadro ile aynı hizaya alabilirsiniz. Çocuğunuzun cinsiyetine göre kadro seçimi atlanmaması gereken diğer bir konudur.Erkek kardeşinden kalan bisikletin kızınıza kullandırmayı düşünüyorsanız ki ülkemizde böyle oluyor.Bunu kesinlikle önermeyeceğim. Kadronun çocuğun hareket kabiliyetini önlenmemesi önemli bir etkendir. Kadro seçiminden kaynaklanan düşme riskini azaltmış olacaksınız. 
   
 5. Zincir Koruyucuları
  Zincir koruyucuları genellikle bisikletin zincirini tamamen kaplar. Ayakkabı bağcıklarının , pantolon paçalarının tekerleğe ve/veya zincire sıkışmasını engeller.İyi zincir koruyucusu zinciri tamamen kaplamalıdır.Ve zincir problemsiz bir şekilde bir yere sürtmeden rahatça dönmelidir.
   
 6. Lastik
  Bu değindiğim konulara ek olarak lastik seçiminiz de önemli olmakta.Lastiğin eskimesi ; yere temas eden lastik dişlerinin zamanla kabaklaşması gibi faktörlerde lastiğin zemin üzerinde normalden geç durmasına hatta üzerinde çocuğunuzu taşıyan bisikletin kayarak bir yere çarpmasına vesile olacağını göz ardı etmemenizi önemle hatırlatırım. Lastik havasını kontrol etmeniz yeterli hava basıncının kontrolünü yapmanız yeni öğrenen çocuğunuzun denge ve fazladan gereksiz enerji harcamadan zevkle bisikletini kullanmasını sağlayacaktır.
   
 7. Nereden almanızı öneririz
  Çocuk bisikleti deyince gözümüzün önüne bahar ayları başlar başlamaz birçok noktada ve marketlerde satılan bisikletler geliyor. Bunları görmek güzel ama şahsi fikrim bisikleti bisiklet dükkanlarından almayı tercih etmenizdir. Hem yedek parça&bakım konusunda hem de kullanımla ilgili; gerek teknik, gerek profesyonel bilgi tatmini açısından bisiklet dükkanları size güvenilir bisiklet konusunda yardımcı olacaklardır.Yine de bisikleti alırken dikkat etmeniz gerek noktaları unutmayın.
   
 8. Maximum koruma
  Maalesef ülkemizde ciddi ve profesyonel anlamda bisikleti spor edinene kadar kask kullanılmıyor.Oysa ki çocuklar bisiklet kullanırken büyüklere oranla daha çok düşme olasılığına sahipler. Toprak biz zemin yada evimin bahçesi demeden.(toprağın içinde bahçede düşebileceği noktadaki olası taş,kaya yada sert zemin ihtimalini göz önüne alarak) KASK TAKMAYI KÜÇÜK YAŞLARDAN İTİBAREN ALIŞKANLIK HALİNE GETİRİNİZ. Arkadaşları görüp onlarda kullanmaya başlayacak.Sizi de bisiklete binerken kasklı gördüğünden büyüdüğü kanısı ile kaskını takarak bisiklet kullanacaktır.Bu seferlik olsun demeyin.Kask yoksa bisiklet olmazı vurgulayın ikisi bir bütün.Kask kullanmayı aşılamak biraz zor ama yılmayın bu konuda vereceğiniz taviz çocuğunuz için vereceğiniz tavizdir.İlgili bir ebeveyn olduğunuz için yazımı okudunuz. Maximum koruma artık sizin elinizde.
 Kaynak: www.toys.about.com
Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın