Mersin’de KAP Yarışlarında İlk Gün Torku Şeker Rüzgarı Esti

09/02/2013  //     //  Genel

 

Hepimizin merakla beklediği 2013 sezonun ilk yol bisikleti heyecanı  Mersin K.A.P. yarışları büyük bir mücadelenin ortaya konduğu 121km’lik yarışla start aldı. Kış mevsiminin ortasında ılıman bir havanın hakim olduğu günde, sporculara mücadele etmeleri için güzel bir gün ayırmıştı Akdeniz.

Akdeniz Bulvarı üzerinde toplamda 10’tur üzerinden gerçekleştirilen Büyük Erkekler yarışı, yüksek bir tempoyla start aldı. Pelatonun oluşması ve yarış başından itibaren Torku Şeker Spor ve Brisa Spor’un  yarış temposunu belirlemesi, finish çizgisini geçen sporcuların Torku Şeker ve Brisa  sporcularından oluşacağının ilk sinyalleriydi. Yarış içerisinde bireysel ataklar gelsede, ana grup kısa sürede tempoyu arttırarak kaçışlara izin vermedi. Brisaspor  ve Torku Şeker’in müthiş mücadele hırsı görülmeye değerdi. İki takım arasındaki çekişme bu sezonun oldukça heyecanlı geçeceği konusunda şüphe bırakmıyordu.

 

Fotoğraf / Gülsün Derse

 

Geçtiğimiz haftalarda yaptıkları Kazak, Andrey Mizurov ve İspanyol tırmanışçı, David de la Fuente transferleriyle kadrosunu daha da güçlendiren Torku Şeker, Mersin K.A.P yarışlarının ilk gününde finish çizgisini ekarte etti. Torku Şeker Spor’un güçlü ismi  Mustafa Sayar 02:50:07’lik derecesiyle finishi ilk geçen sporcu olurken, arkasından Torku Şeker Spor’un güçlü ismi Yuriy Metlushenko ikinci, 23 Yaş Altı Avrupa Gençler Pist Bisikletinde şampiyonluk yaşayan genç yeteneğimiz 02:50:15’lik derecesiyle Ahmet Örken üçüncü olurken, dördüncü olarak finishi geçen isim yine Torku Şeker’den Rasim Reis oldu. Eskilerden HTC trenini hatırlatan bir görüntüyle finish’i geçen ve aralarını kimseyi almayan Torku Şeker treni yarışın ilk gününde istediğini elde etmiş oldu.  Mustafa Sayar 2011 sezonunda yaşadığı şansız düşüşten sonra belindeki sıkıntıdan tamamen kurtulmuş ve formda gözüküyor.

 

Takıma çok şey veren Yuriy için fazla söze gerek yok sonuçlar zaten ortada asıl konuşulması gereken Ahmet Örken ve başarısı, bu genç yaşta bir çok yabancı menajenrin çok yakından takip ettiği Ahmet Örken’in  artık görmeye herkesin alışması gereken bu sprintlerini anlaşılan bu sene sıkça göreceğiz. Ve yine konuşulması gereken bir diğer husus geçen sene BirsaSpor’dan Torku’ya gelen çok güçlü bir domestik olan Rasim’in bu başarısını akılda tutmak ve sezonun geride kalan 5 KAP yarışlarının da nasıl geçeceği konusunda rakip takımlara fikir vermesi açısından dikkat çekici bir gelişme olarak değerlendirmek gerekir diye düşünüyoruz.

 

Fotoğraf / Gülsün Derse

 

Brisa Spor’un geçen sene en başarılı isimlerinden olan büyük yetenek  Ali Riza Tanrıverdi ise yarışı beşinci ve Brisa’nın yeni transferi 21 yaşındaki Bulgar Aleksandar Alekseev Aleksiev 02:50:15’lik derecesiyle altıncı olarak yarışı tamamladı. Yeni transfer Aleksiev’in 21 yaşında olması ve hem tırmanış hemde sprint etaplarındaki üstünlüğü bu sezon kendisinden oldukça fazla söz ettirecek gibi.

 

Fotoğraf / Gülsün Derse

 

Fotoğraf / Gülsün Derse

 

Torku Şeker’den Secaattin Dazkırlı 02:50:16’lık derecesiyle yedinci ve Brisa Spor’un gelecekte çok ama çok şey beklediği Feritcan Şamlı 02:50:17 ile sekizinci olarak dikkat çektiler.

 

Fotoğraf / Gülsün Derse

 

2012 sezonunun Yol Bisikleti Şampiyonu Torku Şeker’den yine Olimpiyat sporcumuz  Miraç Kal 02:50:18 ile dokuzuncu sırada finish çizgisini geçerken, hemen arkasından Brisa Spor’un Dağ Bisikleti takımında da yarışan başarılı sporcu İshak Ünal geldi.2012 Londra Olimpiyatları’nda Miraç ile birlikte ülkemizi temsil eden ve Salcano takımının kapanmasıyla  açıkta kalan  bunun üzerine Egepedal Spor Kulübü’nün transfer etmek istediği ama son anda Karman Belediye Spor Kulübü’nün kendi sporcusuna sahip çıkarak bünyesine aldığı Olimpiyat sporcumuz Ahmet Akdilek’in 11.liği önemlidir diye düşünüyoruz.

 

Fotoğraf / Gülsün Derse


 

Fotoğraf / Gülsün Derse

 

Fotoğraf / Gülsün Derse

 

Fotoğraf / Gülsün Derse

 

Yarış ve yarış sonucu ile ilgili bir iki küçük not düşecek olursak ; Mersinde başlayan bu yarışlara 44 kulüp ve 400 civarı yarışçının katılması bekleniyor elbette bu sayı geçmiş yıllara kıyasla olanüstü bir artış diyebiliriz.  Bununla beraber hem erkek ve hem de bayan elitlerdeki  yarışçı sayısının ilk günkü yarışta erkeklerde 63 bayanlarda ise 10  olduğunu düşünecek olursak yine de elit sporcu sayısının gönlümüzdeki olması gereken yerden epey bir uzak  olduğunu  söyleyebiliriz.

 

Fotoğraf / Gülsün Derse

 


Fotoğraf / Gülsün Derse

 

2011 senesinde  ManisaSpor’un  ardından da geçen sene kurulan Salcano Fabrika takımının da bu sene yarışlardan çekilmesi bu sene çok kaliteli ve çok yetenekli bazı sporcuları açısından oldukça zor koşular oluşturdu. Örneğin Olimpiyatlara katılmış olan Fatih Harmancı’ıyı, askerliklerini yapan Bünyamin Özdemir’i, Mustafa Çarşıyı gözlerimiz aradı. Ayrıca yine başka sebepler ile Selçuk Türkçetin ve Türkiye Şampiyonu Eyüp Karagöbek de  göremediğimiz isimler oldular.

 

Yine yarışta birçok detay var ki elimizden geldiğince not düşersek; Eski Manisa Sporlu şimdi ise takımsız yarışan ALi Gülcan’ın 12.ciliği, ayrıca takımsız yarışarak triatlon sporuna bir çok sporcu yetiştiren Salcano Alanya Belediyesi Spor Külübü adına yarışan Mustafa Şirin’in 13. lüğü dikkate alınması gerekir diye düşünüyoruz.

Büyük tecrübe eski BrisaSporlu ve geçen şeneden itibaren ise Torku’lu Behçet Usta ‘nın 14.lüğü ve yine BrisaSpor’un dağ bisikleti de koşabilen oldukça başarılı isimlerinden biri olan Serkan Balkan’ın 15.liği dikkat çekici.

İzmir’den yeni kurulan ve yine takımsız yarışan Parkur Bisiklet’ten Furkan Ceylan’ın 21.liği bir diğer dikkat çekici çıkış.

Brisa Spor’un bir başka yeni transferi ve kendisinden bu sene çok şey beklenen ve bunu verebilecek kapasitede olan Recep Ünalan da 02:50:24’lük derecesiyle takım arkadaşı yaşlanmayan isim Nevzat Kıral’ın arkasından yarışı 24. olarak bitirdi.

Torku Şeker Spor’un bu sene dağlarda kendisinden çok şey beklediği “Dağ Kaplanı” lakaplı Nazım Bakırcı ayak bileğindeki ameliyattan sonra epey bir toparlanmış görünüyor ve Nazım bu yarışı 25. sırada bitirdi. Brisa Spor’un eskimeyen bir diğer ismi Şampiyon Mert Mutlu ise yarışı 26.sırada tamamladı.

 


Fotoğraf / Gülsün Derse

 

Fotoğraf / Gülsün Derse

 

Son yıllarda İzmir takımlarının özellikle Ege Pedalspor Kulübü’nün katkıları ile güçlenen bisiklet sporu bir çok yeni ismi bu spora kazandıracak gibi duruyor örneğin EgePedal Spor’dan  ayrılarak ve bu  yarışa ferdi olarak katılan ancak daha sonra kurulacak ve şuan lisans alma aşamasında olan Kessbike Spor Kulübü sporcularından ve Cyclingtr.com editörlerinden  Ercümen Boran’ın takımsız yarışarak 27. olarak yarışı bitirmesi bizleri gururlandırdı. 

Ayrıca oniki sporcu zaman barajının dışında kalırken iki sporcu yarışı terketti.

Genç Erkekler kategorisinde 73km’lik parkuru Brisa Spor’dan Muhammet Ali Özçelik 01:51:09 ile ilk bitiren sporcu olurken, hemen arkasından takım arkadaşı Onur Balkan ikinci ve 2dakika 47 saniye geriden gelen Konya İl Özel İdaresi sporcusu Sedat Koç 3. oldu. Brisa Spor gençerkekler de oldukça başarılı sonuçlar aldılar. Her zaman olduğu gibi Türkiye’ye bir çok sporcu kazandırmış olan Konya il Özel İdare Spor Kulübü ise yine Sedat ve Vedat Koç ile üstelerde yer almaya devam etti, Torku Şeker’in ise gelecek için umudu bu yarışta Fetullah Köse oldu.

 

Fotoğraf / Gülsün Derse

 

Daha o kadar çok söylenecek şey ve o kadar çok adından bahsedilecek isimler var ki start alan herkesten umarız ilerleyen yarışlarda bahsetme imkanımız doğar.

Büyük Bayanlar Kategorisinde ise 01:29:04 ile Brisa Spordan Merve Marmara birinci, 01:30:10 ile Sakarya Telekom Spor’dan Merve Demircioğlu ikinci ve Brisa Spor’dan Ece Yıldırım 01:39:16’lık derecesiyle üçüncü oldu.

Yine notlarımıza kısaca değinirsek, öncelikle bayan yarışmacılarımızın sayısının çok daha fazla olması gerektiğini düşünüyoruz. Mersin’de  da gözlerimiz Semra Yetiş’i aramadı dersek yalan olur.

Brisa Spor’un tecrübeli ve çok güçlü ismi Merve Marmara’nın çok rahat bir yarış çıkardığını söyleyebiliriz. Sakarya Telekom’un yetenekli ve güçlü sporcusu Merve Demircioğlu’nun kriteryum yarışı öncesi Brisa Sporlu Merve’yi zorlayabilecek belki de tek isim olduğunu söylemek pek yanlış olmasa gerek.

Yarış heyecanı ikinci gününde Master Erkekler, Yıldız Erkekler, Yıldız Bayanlar ve Genç Bayanlar kategorisiyle devam edecek.

Yarış sonuçları için tıklayınız…

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın