Movistar İspanya Turu Liderliğini 3.Etapta Pablo Lastras Garcia Galibiyeti ile Ele Geçirdi

22/08/2011  //     //  Genel

 

Henüz İspanya Turu’nun başındayız. Genel sıralamada birbirine yakın zamanfarkları ile dengeler değişirken güne Vuelta’nın lider Kırmızı Mayosu ilebaşlayan Daniele Bennati ve Leopard Trek takımı liderliği korumayaçalışacaklarını belirttiler. 163 kilometrelik kısa, ama düz etapkategorisinde değerlendirilse de daha çok ortalama dağlık profil olarakbetimlenebilecek zorlayıcı bir profile sahipti. İspanyaTuru 2011 etap tanıtımlarında kısaca değindiğimiz profilözelliklerinde, Kategori 3 düzeyinde 2 tırmanışı bulunan bugünkü etabınprofilindeki tırmanışlar büyük ve zorlu değil. Ancak finişe doğru son 13kilometre içerisinde tırmanışa geçilecek Alto de la Santa tırmanışı kısmenzorlayıcı olacaktır. Start ve finiş şehirleri Vuelta’da ilk kez ev sahipliğiyapacak olsa da bu parkur Mart ayının başlarında UCI Avrupa Turlarılistesinde Tour of Murcia’ya sahne olmuştu. Bu yıl Tour of Murcia’yı AlbertoContador kazanmıştı. Notlarını iletmiştik.

Petrer’de aşınan start sonrası 12. kilometrede kaçış atakları başarıyaulaştı ve kaçış 5 kişi ile oluştu. Sylvain Chavanel (QuickStep), PabloLastras Garcia (Movistar), Markel Irizar Aranburu (RadioShack), RuslanPodgornyy (Vacansoleil) ve Nicolas Edet (Cofidis) ile oluşan kaçış grubu güniçerisinde ana gruba maksimum kaçış süresi olan 7,5 dakikalık zaman farkıaçmayı başardı. Kaçışın zorlu temposu ile kaçıştan kopan Nicolas Edet’in(Cofidis) tempoya ayak uyduramamasıyla kaçış 4 kişi devam etti.

Kaçış grubunun ardından ana grup önünde Leopard Trek öncülüğünde ana grubaverilen tempoda bugün Leopard Trek istikrarlı bir performans sergileyemedi.Zorlayıcı olacağını belirttiğimiz Alto de La Santa tırmanışına geçildiğindetempoyu iyice arttıran Leopard Trek liderliğindeki ana grup nihayet seriolarak zaman farkını kapatmaya başladı. Bugün Leopard Trek için çok önemlibir etabın en spesifik kilometreleri Alto de La Santa dağ kapısında yaşandıdenebilir. Genel sıralama liderliğini elinde tutan takım lider KırmızıMayo’yu taşıyan Daniele Bennati için çalışıyordu. Özellikle Bennati’yi ençok domine eden Stuart O’Grady idi. Zaman farkı tırmanışın başında 5 dakikaidi. Tırmanışı iyi değerlendiren ana grup zaman farkını hızla kapatarak 2dakikaya kadar düşürse de Alto de La Santa etap tanıtımında davurguladığımız üzere bu aşamadaki tırmanış, tüm etap boyunca ana gruba tempoverip çalışan Leopard Trek’in performansını da vurdu.

Alto de La Santa’nın zirvesine yaklaştıkça finişe de 12,3 kilometrekalmışken kaçış grubundan sağlam, solo bir atak geldi. Movistar takımındanPablo Lastras Garcia’nın başlattığı atağa ilk olarak Sylvain Chavanel’dencevap gelir gibi olduysa da Pablo Lastras kaçış grubunu silkeleyip solokaçışını başarıyla başlatmış oldu. Alto de La Santa, etabın atak içinişaretlenmiş kilit noktasıydı adeta. İnişi de lehine çeviren Lastras’ınhemen ardından Sylvain Chavanel liderliğinde tempo arttırarak gelen gelenkaçış grubu takip ediyordu. Son 3 kilometre kapısına girildiğinde 10saniyeye düşen Lastras’ın kaçışında Sylvain Chavanel’in tek başına kaçışgrubunu çekmesine Chavanel’den tepki gelmesiyle durum değişti. Son 2kilometre kaldığında artık kaçış takip grubu yüksek tempoya pes etmiş veçalışmayı bırakmıştı. Bugün muazzam bir strateji ve Pablo Lastras’ınolağanüstü kaçış performansıyla hem etap galibiyetini hem de lider KırmızıMayoyu alan Movistar takımı Vuelta’da liderliği ele geçirdi. Totana’dakifinişte bugün sprint finişi bekleniyordu. Ancak sıcağın ve yandan esenrüzgarın da etkisiyle bu kısa ancak basit gibi görünen etap dengeleriyeniden belirledi. Totana finişinde sprint finişi yerine Pablo Lastras’ınbaşarılı kaçış performansı rahatlıkla ve solo geçiş yaparak etabı aldı.

Bu etap galibiyeti ile Pablo Lastras Garcia tüm mayoların sahibi oldu.Bildiğiniz gibi İspanya Turu’nda Dağların Kralı (Beyaz Üzerine Lacivert),Puan Mayosu(Yeşil) ve Beyaz Mayo (Her tür puan karması ile değerlendirilen)olmak üzere üç simgesel mayo bulunuyor. Günün “Combativite” (En mücadelecisporcu) ödülü ise Sylvain Chavanel’e verildi. En iyi takım ise 24:49:13’lükzamanlaması ile Movistar takımı oldu.

Pablo Lastras Garcia, finiş çizgisinden geçerken ellerini gökyüzünekaldırarak yarış sonrası verdiği demeçte galibiyeti, 9Mayıs’ta İtalya Turu’nun 3. etabında hayatını kaybeden Wouter Weylandt‘ave aynı ay 23Mayıs’ta trajik bir kaza ile hayatını kaybeden Xavier Tondo‘yaadadığını belirtti. “Sportif Direktörümüz bugün güne başlarken bize eniyisini yapmamızı söyledi. Biz de elimizden geleni yaptık. Mini klasiktadında ve bize uygun bir etap olduğunu biliyorduk. Bu galibiyetkariyerimdeki 3. Vuelta etabı galibiyetim oldu. Bu yüzden benim için önemlibir gün. Galibiyeti sonrası Wouter Weylandt ve Xavier Tondo için ellerimihavaya kaldırdım ve onlara adadım” dedi.

[View:http://www.youtube.com/watch?v=gkvKLAvW_-k&feature=player_embedded:550:0]

3. Etap Sonunda Sıralama:

 

1-Pablo Lastras Garcia- Movistar 3:58:00

2-Sylvain Chavanel-QuickStep

3-Markel Irizar Aranburu(RadioShack)

4-Ruslan Podgornyy(Vacansoleil)

5-Nicolas Roche(AG2R)

6- Matti Breschel(Rabobank)

3. Etap Sonunda Genel Sıralama:

 

1-Pablo Lastras Garcia (Movistar) 08:25:59

2-Sylvain Chavanel(QuickStep) +00:00:20

3-Markel Irizar Aranburu (RadioShack) +00:01:08

4-Ruslan Podgornyy(Vacansoleil) +00:01:25

5-Jacob Fuglsang (leopard Trek) +00:01:55

 

6-Maxime Monfort (Leopard Trek) +00:01:55

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın