Nokere Koerse 2012 Galibi Mükemmel Sprinti ile Francesco Chicchi Oldu

14/03/2012  //     //  Genel

 

UCI Avrupa listesi yarışlarından, yarı klasik Nokere Koerse 67.startına bugün Ronse’de anlamlı bir başlangıç yaptı. Salı günü İsviçre’de gerçekleşen otobüs kazasında 52 yolcusu bulunan otobüste 28 Belçikalı hayatını kaybetti. Dün gerçekleşen traijk kazada ölenlerin 22’si Belçikalı çocuklardı. Bugün Ronse’deki startta kazada ölenler için bir dakikalık saygı duruşu ile sporcular taziyelerini iletti. İsviçreli sporcu Fabian Cancellara’nın yaşadığı yere 100 kilometre uzaklıkta gerçekleşen trajedide Spartaküs, “Trajik kazada çocuklarını kaybeden ailelere sabır diliyorum. Huzur içinde uyusunlar” dedi. Belçika takımı Lotto Belisol ise Ronse’ye kollarına iğnelenmiş siyah bez işaretlerle katıldılar.

 

 

 

Saygı duruşundan sonra alınan start sonrası grup uzun süre bir bütün halinde ilerledi. Birkaç kaçış demesi olduysa da denemeler başarıya ulaşamadı. 196 kilometrelik parkurda 10 kez geçilen %6 eğimli Nokereberg sonrası 10.kez geçildikten sonra finişe girilecekti. Tour of Flanders(Ronde Van Flaanderen) ve Kuurne-Brussel-Kuurne parkurlarında da geçilen Nokereberg bugün Nokere Koerse’de 10 kez tırmanıldı. Günün kaçışı Nokereberg ilk kez geçildikten sonra 55.kilometrede başladı. İlk olarak 13 kişi ile başlayan kaçış grubunda Steven Van Vooren(Topsport Vlaanderen) kaza yapınca 12 kişi ile devam etti. Kaçış grubunda; Kenny De Haes(Lotto Belisol), Michal Kwiatkowski(Omega Pharma Quickstep), Mickael Delage(FDJ-Big Mat), Adam Blythe(BMC), Arnaud Van Groen ve Stefan Van Dijk(Accent Jobs-Willems Vera), Jacob Rathe(Garmin Barracuda), Boris Dron(Wallonie Bruxelles), Aleksejs Saramontis(Cofidis), Rony Martias(Saur-Sojasun), Bert Backer(Project 1T4i), Pieter Ghyllebert(An Post-Sean Kelly) vardı.

 

 

 

Kaçış grubu, ana gruba zaman farkını 1 buçuk dakika üzerine çıkarmayı başaramadı. Rabobank ve Landbauwkrediet takımlarının ana gruba verdiği yüksek tempo karşısında özellikle son 50 kilometre kala artan ana grup temposu karşısında küçük zaman farkı de kapanmaya başladı.

 

 

 

Kaçış grubu finişe 43 kilometre kala ana gruba yakalandı. Ancak hızla, yeni bir kaçış grubu meydana geldi. 14 kişinin yer aldığı yeni kaçış grubunun kalabalıklığı, adeta ana grubun ikiye bölünmüş hali biri ekranlara yansıdı. Finişe 16 kilometre kala büyük kaçış grubu da ana gruba dahil oldu. Finişe doğru özellikle son 10 kilometrede finiş için artan tempoda birkaç kaçış denemesi oldu. Ancak, toplu sprint finişi mücadelesine hazırlanan anagrup kaçışa son kilometrelerde izin vermedi. Toplu sprint finişinde ise zafer son 300 kilometrede patlayıcı sprint gücünü gösteren Francesco Chicci’den geldi. Omega Pharma Quickstep’in İtalyan sporcusu Nokere Koerse yarı klasiğinin 2012 galibi olarak günü tamamladı.

 

 

2012 Nokere Koerse Finiş Sıralaması:

 

1- Francesco Chicci-Omega Pharma Quickstep            4:22:12

2-Kris Boeckmans- Vacansoleil-DMC

3-Boy Van Poppel – UnitedHealthCare

4-Andre Schulze – Team Netapp

5-Michel Kreder – Garmin Barracuda

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın