Liege – Bastogne – Liege 2012 Zaferi Maxim Iglinskiy’nin oldu

22/04/2012  //     //  Genel

 

2012 sezonuna girerken Astana için  2010 galibi Alexandre Vinokrouv’un hileli zafer iddaaları delil bulunamadığı için açıklığa kavuşmamıştı ve 2010 galibi ünvanı şu an Tour of Turkey’de mücadele eden  Astana’lı sporcuda kalmıştı. 2011 sezonunda ise bahar klasiklerinin sonuncusu olan Liege – Bastogne – Liege zaferini 2012 sezonunda BMC Takımı ile anlaşan Philippe Gilbert‘in olmuştu. 2012 sezonuna harika başlangıç yapan Tom Boonen ise ayağında iltihap bulgusuna rastlanması sonucu Liege Bastogne Liege  klasiğine katılamayacağını duyurmuştuk.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu sene 11 tırmanışın bulunduğu 257,5 kilometrelik parkurda mücadele eden olan sporcular Liege – Bastogne – Liege mücadelesini tamamladı. Yarışın ilk 40 kilometresine kadar kaçış denemelerini bastıran peloton gün boyu kaçışa izin vermeyecek gibi gözüküyordu. Fakat ana grubun bu düşüncesi 40. kilometrede Cataldo(OPQ), Geschke(ARG) ve Ista(ACC) tarafından bozuldu. Kaçan üçlünün ardından 50. kilometrede bir de takip grubu oluştu. Honig(LAN), Habeaux(ACC) ve Bazzana(TT1) tarafından oluşan takip grubu hızla kaçış grubuna yetişmeye çalışırken peltonla olan fark da hızla açıldı.

 

Yüksek tempoda ilerleyen takip grubu 5km sonra kaçış grubu ile birleşti ve kompakt bir bütünlük sağlayarak tempoyu sabitlediler. Hızla açılan fark 60. kilometreye gelindiğinde 9 dakika 35 saniyeye kadar ulaşan fark uzun sürecek olan mücadelenin henüz başında olması sebebiyle ana grubu rahatsız etmedi. Oldukça uzun bir süre artmaya devam eden zaman farkı 80.’ci kilometreye yaklaşırken 13 dakikaya kadar yaklaşırken 91 kilometre geride bırakıldığında Katusha Takımı’nın peloton önüne gelmesiyle fark sabitlendi ve yavaşça azalmaya başladı.

 

 

 

 

 

 

Bitiş çizgisine ilerledikçe bulutların yoğunlaştığı hava yavaşça yağmur damlalarını bırakmaya başladı. Klasiğin yarısı geride bırakıldığında kaçış grubu ile peloton arasındaki fark da yarıya düşmüştü. 6 dakikaya kadar inen fark hızla kapanmaya devam etti.

 

Son 75 kilometre kaldığında günün en zorlu tırmanışı olan Col De Rosier geçilirken geride kalan sporcuların sayısı artmaya başladı. Kaçış grubu ile aradaki farkın 3 dakikaya kadar düştüğü bu tırmanışta kalan 75 kilometrede kaçanlar artık yakalanmayı bekliyordu.

 

Col De Rosier tırmanılmadan önce ana gruptan ayrılan Kryienka(MOV), Le Lay(SAU), Rolland(EUR) kaçış grubuna dahil olsa da pelotonun aradaki zaman farkını azaltmasını engelleyemiyorlardı. Kaçış grubunda bulunan Geschke’nin teknik arıza sebebiyle gerilerde kalması sonucu son 66 kilometrede 8 kişi peloton ile arasındaki 1 dakika 30 saniyelik zaman farkını korumaya çalışıyorlardı. Son 20 km’ye kadar dayanabilen kaçış grubu BMC’nin arttırdığı peloton temposuna yenik düştü.

 

 

2011 Galibi Philppe Gilbert’in ünvanını koruması için domestiklik yapan takım arkadaşları artık yoruldu. Günün son önemli tırmanışında öne geçen Nibali temposunu tırmanışın sonuna doğru arttırarak atak havası içeren bir girişimde bulundu. Sonrasında inişe geçilmesiyle beraber gerçek atağını ortaya koyan Nibali(LIQ) inişlerde olan profesyonelliği ile arayı açmaya başladı. Nibali’yi takip etmek isteyen Gilbert bir süre sonra gerilerde kalmaya başladı. İnişten sonra Nibali’yi yakalamak isteyen Astana’lı Iglinskiy ve Rolland(EUR) son ataklarını gerçekleştirdiler.

 

Nibali son 20 kilometre kala gerçekleştirdiği atağı ile kariyerinin en büyük klasik zaferine ilerliyordu. Günün son 1,2 kilometre uzunluğundaki tırmanışında Iglınskiy Rolland ile beraber gerçekleştirdiği ataktan bir kez daha tempo yaparak uzaklaştı ve Nibali’nin peşine düştü. 257.5 kilometrelik parkurda son 20 kilometre tek başına zafere koşan Nibali artık yorulmuştu ve temposunu korumak için çabalıyordu. Iglinskiy Nibali’yi görüş alanı içinde gördüğünde temposunu zorlayarak Nibali’yi geçti. Nibali ise artık yorulmuş halde Iginsky’nin arkasında duramadı.

 

Gün sonunda son 1 kilometre içinde Nibali’ye 20 saniye zaman farkı açan Iglinskiy 6 saat 43 dakika 52 saniye sonunda Liege Bastogne Liege 2012 galibi olarak kariyerine büyük bir zafer ekledi. Nibali ise 6 saat 44 dakika 13 saniye zamanlamasıyla ikinci olurken arkada oluşan grupta üçüncülük mücadelesi yaşanıyordu. Cunego, Joaquim Rodriguez, Rolland, Vannender’in bulunduğu grupta geçtiğimiz haftalarda Amstel Gold Race’i kazanan sürpriz isim Gasparotto(AST) podyuma yerleşen diğer Kazakistan Takımı sporcusu oldu. 2011 galibi Philipe Gilbert ve Schleck kardeşler ise gerilerde kalarak sezona henüz galibiyet alamadan devam ediyorlar.

 

 

 

Liege – Bastogne – Liege 2012 ilk 10 ise şu şekilde;

 

1 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana 6:43:52
2 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale 0:00:21
3 Enrico Gasparotto (Ita) Astana 0:00:36
4 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar
5 Daniel Martin (Irl) Garmin Barracuda
6 Bauke Mollema (Ned) Rabobank
7 Samuel Sánchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi
8 Michele Scarponi (Ita) Lampre-ISD
9 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Barracuda
10 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın