Nedir Bu GPS

16/07/2013  //     //  Genel

 

 

Halk dilinde zaman zaman GPS’e  GPRS dense de çok ayrı kavramlardır. GPRS, bir çok şebekenin kullanıcılarının veri uygulamalarına erişim sağlayabilmek için kullanmak durumunda olduğu verimli bir mobil teknolojidir.

GPS`in açılımı ise Küresel Yer Belirleme Sistemi’dir (Global Positioning System), Birleşik Devletler Savunma Bakanlığı’nın oluşturduğu yörüngedeki 24 uydudan oluşan bir ağ yapısıdır. Orijinal olarak Birleşik Devletler ordusu için yön belirleme amaçlı olarak kurulmuştur, şu anda okyanuslarda dolaşan yük gemilerinden, en sevdikleri kamp yerini bulmaya çalışan kampçılara kadar herkes kullanabilmektedir.

 

GPS Alıcıları Nasıl Çalışır ?

GPS uyduları temelde radyo vericileridir. Her bir uydu kendine özgü sinyalini yeryüzüne yansıtır ve bu sinyal GPS tarafından algılanır. GPS alıcıları bu sinyallerin uydudan GPS cihazına ulaşma sürelerini ölçerek sinyali gönderen uydunun ne kadar uzakta olduğunu çıkartabilir. 3 veya daha fazla uydudan eş zamanda sinyal alabilen bir GPS alıcısı kendi yerini tam olarak tanımlayabilir, bu işleme üçgenleme  denir. Aslında lafın özü açık alandayken 3 adet uydunun elinizdeki GPS alıcısını görmesi gerekir. Hava çok yoğun bulutlu veya ormanlık yerdeyseniz tepenizdeki uydu sizi göremez ve büyük olasılıkla veri transferide yapamaz.

GPS Alıcıları Neden kullanışlıdır ?

Şartlar ne olursa olsun, bir GPS alıcısı size yeryüzünde nerede olduğunuzu söyleyebilir. Neredeyse her yerde 365 gün 24 saat çalışabilirler. Tipide, yoğun siste, hatta okyanusun ortasında referans noktanız olmadığı zaman bile çalışırlar. Sadece, uydu sinyallerini engelleyebilecek nesnelerin, yoğun ağaçların gökyüzünü kapladığı ya da binaların sık olduğu yerlerde performansı düşebilir, ama daha yeni modellerde bu sorunların çoğu ortadan kalkmıştır.

 

 

GPS alıcıları bir sonraki durağınızın neresi olacağını, oraya ne kadar uzakta olduğunuzu ve hangi yönden oraya ulaşabileceğinizi bulmanıza yardımcı olurlar. Hatta nasıl gidileceğini unuttuğunuz gizli balık yatağına veya geçen kış rastladığınız kaplıcaya yönlendirebilecek bilgileri kendiniz için kaydedebilirsiniz ve bunları istediğiniz zaman yeniden bulabilirsiniz.

GPS alıcıları temel harita ve pusula kullanımının yerini tutamaz. (unutmayın ki piller bitebilir ve elektronik cihazlar bozulabilir) ama size çok iyi bir yönlendirme yardımcısı olurlar.

Ülkemizde başlıca satılan markalarının yanı sıra  tüm markaların el tipi, motosiklet, bisiklet tipleri, araba ve deniz taşıtı tipleri de bulunuyor.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın