Lucien Van Impe Gözünden Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Değerlendirmesi

01/05/2012  //     //  Genel

 

48.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu katılımcılarından Belçika takımı Accent Jobs-Willems Verandas takım sportif direktörü Lucien Van Impe’yi ağırladı. Fransa Bisiklet Turunda 6 kez Dağların Kralı Kırmızı Puantiyeli mayoyu kazanan Van Impe aynı zamanda 1976 yılında Fransa Bisiklet Turunu genel sıralama lideri olarak tamamlayıp, Fransa’dan sarı mayo ile ayrılan son Belçikalı olma özelliğini koruyor. Fransa Bisiklet Turunu 5 kez kazanan Belçikalı efsane sporcu Eddy Meckx’den sonra son kazanan Belçikalı’nın Lucien Van Impe olduğunu vurgulamakta fayda var. Zorlu tırmanışların adamı 1987 sezonu sonunda emekli olduktan sonra Sportif Direktör görevi ile spor hayatına devam ediyor. Bu yıl 2. kez Türkiye Bisiklet Turuna katılan takımın 65 yaşındaki tecrübeli eski sporcu ve şimdinin Accent Jobs-Willems Verandas sportif direktörü ile keyifli bir Türkiye Bisiklet Turu değerlendirmesi yapma fırsatı buldum.

 

 

Van Impe; “İki yıldır Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turuna katılıyoruz. Özellikle parkur seçimi, ulaşım organizasyonu, konforlu otellerde konaklamanın sağlanması ve sporcuların dinlenmesinin üst düzeyde göz önüne alınması takımları ve bizi çok şaşırttı. Antalya-Elmalı etabını asla unutamayacağım. Ayrıca zirve finişindeki kalabalığın ilgisi, ailece karnaval havasında dağların tepelerine çıkarak sporculara destek vermeleri de bizleri çok mutlu etti. Bundan sonra da TUR’a mutlaka katılmayı arzuluyoruz. Türk Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu’nu ve diğer yöneticileri, Türkiye Turunu bu derece yükseltmeleri sebebiyle kutluyorum. Organizasyon çok başarılı. 2-3 yıl sonra Avrupa takımları TUR’a katılmak için yarış yapacaklardır.” dedi.

 

Fransa Bisiklet Turunun kırmızı puantiyeli mayosunu alarak 6 kez Dağların Kralı olan Van Impe’den bu yıl eklenen zirve finişi Elmalı etabı yeniliği hakkındaki görüşlerini almadan geçmedim. Lucien Van Impe,”Türkiye Bisiklet Turu denince akla sprint etapları gelirdi. Bu sebeple tüm takımlar sprint kadrosunu alıp geldi. Ancak Elmalı zirve finişinin son 6 kilometresi gerçekten heyecan vericiydi. Çok zorlu bir tırmanış profiliydi ve Türkiye’nin spint etaplarına saplanıp kalmadığını gördüğüme sevindim. Buna ihtiyaç vardı. Ve Elmalı zirve finişi profili gerçekten çok zevkli ve doğru bir seçim olmuş. Tur için harika bir imaj atlaması oldu. Ses ve renk getirdi.” dedi.

 

 

Vam Impe, Türkiye, Londra Olimpiyatlarına 3 sporcu gönderiyordu değil mi? dedi. Sanırım ilk defa katılıyor. Hayır ilk defa katılmıyoruz. Ancak 40 yıldır bisiklette Olimpiyat zevkinden ve gururundan uzak kaldığımızı söylediğimde şaşkınlıkla ” Londra Olimpiyatlarına 3 sporcu göndermek bu kadar zaman aralığından sonra kolay değil . Bu çok anlamlı. Demek ki Türkiye’de artık çalışmalar sistemli, ciddi ve bilimsel olarak çalışmalar hayata geçmiş şimdi de meyveleri toplanıyor. Türkiye’nin son yıllarda her alanda yıldızının parladığını görmek ve izlemek güzel” dedi.

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın