Çocuğunuza Bisiklet Kullanmayı Nasıl Öğretmeli?

24/04/2013  //     //  Genel

 

Çocuğunuza bisiklet kullanmayı öğretmek hem onun için, hem de sizin için unutulmaz bir tecrübe ve bir milat gibidir. Sizlere, çoğumuzun öğrendiği klasik yöntem olan bisikletin yanında koşmaktan farklı olan tercih edilebilir yöntemleri paylaşacağım. Bu yöntemle daha az kaza ve daha hızlı öğrenme süreci saptanmış ve birçok çocuk bu yöntemle kendi başına pedal çevirmeyi 15-20 dakikada öğrenmiş.

 

1) Çocuğunuzun bisikletinden destek tekerleklerini ayırın. Seleyi alçaltın ki çocuğunuz seleye oturduğunda ayağını yere tam olarak basabilsin.

2) Çim zeminli çok hafif inişe sahip bir yol bulun. Eğer mümkünse giderek düzleşen veya sonunda çok hafif tırmanış olan bir tepeyi kullanın. Böylece çocuğunuz  düzlüğe geldiğinde hızı azalabilsin.

3) Çocuğunuzun kaskını takıp sabitleyin ve ayakkabı bağcıklarının da dolanmasını engelleyin.

 

 

4) Yokuşun yarısına kadar çıkın ve çocuğunuz bisiklete binerken bisikleti tutun. Ayakları yere tam basarken seleye oturtun.

 

5) Çocuğun mümkün oldukça rahat bir pozisyonda, dirsekleri gevşek, gidonu da hafifçe tutacak şekilde bisiklete hakim olduğundan emin olun. Yere değil, ileri bakarsa dengesini sağlamanın daha kolay olacağını ona açıklayın.

6) Ona ayaklarını kaldırıp pedal çevirmeden yokuş aşağı sürmesini söyleyin. Eğer korkarsa bisikleti yavaşlatmak için ayaklarını yere koyabileceğini hatırlatın. (Eğer pedallar mani olursa bu adımı atlayın.)

7) Çocuğunuz yokuşun bitimine ayaklarını yere koymadan ulaşana kadar 4, 5 ve 6. adımları tekrarlayın.

 

 

8) Sonra aynı yokuşu, bu sefer ayakları pedalların üzerinde fakat pedal çevirmeden inmesini sağlayın.

 

9) Birkaç denemeden sonra çocuğun aşağı sürdükçe pedal çevirmesini isteyin. Rahatlıkla bunu gerçekleştirmeye başlayınca yokuşun biraz daha yukarısına çıkıp birkaç deneme daha yaptırın.

10) Seleyi yükseltin ve düz zeminli bir alana (veya boş bir otoparka) gidin. Orada dönüşler, frenleme ve ardından bisiklet üzerinde sabit durmayı çalışın.

 

Ona aslında neler yapabilecegine dair ilham verici örnekler gösterin, tabi kask ve diğer güvenlik önlemlerini alarak

 

İŞE YARAYAN İPUÇLARIOnu Özgür Bırakın

 

Dikkatini dağıtmamak için yanında değil, arkasında koşun. Bisikleti tutmayın. Kendi dengesini kendisinin bulmasına izin verin.

 

Kaza Olduğunda

 

Rahatlatmak, desteklemek, moral verip bandajla sarmak için hazır olun ve muhtemelen yeniden denemek için bir başka günü bekleyin.

 

Acele Etmeyin, Zaman Tanıyın ve Eğlenceli Hale Getirin

 

Çocuğa göre değişmekle beraber bisiklet sürmeyi öğrenmek birkaç dakika alabileceği gibi birkaç gün de sürebilir. Eğer korkar veya morali bozulursa başka gün deneyin. Öğrenme süreci ebeveynle çocuk arasındaki başka hiçbir ana benzemez, bu yüzden acele etmeyip eğlenmeye bakın!

 

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın