Milan-San Remo 2012 Galibi Simon Gerrans

17/03/2012  //     //  Genel

 

103.Edisyonu gerçekleştirilen Milan-San Remo en uzun ve en önemli bahar klasiği olduğunu bugün yaşattığı nefes kesici yarış atmosferiyle bir kez daha kanıtladı. Geçen yılın galibi Matthew Goss yerine bir başka Avusturalya’lı takım arkadaşı 298 kilometrelik zorlu yarışın galibi oldu. Fabian Cancellara, planını bozan Nibali atağı ile bu yıl yine ikincilikle yetinmek zorunda kaldı. Nibali ise 3.oldu. Milan-San Remo’nun bugünkü yarış detayları;

 

 

25 takım, 200 sporcunun katılım gösterdiği Milan-San Remo’nun 103.Edisyonu bugün Milona’da, Nokere Koerse yarı klasiğindeki gibi 1 dakikalık saygı duruşu ile başladı. Salı günü İsviçre’de kayak kampı dönüşü kaza yapan turist otobüsünde hayatını kaybeden 28 Belçikalıdan 22’sinin çocuk olması kazanın trajedisini daha da arttırmıştı. Bugün Milano’da 1 dakikalık saygı duruşunda grup önünde Belçikalı sporcular yer aldı. Startın alınmasıyla Milan-San Remo’nun tarihine dayanan, yüksek adrenalin vaadi Cheng Ji(Project 1T4i) ve Vegard Stake Laengen(Team Type1)’in atağı ile hızlı başlangıç yapıldı. İkilinin kaçış atağına 7 sporcudan cevap geldi ve günün kaçış grubu 9 kişi ile oluştu.

 

9 Kişilik kaçış grubunda; Dimitry Gruzdev(Astana), Juan Pablo Suarez(Colombia-Coldeportes), Angelo Pagani(Colnago), Juan Jose Oroz Ugalde(Euskaltel_Euskadi), Pier Pablo De Negri(Farnese Vini), Michel Den Morkov(Saxo Bank), Oleg Berdos(Utensilnord Named), Cheng Ji(Project 1T4i) ve Vegard Stake Laengen(Team Type1) bulunuyordu. 9 kişilik kaçış grubu, ana gruba en büyük zaman farkını 80.kilometrede 13 dakika 28 saniye ile yakaladı. Ancak gerek beslenme noktası, gerekse tırmanışlarda zaman kaybeden kaçış grubu, yakaladığı zaman avantajını kaybetmeye başladı. 154. kilometrede Turchchino tırmanışında zaman farkı 7 dakika 20 saniyeye kadar düşmüştü. Ana grup içerisinde ise Mark Cavendish’in zorlandığı görüntüleri ekrana yansıdı. Güne başlarken; “İlk antrenörüm Mike Kelly’e Dünya Şampiyonluğunu alacağımı ve Milan San Remo’yu kazanacağım sözünü vermiştim. İkisini de gerçekleştirdim. Bugün onun 60.yaş gününde Milan – San Remo galibiyetini yeniden deneyeceğim. Mutlu Yıllar” demişti. Ancak özellikle Le manie tırmanışında, Dünya Şampiyonunun zorlanarak ana grup gerisine düştüğü ve takım arkadaşlarının yardımıyla ekstra güç harcayarak yeniden ana gruba dahil olurken izledik. Görüntüler Dünya Şampiyonu için bugün galibiyetin uzak olduğunu açıkça gösteriyordu. Böylelikle yarışın en büyük favorisi üzerine bir çizik atarak, diğer olası şüpheliler ilgi odağı olmaya başladı.

 

 

Finişe 80 kilometre kala Le Manie inişinde trajik, korkutan bir kaza gerçekleşti. Carlos Julian Quintero’ya(Colombia Coldeportes) hızla yapılan müdahalesinde, bilincinin kapalı olduğu görüntüleri, geçen yılın büyük kaybı Wouter Weylandt’ın acısını tazeledi. Weylandt’gibi Quintero’nun da inişte duvara başını çarpmış olması sebebiyle korkuttu. Kaza sonrası hastaneye kaldırılan Quintero için çaresiz bekleyiş; sporcunun bacağının kırılmış olduğu, başından yaralı ve travma sebebiyle ilk anda bilincinin kapalı olduğu, daha sonra ise bilincinin açıldığı haberi organizasyon tarafından açıklandı.

 

La Manie tırmanışı ve inişi yarış üzerinde belirleyici bir bölüm olarak geride kaldı. Cavendish’in geride kalması, Ana grubun ise ikiye bölünmesi, La Manie’de oluştu. 226.kilometredeki ikinci beslenme bölgesinde kaçış grubunun zaman avantajı, takip grubu niteliğinde bölünen ana grubun ilk grubuna 1 dakika 10 saniyeye düştü. SKY takımı geç bir karar ile Cavendish’ten stratejiyi alarak Edvald Boasson Hagen üzerine kurmaya başladı. Günün geç verilen kararı takıma galibiyetten uzak bir son olarak geri dönecekti. Kaçış grubu finişe 57 kilometre kala ana grubun ön kısmına dahil oldu ki bu grupta Omega Pharma Quickstep, Katusha, BMC, Liquigas, RadioShack iyi bir strateji ile yerlerini almıştı. Cavendish’in grubu ise 1 dakika kadar gerideydi.

 

Cipressa’ya gelindiğinde bugün formda ve kararlı görünen Philippe Gilbert grubun önelerine doğru BMC takımı ile geldi. Tempo Cipressa’da öylesine artmıştı ki, Cavendish 4 buçuk dakika geriye düşmüştü bile. Gilbert’in bugün Milan-San Remo galibiyetini istediği ve formda olduğu net bir şekilde görülüyordu. Ancak, sezona kötü başlayan Belçikalı için finişe 22,5 kilometre kala gerçekleşen kaza galibiyet hedefinden sporcuyu kopardı.

 

Son 10 kilometreye girildiğindeyse artık finiş için takımların nabız yoklama stratejilerini bekleme aşamasına geçildi. Liquigas takımından Valerio Agnoli’nin atağına cevap sadece Johnny Hoogerland’dan geldi. Grubun bu eski tip nabız yoklama ataklarına cevap vermesi tecrübesizlik olurdu. Nitekim atak çeken iki isim de yakalandı. Ancak tam Poggio’da beklenmedik bir atak geldi. Finişe 7,4 kilometre kala atağı başlatan isim Vincenzo Nibali olunca, favorilerin atağa cevap vermesi gerekiyordu. Nibali için yanlış zamanlama yanlış atak, Cancellara için ise gün sonunda hedeflediği galibiyete giden planını bozan bir hamle oldu. Cancellara atağını geçen yılki gibi 3 kilometre kala yapacaktı.

 

 

Nibali erken atağı ile favorileri silkelemeyince erken kesildi. Nibali atağına cevap vermek için atak yapan Cancellara ve Simon Gerrans üçlüsü hemen enselerinde 7 saniye kadar gerilerinde takip etmekte olan grubun önünde Katusha Takımı’nın israrlı temposuna karşı mücadele başladı. Nibali son kilometrede bitmişti. Fabian Cancellara’nın taşıdığı kaçış grubunda sadece Cancellara’nın performans sergilemesi Spartaküs’ün finiş için atak gücünü tüketti. Son 250 metrede Cancellara’nın taşıdığı Simon Gerrans, draftın son atak için şans vermesiyle sprintini attı ve 2012 Milan San Remo’nun galip ismi oldu.

 

Son 500 metre içerisinde gerçekleşen kazada yine yarışın favorilerinden ve sezona başarılı giriş yapan Tom Boonen sırtı üzerine kötü bir düşüş yaparak yarışı 22.sırada tamamlayabildi. Geçen yılki olaylar ile büyük benzerlik gösteren Milan – San Remo’da yine favori yıldızlar kaydı. Yine Fabian Cancellara 2. oldu ve yine Cancellara’yı geçen isim Avusturalya’lı oldu. Sezondaki 5.galibiyetini kazanan GreenEdge takımı, 5 galibiyeti de Gerrans ile yakaladı.

 

 

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=g9UpH7OCefM:550:0]

 

2012 Milan San Remo Finiş Sıralaması:

 

1     Simon Gerrans (Aus) GreenEdge     6:59:24
2     Fabian Cancellara (Swi) RadioShack-Nissan
3     Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale
4     Peter Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale
5     John Degenkolb (Ger) Project 1t4i
6     Filippo Pozzato (Ita) Farnese Vini – Selle Italia
7     Oscar Freire Gomez (Spa) Katusha Team
8     Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team
9     Daniel Oss (Ita) Liquigas-Cannondale
10     Daniele Bennati (Ita) Radioshack-Nissan

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın