Liege-Bastogne-Liege: Daniel Martin Bahar Klasiklerini Zaferle Kapattı

21/04/2013  //     //  Genel

 

Dan Martin’ in 99. Liege-Bastogne-Liege’ nin Galibi 

 

Yarışı kazanabilecek isimlerin say say bitmeyeceği Bahar Klasikleri’ nin ve Arden Klasikleri 3′ lemesinin son yarışında zafere ulaşan isim Garmin – Sharp’ ın başarılı ismi Daniel Martin oldu. Geçtiğimiz yılı burada 5. olan 26 yaşındaki İngiliz sporcu, çok iyi bir taktikle zafere ulaştı. İkinci sırayı tecrübeli isim Joaquim Rodriguez alırken, kürsüdeki son sıra İspanyol bisikletçi Alejandro Valverde’ nin oldu.

 

Özellikle takım arkadaşı Ryder Hesejdal’ ın son 18 kilometrede yaptığı atak Garmin – Sharp’ ın bu yarışa ne kadar iyi hazırlandığının göstergesiydi. Son 6 kilometreye kadar pelotonun önünde kaçışını sürdüren Hesjedal, daha sonra yanına gelen takım arkadaşının zafere ulaşmasında büyük rol oynadı.

 

Yarışın ardından konuşan Daniel Martin: ” İnanamıyorum. Gerçekten şoktayım. Daha önce takımımı bu kadar güçlü sürerken görmedim. Tüm gün boyunca beni çok iyi korudular. Bugüne kadar kazandığım en kolay yarış gibi hissettiriyor. Gerçekten muhteşem. Çok mutluyum.” dedi.

 

Yarıştan Öne Çıkanlar

 

199 bisikletçinin start aldığı 261.5 kilometrelik yarışın hemen başında ataklar gelmeye başladı. Yapılan ilk ciddi atakta 6 kişilik bir kaçış grubu oluştu. Ve kaçış grubu pelotonla olan farkı hemen 2 dakikaya çıkardı. Bu grup geçilen ilk 50 kilometrenin ardından farkı 14 dakikaya çıkardı. Etaptaki 11 adet aralarında %12′ ye varan tırmanışlardan ilki 70. kilometrede başladı. Tırmanışla birlikte peloton farkı biraz kapatmaya başladı ve 12:15′ e düşürdü.

 

 

Yarışın ilk 100 kilometresi geride kaldığında Movistar’ ın önderliğindeki peloton, kaçış grubu ile olan farkı 11 dakikaya indirdi. 160. kilometreye gelindiğinde bisikletçiler 2. km uzunluğundaki tırmanışa başladılar. BMC ve Movistar’ ın önderliğindeki ana grup ise kaçış grubu ile olan farkı 6:45′ e indirdi. Parkurun asıl zorlayıcı kısımları bu dakikadan sonra başladı. Arka arkaya gelen dik ve zorlayıcı tırmanışlar peloton ile kaçış grubu arasındaki farkın da daha çabuk kapanmasını sağladı. Bu arada tırmanışların sayısının ve zorluklarının artmasıyla bazı bisikletçiler ana gruptan kopmaya başladı.

 

Bitişe 87 kilometre kala heyecan da yavaş yavaş artmaya başladı. Peloton ile 6 kişiden oluşan kaçış grubu 4:52′ ye düştü. Bu kilometrelerde ise Team Saxo – Tinkoff ekibi pelotonun önünde yer aldı. Contador’ un yanı sıra Kreuziger, Sorensen ve Roche’ yi de kadrosunda bulunduran Saxo – Timkoff’ un buraya zafer için geldiğini söylemek hiç de yanlış olmaz.

 

Bitişe 70 kilometre kala Saxo – Tinkoff önderliğindeki peloton, lider grupla olan farkı 3 dakikanın altına indirdi. Bitişe 50 kilometre kala fark 1:27′ ye indi. Bitişe 40 kilometre kala lider grup ile ana grup arasındaki fark 1 dakikaya düşmüşken pelotonda ufak çaplı bir kaza meydana geldi. Navarro ve Amador kaza yapan 2 isim olarak kayıtlara geçti. Bu sırada Sky’ dan Lopez atak yaparak ana gruptan ayrıldı. Hemen arkasından Rui Costa’ da atak yaptı ve Lopez’ i yakaladı. Bu ikiliyi ise Lampre-Merida’ nın başarılı ismi Damiano Cunego takip etti ve 3 kişilik yeni bir kaçış grubu oluştu.

 

Daha sonra bu grubu oluşan kontra atak grubu yakaladı ve toplamda Bardet, Cunego, Fugslang, Lopez ve Frank’ tan oluşan 5 kişilik kaçış grubu oluştu. Bitişe 28 kilometre kala, BMC’ nin çok iyi çalışması sonucu fark yalnızca 5 saniye kadar açıldı. Atak yalnızca 4 kilometre sürebildi ve kaçış grubu yakalandı.

 

İspanyol bisikletçi Alberto Contador’ un atağı

 

Bitişe 18 kilometre kala bu sefer sahneye Alberto Contador çıktı ve atağına başladı. Ancak yeteri kadar ara açamadı. Ancak bu sefer Ryder Hesjedal atağına başladı. Uran ve Rolland, Hesjedal’ ın yanına gelse de fazla tutunamadılar ve 2012 Giro d’Italia Şampiyonu tek başına yarışın liderliğini sürdürmeye başladı. Bitişe 15 kilometre kala ana grup ile olan farkı 22 saniyeye çıkardı. Bitişe 10 kilometre kala Hesjedal ile ana grup arasındaki fark 15 saniyeye kadar düşse de Kanadalı sporcu temposunu yükseltmeyi başardı ve farkı tekrar 20 saniyeye çıkardı.

 

Ryder Hesjedal ile ana grup arasındaki fark 9 saniyeye kadar düştü. Bu sırada ana gruptan Betancur atağına başladı. Daha sonra Scarponi ve Daniel Martin de, Betancur’ a katıldı.  Bitişe 5 kilometre kala 6 kişilik yeni bir kaçış grubu oluştu. Hesjedal, Dan Martin, Scaproni, Joaquim Rodriguez ve Betancur ana grup ile olan farkı açmaya başladı.

 

Ryder Hesjedal tek başına pelotonla arayı açmaya çalışıyor

 

 

Bitişe 1 kilometre hala arkadan gelebilecek olan Philippe Gilbert gibi bir tehlikeyi istemediğinden Joaquim Roderiguez atağına başladı. Ancak Daniel Martin’ in onu bırakmaya niyeti yoktu. Rodriguez’ in hemen arkasında yer aldı. Son metrelerde ikili yan yana bisiklet sürdü ve son atağı yapan Daniel Martin, bitiş çizgisinden önde geçti. Böylece bahar klasiklerinin ve Arden Klasikleri’ nin sonuncusunda zafere ulaşan isim oldu.

 

Valverde’ nin 3. olduğu an

 

 

Yarışın ardından ilk 10 Sıralaması şöyle oldu;

1 Daniel Martin (Irl) Garmin-Sharp 6:38:07
2 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha 0:00:03
3 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team 0:00:09
4 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) AG2R La Mondiale
5 Michele Scarponi (Ita) Lampre-Merida
6 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team 0:00:18
7 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
8 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Sharp
9 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Movistar Team
10 Simon Gerrans (Aus) Orica-GreenEdge

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın