La Vuelta 7. Etap: Jonh Degenkolb 3. Etabını Kazandı

24/08/2012  //     //  Genel

 

Huesca – Alcaniz Motorland Aragon ( 164.2 km)

 

Motosiklet pistindeki bitişiyle Vuelta’nın ilginç ve eğlenceli etaplarından olan 7. etapta bu sene turun en çok konuşulan isimlerden biri olan ve turdaki 3. etabını kazanan Argos – Shimano‘dan John Degenkolb yine bitiş çizgisinden geçen isim oldu. Etabın favorilerinden olan Elain Viviani 2. olurken, Allan Davis ise bitiş çizgisinden geçen 3. geçen isim oldu. Genel sıralamada Joaquim Rodriguez, Christopher Froome‘un on sn. önünde yer almay devam etti. Genel sıralamadaki 3. isim olan Alberto Contador ise birincinin 36 sn arkasından geliyor.

 

 

Turun geride kalan günlerinde olduğu gibi bugünkü etapta da oldukça yüksek sıcaklıkla start alındı. Start ile beraber Cofidis’in sürücüleri oldukça tempolu bir şekilde pelotonun başına geçti. 2. km’de 7. günün ilk atakları geldi ve Aramendia Lorente, Pablo Rodriguez, Frantisek Rabon, Bertian Lindeman‘dan oluşan 4’lü kaçış grubunu oluşturdular. Bu sırada da pelotonda ufak bir kaza meydana geldi ve John Gadret ile Arnoud Courteille kendilerini yerde buldular.

 

12. km geride bırakıldığında kaçan grupla peloton arasındaki fark 4 dk kadar oldu. Bu yıl Vuelta’da hali hazırda 2 etap 1.’liği bulunan John Degenkolb’un takımı Argos – Shimano aradaki farkın açılmasınnı engellemek için pelotonun kontrolünü aldı. Ancak fark açılmaya devam etti. 28 km geçilidğinde aradaki fark 5 dk’ya çıktı.

 

Kaçan gruptan Javier Francisco Aramendia Lorente, bu yılki turun şu ana kadar ki en agresif sporcularından biri. Daha önceki 2 etapta daha ana gruptan kaçma denemesi gerçekleştirmişti. Caja Rural’ın bisikletçisi profesyonel olduğundan beri hiç büyük tur etabi kazanamadı. Bu yıl bunu istiyor gibi.

 

50 km geçildiğinde Argos – Shimano pelotonun liderliğini sürdürmeye devam ederken fark bir miktar kapandı ve liderlerle ana grup arası zaman farkı 4:18’e düştü.

 

Kırmızı mayo sahibi ve 6. etabın birincisi Joaquim Rodriguez, Aragon Motor Pisti’nde bitecek olan etapla ilgili, bir motor pistinde etabın bitmesinden çok hoşnut kaldığını ve Barcelona’da iken bazen Circiuit de Catalunya’ya girip antrenman yaptığı söyledi. Aynı zamanda İspanyol motosikletçi Dani Pedrosa’nın da hayranı olduğunu ve onunla bazen birlikte antrenman yaptıklarını söyledi.

 

 

70 km geride kaldığında Argos – Shimano farkı kapatmaya devam etti ve aradaki fark 3:50’ye indi, ölçülen sıcaklık ise 36.5 santigrad olarak kayıtlara geçti. 95. km geçilidğinde Lotto Belisol takımı ana grubun başına geçti. Daha sonra Team Sky ‘ da yardıma geldi. Bu sırada aradaki fark tekrardan 4 dk’nın üzerinde çıktı ve 4:40 oldu. 106. km’de Argos – Shimano ve RadioShack – Nissan pelotonda liderliği alarak farkı kapatmaya başladılar. Fark da 3:10 ‘ a kadar indi. 110. km’de Martin Maaskant ve Tony Martin kaza geçirdiler ancak kazanın ardından kalkıp devam ettiler.

 

120. km’de ilk sprint kapısından geçiş yapıldı ve ilk 3 bisikletçi şöyle sıralandı;

 

1.Pablo Rodriguez

2.Franstisek Rabon

3.Aramendia Lorente 

 

 

Son 40 km‘ye girildiğinde, kaçan grupla ana grup arasındaki fark iyice kapandı ve 1:39’a kadar indi. Son 30 km‘ye girildiğinde ana grubun liderliğini FDJ – Bigmat aldı, farkı 58 sn’ye kadar düşürdü. 146. km‘deki ikinci sprint kapısına gelene kadar lider grupta bir çok kez kopma ve tekrar birleşme yaşandı. Özellikle Aramendia Lorente, bir çok ke zkopmasına rağmen yine öndekilerle birleşti ancak ana grupla liderlerin arasındaki fark kapanmaya devam etti. 2. sprint kapısından geçişteki sıralama ise şöyle oldu;

 

1. Bertjan Lindeman

2.Frantisek Rabon

3.Aramendia Lorente 

 

 

155. km‘de ana grupta kaza meydana geldi ve grupta dağılmalar meydana geldi. Düşenlerden biri de etabın favorilerinden Linus Gerdermann oldu. Kazanın ardından Orica – Greenedge takımı dağılan ana grupta öndeki grubun liderliğini aldı. Bitişe 5 km kala bisikletçiler motosiklet pistine girdiler. Son km’ye girildiğinde tüm bisikletçiler birleşti. Yine toplu bir bitiş izledik ve bu seneki Vuelta’da 3. etap birinciliğini elde eden John Degenkolb bitiş çizgisinden geçti.

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın