Moncoutie Vueltada 11.Etabı, Wiggins Genel Sıralama Liderliğini Aldı

31/08/2011  //     //  Genel

 

İspanya Turu’nun 1 günlük tatil günü sonrası 11. etabı 167 kilometrelikdağlık etabı ile Verin’den devam etti. Bugün için sağlam bir kaçış grubununoluşması halinde etap galibiyetinin kaçış grubunca alınabileceğivarsayımları hakimdi. Verin’deki start sonrası hemen tırmanışa başlanacakolan etapta kaçışın da start sonrası oluşacağı düşüncesi ağırlıkkazanıyordu. 11. etapta, 2 tane Kategori 3, 1 tane Kategori 2 ve zirvefinişi bulunuyordu. Estacion de Esqui Alto de la Manzaneda’da Kategori Dışıtırmanışla son 20 kilometre Estacionde Montana Manzaneda tırmanışına geçilerek zirve finişine yine duvaredasındaki tırmanışla girildi.

Kaçış grubuetabın 38. kilometresinde 15 kişilik dev kadrosu ile oluştu. Kaçış grubu, LuisLeon Sanchez (Rabobank), DavidMoncoutie (Cofidis), JuanJose Oroz Ugalde (Euskaltel), EvgeniPetrov (Astana),Joan Horrach Rippoll(Katusha), VicenteReynes Minao (Omega Pharma Lotto), BenatIntxausti (Movistar), AitorPerez Arrieta (Lampre), MatteoMontaguti (AG2R), StuardO’Grady (Leopard Trek), SergioMiguel Moreira Paulinho (RadioShack), MichaelAlbasini (HTC-Hgihroad), ManuelQuinziato (BMC) ve AdrianPalomores‘dan(Andalucija Caja Granada) oluşuyordu.

Gününkaçışı, son 40 kilometreye kaçış istikrarını koruyup ana gruba yarattıkları8 dakika zaman farkı ile avantajlı girdi. Finişe 19 kilometre kala zirvefinişinin tırmanışına geçilirken ana grubun önünde günün çalışan takımı SKYliderliğinde yol alındı. Zirve finişi 19 kilometrelik mesafede ve 1.750metre rakıma çıkılarak geçilecek, bacak kaslarının isyan etmesine nedenolacak profili sonrasında finiş zevkini yaşatacaktı.

 

 

Bir günlük tatilde rahatlayan bacaklar için vurucu finiş zirvesi ile Estacionde Montana Manzaneda tırmanışına kaçış grubu liderliğinde başlandığında,gerek kaçış grubu, gerekse ana grup performansa bağlı yeni şeklini almayabaşladı. Günün en formda ve en stratejik sporcusunun kazanacağı etapgalibiyetinin kaçış grubundan bir isim olması ihtimali ise kaçış grubundabulunan tecrübeli isimlerin varlığı sebebiyle artmaya başladı. KaçışgrubununEstacion de Montana Manzaneda tırmanışı eğimine ve tempoya dayanamayanüyeleri kaçıştan kopmaya başladı. 15 kişilik kaçış grubunun finişe doğruistikrarlı tempo sergileyen üyeleri ise, David Moncoutie (Cofidis), BenatIntxausti (Movistar), Luis Leon Sanchez (Rabobank), Sergio Paulinho (RadioShack)ve Mathias Frank (BMC) oldu.

Kaçıştazaman zaman kopmalar yaşansa da son enerjilerini pedallarına aktaran kaçışgrubu üyelerinden günün en formda ismi David Moncoutie’nin (Cofidis) yarışınliderliğini ele alması ile etabın kaderi belli olmaya başladı. Moncoutiefinişe 12 kilometre kala yakaladığı liderlik pozisyonunda temposunukoruyarak kaçıştan kopan 5 isme zaman farkını açmaya ve finişteki zaferetırmanmaya, muhteşem bir kaçış ve tırmanış performansı ile devam etti. Kaçıştakip grubunun Moncoutie’yi yakalama umudu tükendiğinde yani finişe 7kilometre kala zirve finişinin galibi David Moncoutie’nin etap zaferi denetleşmeye başladı. Moncoutie, günün en istikrarlı kaçış ve tırmanışperformansını sağlayıp temposunu koruyarak 11. etabı galibiyetle tamamladı.Ayrıca bugün tırmanış kapılarında 5 ve 3 tırmanış puanı ve etap galibiyetiile Vuelta’nın tırmanış mayosu olan mavi benekli mayoyu yarın taşıyacakliderliğini de elde etti.

1. David Moncoutie – Cofidis 4s:38:00

2. Benat Intxausti – Movistar +1:18

3. Luis Leon Sanchez – Rabobank +1:18

4. Mathias Frank – BMC +1:36

5. Sergio Paulinho – RadioShack +1:43

6. Matteo Montaguti – Ag2r +2:29

7. Amets Txurruka – Euskaltel-Euskadi +2:29

8. Aitor Perez – Lampre-Isd +2:55

9. Joaquin Rodriguez – Katusha +3:01

10. David Bernabeu – Andalucia Caja Granada +3:08

Son 3kilometreye kadar ana grup önünde performans sergileyen, ana grubu ve takımkaptanı Bradley Wiggins’i çekerek güç tüketen lider Kırmızı Mayo’nun sahibiChristopher Froom 3 kilometre kala ana gruptan gelen ataklar ile şekillenentempoya ayak uyduramadı ve geri kalmaya başladı. Günün sonunda bir güntaşıma fırsatı bulduğu Kırmızı Mayo’yu, takım arkadaşı, SKY takımı kaptanıBradley Wiggins’e devretti. Yarın Kırmızı Mayo SKY takımında taşınmaya devamedecek.

1. Bradley Wiggins – Sky, 42s 50′ 41”

2. Christopher Froome – Sky +7

3. Vincenzo Nibali – Liquigas-Cannondale +11

4. Fredrik Kessiakoff – Astana +14

5. Jakob Fuglsang – Leopard-Trek +19

6. Bauke Mollema – Rabobank +47

7. Maxime Monfort – Leopard-Trek +1:06

8. Juan Jose Cobo – Geox-Tmc +1:27

9. Haimar Zubeldia – RadioShack +1:53

 

10. Janez Brajkovic – RadioShack +2:00

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın