Neden İş Yerimize Bisiklet İle Gitmiyoruz?

06/05/2008  //     //  Genel

 Değerli bisiklet sever dostlarım herkese merhaba;

Günümüzde bisikletin alternatif bir ulaşım aracı olarak kullanılması çevre ve insan sağlığı açısından çok önemlidir. Bu gün yaşadığımız şehirlerin birçoğunda yoğun trafikten kaynaklanan sorunlar yaşanmaktadır. İşte bu sorunlar insanlar üzerinde inanılmaz bir baskı ve çeşitli sağlık sorunları ile toplumları etkilemektedir.

Özellikle büyük kentlerdeki yoğun araç trafiğine çare olarak alternatif düşünceler hayata geçirilmeye başlanmıştır. Bunlardan en önemlisi insanların işlerine bisiklet ile gelip gitmeleridir. Bu tür örnekleri Belçika, Hollanda, Fransa, Finlandiya, İsveç, İngiltere, İtalya, Çin, Japonya gibi ülkelerde toplu olarak görmekteyiz.

Peki, neden biz kendi ülkemizde iş yerimize bisiklet ile gitmeyelim?

Bisiklete gönül vermiş bir kardeşiniz olarak geçen gün iş yerime neden bisikletim ile gitmediğimi düşündüm. Yaşadığım şehir ve trafik bu duruma müsait olmasından dolayı bu konuda daha fazla geç kalmaya hiç niyetim yoktu.

Neden mi?

Ülkemizdeki yerel ve mahalli idareler tarafından bu tür düzenlemelerin (bisiklet yollarının) yapılması daha uzun yıllar alabilir. Buna rağmen başta Kask, eldiven ve gözlük ile bazı basit tedbirleri daha alarak (Ön, arka flâşör lamba, zil ve ayna ) iş yerlerimize bisiklet ile sağlıklı bir şekilde gidebiliriz.

İşte bu yüzden 19.02.2008 tarihinden bu yana işe bisikletim ile gidip gelmeye başladım. Bu konuda olumsuz hava şartlarının dışında kararlıyım. Gün boyu kendimi son derece dinç hissediyor ve bu işten keyf alıyorum.

Umarım davetimi dikkate alır ve siz değerli bisiklet dostlarımda işlerinize bisiklet kullanarak gidersiniz. İnanılmaz keyf alacağınızdan hiç şüphem yok.

Haydi, dostlar hep birlikte;

İşimize, okulumuza ve geleceğimize bisiklet ile gidelim.

Saygılarımla.

H.Can DEMİREL

Kampanyaya destek için  bu sayfaya sizlerinde  sunumlarınızla katkı yapmanızı bekliyoruz.
Döküman yollamak için lütfen 
info@cyclingtr.com a bir word   belgesi  halinde yollayınız. 

                                                                                  

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın