Muğla’dan Yolcular Geçti, KAP Muğla Yarışları

19/03/2013  //     //  Genel

 

Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun düzenlediği KAP 100.Yıl Muğla Yarışı, 16-17 Mart tarihlerinde Muğla’da yapıldı. Her anından çok iyi hazırlık yapıldığı izlenimi aldığımız yarışın teknik toplantısı katılımla ilgili fikir veriyordu. Başlangıç olarak G.S.İ.M deki toplantıya Gençlik Spor İl Müdürü olmak üzere Emniyet yetkilileri, İl Jandarma Komutanlığı yetkilileri, Sağlık Hizmetleri yetkilileri katıldı. Genel bir değerlendirme yapacak olursak, son yıllarda yarış standartlarının yükselmeye başladığını söyleyebiliriz. Bu dalga, öyle sanıyorum ki Muğla Yol yarışı standartlarını da eklemiş olsa gerek; bir sporcu ve takım sorumlusu olarak organizasyon dahilinde büyük bir olumsuzluk göremedim.

 

 

 

İlk günkü etap yarışları Büyük Erkekler kategorisinin 09:00 daki startı ile başladı.Yağmursuz bir havada başlayan yarışın ortalarına doğru,iyice soğuyan hava ve başlayan sağanak yağmur sporculara zorlu anlar yaşattı. Sporcular, Cumhurbaşkanlığı Turundan hatırlayacağımız, çok hızlı ve bir o kadar da tehlikeli Sakar geçidini indiler, ancak start potansiyelini Karabörtlen köyünden gidilen ve dağ tırmanma etabı olan Çiçekli yolunu çıkarak kazanabildiler. Bir çok sporcu bu bölümde büyük zorluklar yaşadı. Toplamda 12 sporcu, farklı nedenlerle yarış dışı kaldı.

 

 

 

Torku’ nun sporcu göndermediği Büyükler kategorisinde beklenildiği üzere BrisaSpor un tartışmasız üstünlüğü vardı ve ilk olarak; Lassa treni finiş  çizgisini tereddüsüz geçti. 121 km.lik zorlu etap, Cumhurbaşkanlığı Turu’nun geçtiği önemli bölümler içeriyor. Sporcular bu etapta Cumhurbaşkanlığı turunda verilen 3 tırmanma prim kapısını geçtiler…Bir tane de ortalama dağ tırmanması gerçekleştirdiler. Yarış sonucunda Brisaspor’ dan Uğur Marmara 1., Adil Kurkut 2., Georgi Petrov Georgiec ise 3. lüğü elde etti.

 

 

 

Master-A kategorisinde etap yarışlarında, Hakan Yıldırm, birinciliği; 01:27:49 derece ve 36,21 km/h ortalama hızla elde etti.

Master-B lerde ise birincilik kürsüsü; 01:27:51 lik derecesi ile Hakan Şenöz’ ün oldu.

 

 

 

Gençler kategorisinde ise etap yarışını, 01:31:13 derecesi ile Konya İl Özel İdaresi Spor Kulübü sporcusu Vedat Koç elde etti. Son zamanlarda gerçekleşen yarışlarda görüldüğü üzere, Master kategorilerde büyük bir katılım söz konusu oldu.

 

 

Kategorilere göre, 37 sporcu; Büyük Erkekler, 52 sporcu Genç Erkekler, 36 sporcu Master Erkek A, 24 sporcu; Master Erkek B statüsünde start aldı. Genç erkeklerdeki sayının fazlalığı elbetteki bizlere umut veriyor.

İkinci gün, 6-7 dereceye varan ısı düşüşü ve artan rüzgar koşulları altında kriteryum yarışlarına başlandı. Tüm şehir içinde koşulan yarışlar gibi her zaman  tehlikeli bölümler içeren yarışta bir çok yurdum insanının karşıya geçmek konusundaki bilinçsizliği ve tutarsızlığı yüzünde yaşanan kazalar, yarış boyunca yaşanan en büyük tatsızlıklardı. Özellikle kendi kategorimde kriteryum etabında 2. turun bitiminde 8-9 kişilik bir grupla 35-40 km/h hızla ilerlerken grubun yoluna göz göre göre çıkan bayan yüzünden sporcuların çoğu çok ciddi bir düşüş yaşadı.

 

Hatırlayacağımız üzere maalesef  Uğur Marmara da; Alanya’da bir yayanın önüne çıkması nedeni ile ciddi bir düşüş yaşamıştı. Ne yazık ki bunlar  bizim ülkemizde biraz daha sıklıkla oluyor. Çünkü bisiklet sporu bilinci henüz yeterince tabandaki ulaşmamış durumda, bisiklet yarışının nasıl bir şey olduğu konusunda hala bilgisiz ve eğitimsizler .

 

 

Kriteryum yarışlarının sonuçlarına gelecek olursak;

Feritcan Şamlı (Brisaspor) Büyük Erkeklerde, Torku’nun temsil edildiği tek branş olan Genç Erkeklerde; Fethullah Köse birincilikleri elde ettiler.

 

 

Takımlar klasmanı ele alındığında ise

Büyük Erkeklerde; Kocaeli Brisaspor ve Torku Şekerspor 27’şer puanla zirveyi paylaşıyor. 10 takım puanlı Karaman Belediyespor onları takip ediyor..

Genç Erkeklerde; Konya İl özel İdare Spor Klübünün 57 puanlı liderliği söz konusu. 51 Puanlı Kocaeli Brisaspor onu takip ediyor. 3. Torku Şekerspor’un ise; 36 puanı var.

Master Erkekler-A ve B kateorilerinde ise, kriteryum sonuçları yazı hazırlandığı zaman diliminde henüz açıklanmamıştı.

Organizasyon genelinde düşünüldüğünde büyük oranda sorunsuz bir yarışın geçtiği söylenebilir. Tabii kriteryum yarışının bir anında yarışçıları durdurup arabalara yol veren, hiç bir şekilde yayalara müdahalede bulunmayan bazı görevlilerin yarattığı tehlikeleri ihmal edersek.

Bence yarışın en güzel karesi; son bölümde Muğlalı yıldızların gerçekleştirdiği klasman dışı yarış idi. Küçücük gözlerdeki ışık, bizleri umutlandırmaya devam edecek…

 

 

Fotoğraflar; Gülsün Derse / Altan Kalay

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın