Lance Armstrong, CBC News 60 Dakika Programına Karşı Atağa Kalktı

03/06/2011  //     //  Genel

 

Geçtiğimiz ay Amerika’nın ünlü CBC Show “60 Dakika” programında TylerHamilton, Lance Amstrong’u doping kullanırken gördüğünü ve Armstrong-Dopingkonusunda çeşitli iddialarda bulunmuştu (TylerHamilton iddiaları). 2001 Tour de France dopinginde pozitif çıkandoping testi ve bu testin örtbas edilmesinde İsviçre Laboratuvarı’nın yardımettiği iddiaları gündeme gelmişti.

Şok edici iddialar sonrası Lance Armstrong, avukatları vasıtasıylasessizliğini bozdu. Lance Amstrong’un avukatları, CBC News programınaArmstrong’dan özür dilemeleri gerektiğini belirten bir mektup yazdılar.Avukatlar bu suçlamaların haince ve oldukça bayağı olduğunu belirtereksuçlamaları reddettiler. Bu söylentileri ve gerçekliği olmayan suçlamalarıkimin çıkartıp desteklediğinin ortaya çıkartılması gerektiğini söyleyenLance’in avukatları, son günlerin şok edici açıklamalarına karşısessizliklerini bozup atağa geçtiler.

Armstrong, bir zamanlar Alpler’e tırmanarak bitiş çizgisine ilerlemesinisağlayan, durdurulamaz, dizginlenemeyen gücünü şimdi yaşadığı suçlamalarakarşı ateş gibi karşılık vermek için kullanıyor. Ortada olmayan “pozitifdoping test sonucu” ve İsviçre Laboratuvarları’nın yine delilsiz suçlanmasıile tüm zamanların en büyüklerinden olan bisiklet sporcusuna karşı açılan buderin derin doping soruşturması son zamanlarda artan gelişmelerle gündeminikoruyor. Bu arada Çarşamba günü isimsiz bir ihbarda İsviçre Laboratuvarı’nda2001 yarışından Armstrong’un pozitif test sonucu olduğu bildirildi. LanceArmstrong’un avukatları yasadışı bilgi sızdıran kişinin bulunmasıgerektiğini vurguladı ve gerçek dışı haberler için özür beklediklerinibelirtti.

İsviçre Laboratuvarı başkanı da 2001 yılı yarış sonuçlarından 4 tane idrarörneğinin EPO şüphelisi olarak tespit edildiğini doğruladı. Fakat önemlevurgulanan nokta bu 4 şüpheli örneğin Armstrong’a ait olup olmadığıydı.Örneklerin Armstrong’a ait olduğuna dair hiçbir kayıt yok. Bu durumda eminolunmadan, kesinliği tespit edilmeyen varyasyonlarla isimsiz ve illegalbilgi sızdıran kişilerce ve Tyler Hamilton gibi geçmişinde 2 doping cezasıbulunan bir sporcunun söylemleri ile hızlanan Federal soruşturmada rotaiyice karışmış durumda. Bir yanda ellerinde hala net bir doping testibulunmayan Federaller varken hızla gelişen olaylar sonucunda davanıngidişatında nelerin değişeceğini kestirebilmek zor.  UCI, “60 dakika” olayıortaya çıktıktan kısa bir süre sonraki bildirisinde, Armstrong tarafındanpozitif bir doping testini örtbas etmeye yardımcı olan Hamilton’ınithamlarını kati surette reddettiğini açıkladı.

Lance ise bu suçlamalara ve Federal soruşturmaya karşı bu sefer oldukçazorlu bir performans sergilemek zorunda. 2 hafta önce Barry Bonds davasınınavukatlarından Elliot Peters ve John Keker ile anlaşıp onları avukatlarınınarasına kattı. 2002 yılında patlak veren ünlü Balco Doping skandalı ilebüyük benzerlik gösteren davada Federal yetkili yine Jeff Novitzky idi.Balco davasında çalışan 7 avukattan ikisi şimdi Lance Armstrong’u savunmaküzere görev başına geçti. John Keker Armstrong’u savunma görevine gelirgelmez Amerika için oldukça duyarlı bir açıklama yaptı. “Novitzky’i veplanlarını biliyoruz. Yine gerçek kahramanları tahribe yönelik illegalaçıklamaları tekrarlıyor. Ama bu sadece spor değil, aynı zamanda kanserlemücadeledir. Hükümet yıllar önceki bisiklet yarışlarını soruşturarak vergiparalarını boşa harcamaktadır” dedi.

Balco davasında 15 yıllık beyzbol oyuncusu Barry Bonds soruşturmasınınsavunma maliyeti 1 milyon doları geçmişti. Bonds aleyhine tanıklık eden 9yıllık kız arkadaşı, çocukluk arkadaşı ve çocukluk arkadaşının kız kardeşiBonds’u kendine doping enjekte ederken gördüklerini söylemişlerdi. Bu davada sona doğru yaklaşıyor. Barry Bonds büyük jüriye “hiçbir zaman dopingkullanmadım” dediği için yalan beyanda bulunmaktan ceza alma ihtimali var.En fazla 10 ay verilen cezada Barry için 15-21 ay arası hapis cezasıbekleniyor. Barry Bonds ile 2000 yılından beri çalışan antrenörü GregAnderson tanıklık etmeyi reddettiği için 2 yıl hapis cezası almıştı.Barry’nin büyük jüriye yalan ifade vermek suçundan başının derde girmesisebebiyle hapis cezası bekleniyor.

 

Barry Bonds’un dosyası ile Lance Armstrong’un dosyası arasındaki benzerlikve hatta aynı federal yetkili Jeff Novitzky’nin dosyayı araştırmasınınbenzerliği göz önüne alındığında Lance Armstrong’un Balco davasındaki 2avukatı bünyesine katmakla doğru adım attığı söylenebilir. Avukatlarıntahminine göre Jeff Novitzky ve adamlarının yasa dışı bilgileri basınasızdırarak planlı bir şekilde Lance Armstrong’a baskı yaptıklarıdüşünülüyor. Hızlı gelişen olaylar sonrası güncel gelişmeler tüm dünyabasını ve bisikletseverler tarafından yakından takip ediliyor.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın