La Vuelta 2012 Etap İncelemesi

16/08/2012  //     //  Genel

 

Bu yıl 67.‘si düzenlenecek olan Vuelta 18 Ağustos‘ta Pamplona’da başlayıp, 9 Eylül‘de Madrid’te son bulacak. 21 Etap‘tan oluşacak olan Vuelta’da sporcular toplam 3360 km yol katedecekler. 11 düz etap, 8 dağ etabı, 1 takım zamana karşı ve 1 bireysel zamana karşı etabı olacak.22 takımın katılacağı  bu seneki Vuelta’da  Alberto Contador favori olarak gösteriliyor. Geçtiğimiz hafta yapılan Eneco Tour’da da genel sıralamada 4. olarak tura hazır olduğunu herkese göstermiş oldu.

 

Etapların içeriğine bakıcak olursak; 10 adet zirve bitişi, 2 dinlenme günü, 16.5 km. takım zamana karşı, 39.4 km bireysel zaman karşı, 36 tane dağ ve tepe geçişi karşımıza çıkıyor.

 

 

 

Etaplara yakından bakacak olursak;

 

 

1.Etap: Takım Zamana Karşı, Pamplona – Pamplona, 16.5 km

 

67. Vuelta bu yıl Pamplona’daki takım zamana karşı yarışı ile başlyacak. Turun ilk 16.5 km.’sinde bisikletçilerin ne kadar hazır olduklarını ve takımlarını 9 Eylül’e kadar Madrid’e nasıl taşıyacaklarını görebileceğiz. Pamplona sokakları Vuelta’ya daha önceden de aşikar. Ancak ilk kez başlangıç etabı olacak. İlk etapta takımlar meşhur boğa koşularının yapıldığı San Fermin festival alanından ve boğa güreşi stadının yanından da geçecekleri bir parkuru takip edecekler. Oldukça dar sokakların ve teknik dönüşlerin olduğu ve şehir içerisinde dönülen bir tur şeklinde olan rotanın ardından finişe ulaşacaklar.

 

 

 

 

2.Etap: Düz, Pamplona – Viana, 181.4 km

Vuelta’nın 2. etabı düz sayılabilecek ancak içerisinde turun ilk tırmanış kapısının olduğu bir etap. etabın içeriğine baktığımızda büyük bir aksilik olmazsa bitişte toplu bir sprint kapışması görebiliriz. Bisikletçiler bitişten 100 km önce 3. derece tırmanış kategorisinde olan La Chapela çıkışında ilk tırmanış kapısından da geçmiş olacaklar. Ayrıca ilk etabın kırmızı forma sahibi Viena’daki bitişe önde girerse ekstra zaman kazanacak.

 

 

3.Etap: Dağ, Faustino V – Eibar, 155.3 km

3. etap yavaş yavaş turun favorilerinin ortaya çıkmasını sağlayacak zorlukta. Etap, Faustino V’deki şarap mahzenlerinde başlayıp, Eibar’daki 1. kategori tırmanışla  son bulacak. etap 155km ancak 4 tane çıkış olması turun önemli isimlerinin parlamasını sağlayacak. Bu etabın bir diğer özelliği de turun geçen yıldan sonra bu yılda Basque bölgesine girmiş olması.

 

 

4.Etap: Dağ, Barakaldo – Estacion de Valdezcaray, 160.6 km

Bu etapta Barakaldo’ da başlayıp Valdezcaray Kayak Merkezi’nde son bulacak. Bu etapla birlikte sporcular Basque bölgesinden çıkmış olacaklar. Etabın 50. km’sinde 1. derece dağ tırmanışı gerçelşetircek olan sporcular 111 ve 139. km’lerde sprint kapılarından geçtikten sonra zirve finişi ile etabı sonlandıracaklar.

 

 

5.Etap: Düz, Logrono – Logrono, 168.0 km

2 tane üstü üste dağ etabının ardından turun tekrar düz yola döndüğü 5. etap’ta 2 adet sprint geçişi olacak. Bu etap Logrono’da başlayıp yine Logrono’da bitecek. Etap sprinterlerin kendilerini göstermesi için oldukça uygun. Bir aksilik olmazsa yine toplu bir finişe sahne olabilir. Sprinterlerin arasında büyük bir kapışma olacağı ise aşikar.

 

 

6.Etap: Düz, Tarazona – Jaca, 175.4 km

Tarazona’da (Zaragoza) başlayacak olan etap 175km ardından Jaca’da son bulacak. Yine düz bir etap karşımıza çıkıyor ancak etabın sonlarına doğru karşımıza 2 adet 3. derece tırmanış çıkıyor. Bu tırmanışlarda büyük ihtimalle peloton da kopmalara sebep olacak ve bizi heyecanlı bir bitiş mücadelesi bekliyor olacak.  Ayrıca içerisinde 2 adet sprint kapısı yer alıyor.

 


 

7.Etap: Düz, Huesca – Alcaniz Motorland Aragon 164.2 km

Huesca’dan ayrıldıktan sonra peloton 164 km sürüdkten sonra Alcaniz Motorland yarış pistine gelerek finiş yapacak. Vuelta’da ilk defa bir motor sporları pistinde bitiş yapılacak. Dünya şampiyonası motosikletleri yerine Vuelta2nın bisikletleri pistte olacak. etap düz olduğundan sprinterlerin mücadelesine tanıklık edeceğiz.

 

 

8.Etap: Dağ, Lleida – Andorra Collada de la Gallina 174.7 km

8. etapta sporcuların karşısına yine bir dağ etabı çıkıyor. 174 km pedalladıktan sonra sporcular etabı zirve bitirişi ile bitirecekler. 20. km itibaren rakım yükseltmeye başlayacak olan bisikletçiler, 159. km’de 2. kategori tırmanışı tamamladıktan sonra inişe geçecekler ardından bu ilk tırmanıştan da zor olan 1. kategori tırmanış sınıfında olan tırmanışın ardından zirveye ulaşacaklar. Bu zirvenin 7 km’lik kesimi %9’luk bir eğime sahip. Bu da etabın, çoğu bisikletçi için turun gidişatını değiştirecek olaylara sahne olabileceğini gösteriyor.  Bu etabın bir diğer özelliği de sporcuların 135. km’de sınırdan geçerek Andorra’ya geçiş yapacak olmaları.

 

 

9.Etap: Düz, Andorra – Barcelona, 196.3 km

9. etapta sporcular 3. kategori, 2 tırmanışla karşılaşacaklar; Collada da Clara ve Montijuit. Andorra’dan yola çıkacak olan bisikletçiler tekrar İspanya’ya dönüş yapacaklar ve bu sefer de Katalan bölgesine geçiş yapmış olacaklar. Etap 196 km olmasına rağmen içerisinde çoğunlukla iniş olmasından dolayı hızlı bir gün izleyeceğiz. Ertesi gün dinlenme günü olacağından bisikletçiler tırmanış bölümlerinde avantaj yakalamaya çalışacaklardır. 196 km ardından bisikletçiler Pireneler’den ayrılarak  Barselona’ya giriş yapacaklar. Bitiş alanı 92 Barselona Olimpiyatları’nın yapıldığı olimpiyat stadının yanında olacak.

 

 

Dinlenme Günü

 

10.Etap: Düz, Ponteareas – Sanxexo 190.0 km

Dinlenme gününün ardından oldukça düz bir etap karşımıza çıkıyor. Bir önceki etapta Pireneler’den ayrılan tur deniz seviyesine dönüş yapacak. Etabın 30. km’sinde sporcular 0’dan 400m’ye bir tırmanış gerçekleştirecekler, ardından yine deniz seviyesine inerek ufak iniş çıkışlarla düz bir yolda 190 km pedallayacaklar. 1 günlük dinlenme sonra bisikletçilerin sıkça atak yaptığı ve pelotondan ayrılacağı bir etap izleyebiliriz.

 

 

11.Etap: Bireysel Zamana Karşı, Cambados – Pontevedra, 39.4 km

11. etap yarışın yine seyir keyfi yüksek bölümlerinden biri olacaktır. Bunun sebebi ise bireysel zamana karşı yarışının bu etapta yapılacak olması. Etabın 23. km’sinde 3. kategori bir tırmanış yer alıyor. Ayrıca etapta bir çok teknik virajın ve dar dönüşlerin yer alması, tam bir yetenek filtresi olduğunu bizlere gösteriyor. Pontevedra bu yıl 3. kez Vuelta’nın etap bitiişi şehirlerinden biri oluyor. Ayrıca Pontevedra’da 2011 yılında yapılan Triatlon Avrupa Şampiyonası’na milli takımımız da katılmıştı.

 

 

12.Etap: Düz, Villagarcia de Arousa – Mirador de Ezaro, 190.5 km

Deniz manzaralı ve oldukça görselliği yüksek olan bir etap karşımıza çıkıyor. 190 km’lik sürüşün son kısmında sürücüler 3. kategori tırmanış olan Mirador de Ezro tırmanışı ile bitişe gelecekler. Mirador de Ezaro’yu özel yapan ise eğimin %13 olması.

 

 

13.Etap: Düz, Santiago de Compostela – Ferrol, 172.8 km

30 yıl aradan sonra vuelta Santiago de Conpostela’ da tekrar start alacak. Bitiş lokasyonu Ferrol ise 20 yıldan sonra sonra ilk defa Vuelta’da yer alacak. Ayrıca 13. etap sonunda bisikletçiler Galiçya topraklarından da çıkmış olacaklar. Bu etapta yalnız 1 tırmanış olacak ve bu tırmanış da 3. kategori tırmanışlardan biri. Bu da bu etapta yine sprinterlerin mücadelesini göreceğimiz anlamına geliyor. Eğer etap kazanmak istiyorlarsa bu sprinterler için oldukça iyi bir şans.

 

 

14.Etap: Dağ, Palas de Rei – Puerta de Ancares, 149.2 km

14. etapla birlikte 3 tane arka arkaya dağ etabını göreceğiz. Bu tırmanışlar belki de turun kaderini belirleyecek. Etap içinde bulundurduğu 5 dağ geçişi kapısı ile oldukça zor bir etap olduğunu gösteriyor. Bu etapta bir çok yokuşçu kendini zorlayacaktır. Etaptaki 2 tane 3. kategori, 1 tane 2. kategori ve 2 tane 1. kategori çıkışı genel sıralamada değişikliklere sahne olacaktır. Ayrıca zirve bitişi seyredenler açısından görselliği de arttıracaktır.

 

 

15.Etap: Dağ, La Robla – Lagos de Covadonga, 186.5 km

Vuelta’nın bu etabında bitiş Covadonga gölünde olacak. Ancak göle gidiş o kadar da kolay değil.  Bu etabın içeriği genel sıralamada büyük değişikliklere sahne olabilecek özelliğe sahip. etabın başlarında ki uzun inişten sonra 3. kategorideki tırmanıştan sonra bisikletçiler inişli çıkışlı parkuru takip ettikten sonra 145. km’de 1. kategori tırmanışa başlayacaklar. etabın sonuna gelindiğinde ise asıl zirve tırmanışı gerçekleşecek ve Covadonga Gölü’n deki zirve bitişi ile etap sona erecek.

 

 

16.Etap: Dağ, Gijon – Valgrande Pajares, 183.5 km

16. etaba dikkat! Vuelta’ nın sondan bir önceki dağ etabı olan Gijon –  Valgrande Pajares, turun en popüler etabı. 183 km’lik etapta tüm bisikletçilerin bitişe geldiklerinde enerjilerinin tükeneceğini şimdiden kestirebiliriz. İlk olarak 3. kategori tırmanışı geçecek olan bisikletçiler daha sonra 3 adet 1. kategori tırmanışla karşılaşacaklar.  Özellikle son 2.8 km’deki %24’lük eğim sporcuları bir hayli zorlayacak. Favorilerin turu kazanmak için bu etapta kesinlikle geride kalmamaları ve tüm konsantrasyonları ile etaba hazır olmaları gerekiyor. Etabın bir diğer özelliği de Pajares Dağı’nda 1989’dan beri ilk defa bitiş izleyecek olmamız.

 

 

Dinlenme Günü

 

17.Etap: Düz, Santander- Fuente De 187.3 km

İspanya’nın güzel şehri Santander’den 9 yıldan beri ilk defa etap startının alınacağı 17. etapta ilk 100 km bisikletçiler için çok zorlayıcı geçmeyecek gibi görünüyor. Daha sonraki dağ geçişleri de peloton için çok zorlayıcı olmayacak ancak dağların kralı ünvanını kovalayan sporcular bu etapta birbirleriyle kıyasıya mücadeleye girecektir. Yavaş yavaş turun sonuna gelindiğinden etap kazanmayan bisikletçilerin 17. etaptaki mücadelesi bizlere ilginç anlar yaşatabilir.

 

 

18.Etap: Düz, Aguilar de Campoo – Valladolid 204.5 km

204 km’lik uzunluğu ile 18. etap turun en uzun etabı olma özelliğini taşıyor. Düz bir parkur izleneceğinden sprinterler bu etapta dağ etaplarının ardından tekrar ön plana çıkacaktır. Etabın bitiş noktası olan Vallodolid ise 35 yıldır etap bitişi şehri olmasıyla Vuelta’nın klasikleri arasına girmiş olan bir şehir. Efsanevi İtalyan sprinter Paolo Bettini Vuelta’daki ilk etap birinciliğini 2005 yılında Alessandro Petacchi’ yi geçerek kazanmıştı. Ayrıca 2011 yılında Giro di İtalia’da  üzücü bir şekilde kaybettiğimiz Wouter Weylandt 2008 yılında bu etabı kazanmıştı.

 

 

19.Etap: Düz, Penafiel – La Lastrilla 178.4 km

Madrid’teki bitiş çizgisi geçilmeden önce, boğa güreşleriyle ünlü Penafiel ile tarih kokan La Lastrilla arasındaki 178 km’lik parkur sprinterler için son şans niteliğinde. Sprinter bisikletçilerin takımları bu etapta büyük ihtimal sporcuların enerjilerini saklamaları için ellerinden geleni yapacak ve saklayacaklardır. Bir aksilik olmazsa bitişe toplu bir giriş izleyebiliriz.

 

 

20.Etap: Dağ, La Fasianera Golf – Bola del Mundo 170.7 km

20. etapta büyük ihtimalle kırmızı mayo sahibi, turu kazanacak kişi olacak. Ancak önündeki tek engel bu son dağ etabı oalcaktır. Bu zorlu dağ etabında eğer kırmızı mayo sahibi büyük bir taktik hatası yapmazsa, yada herhangi teknik bir arıza ile karşılaşmaz ise Madrid’ te ki ödül töreninin hayalini kurmaya başlayabilir. Etap ise oldukça sert 4 tane 1. kategori tırmanışa ve 1 tane de 2. kategori tırmanışla bisikletçileri son etap öncesi iyice zorlayacakmış gibi gözüküyor. Ancak kırmızı mayo sahibi ile 2. arasında büyük bir fark yoksa turun kaderini bu etap değiştirecektir.

 

 

21.Etap: Düz, Cercedilla – Madrid 115.0 km

Vuelta’nın son etabında artık kırmızı mayo sahibi prestij sürüşünü gerçekleştircek. 67. defa Vuelta’nın sona erdiği şehir olan Madrid ise İspanya’nın başkenti olduğundan bu son etapta seyircilere oldukça keyifli anlar yaşatacağı kesin. Kırmızı mayonun sahibi ise başkente büyük bir mutlulukla girecektir.

 

 

Hazırlayan: Ali Furkan GÜR

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın