La Vuelta 14. Etap: Joaquim Rodriguez Fırtınası Devam Ediyor

01/09/2012  //     //  Genel

 

Palas De Rei – Puero de Ancares (149.2 km)

 

 

Vuelta geçilen 5 etabın ardından tekrar dağ etabıyla devam etti. Joaquim Rodriguez fırtına estirmeye devam etti. Katusha‘nın bisikletçisi etabı kazanmakla kalmadı genel sıralamada da Alberto Contador ile olan farkı 5 sn daha açtı. Chrsitopher Froome ise bu önemli dağ etabında istediği performansı sergileyemedi ve Joaquim Rdoriguez’den 38 sn daha kötü bir derece ile bitiş çizgisinden geçti.

 

 

Turun ilk günlerine nazaran daha serin bir havada başlayan 14. Etabın 4. km‘sinde ilk atak geldi. Johan Van Summeren, Thiago Machado, Juan Oroz Ugalde ve Dario Cataldo‘dan oluşan grup ataklarında başarılı olamadılar ve 16. km’de tekrar pelotonla birleştiler. Ancak 1 km sonra bu sefer büyük bir grup atağa başladı. 3. kategori ilk tırmanıştan hemen önce atağa başlayan 16 kişilik kaçış grubunun içerisnde Alessandro Ballan ve Simon Clarke’da yer aldı. Turu kazanmak isteyen Alberto Contador ve takımı Saxo Bank – Tinkoff Bank ana grubun liderliğini devraldı ve farkın açılmaması için çalışmaya başladı. Aradaki fark 43 sn’ye çıktığı sırada 34. km‘de ilk dağ geçişi de tamamlandı;

 

1. David Moncutie

2. Serge Pauwels

3. Rudy Molard

 

46. km geride kaldığında aradaki fark 1:44′e kadar çıktı. Bu sırada da ilk sprint kapısı geçişi tamamlandı.

 

1. Alessandro Ballan

2. Blel Kadri

3. Serge Pauwels

 

61. km’de 2. kategori tırmanış başladı ve bu sırada da fark 2 dk’nın üzerine çıktı. Alto de Vileasteva tırmanışından geçişteki sıralama ise şöyle oldu.

 

1. Simon Clarke

2. Serge Pauwels

3. David Moncutie

 

Bu tırmanışta fark birazcık kapanmaya başlasa da inişin başlamasıyla tekrar açılmaya başladı. 3. tırmanış öncesi fark 1:25 olarak ölçüldü. 3. kategori olan Alto de O Lago tırmanışında fark açılmaya devam etti ve tekrar 2 dk’nın üzerine çıktı. etabın 3. tırmanış kapısından geçildiğindeki sonuç ise şöyle oldu;

 

1.Simon Clarke

2. Serge Pauwels

3. David Moncutie

 

100. km‘ye gelindiğinde kaçan grup içersinde atak gerçekleşti. Alessandro Ballan, Jan Bakelants ve Rudy Molard 14 sn‘lik avantaj elde etti. Bu sırada ana grupla kaçış grubu arasındaki fark 2:15’ti. Ancak bu atak başarılı olamadı ve kaçış grubuna geri döndüler. İniş sırasında fark 3 dk’nn üzerine kadar çıksa da Saxo Bank tekrar ana grubun başına geçince fark kapanmaya başladı. Son 30 km‘ye girilidiğinde aradaki fark 2 dk‘nın altına indi. 120 km geride kaldığında yavaş yavaş kaçış grubundan kopmalar gerçekleşti. Son Dünya Şampiyonu Alessandro Ballan da bu kopmlardan birini yaşadı ve yavaşladı. 124. km’de Alberto Contador‘un lastiği patladı ancak hemen takıma arabasının gelmesiyle lasitğini değiştridi ve etaba devam etti.

 

 

1. kategori trımanış olan Alto Folguerieras de Aigas 126. km itibari ile geride kaldı;

1. Simon Clarke

2. Serge Pauwels

3. David Moncutie

 

Geride kalan km’lerde kaçış grubundan kopmalar devam etti ve son tırmanış öncesi, 139. km‘de Albert Losada ile ana grup arasında 1 dk‘lık fark kaldı. Bu km’lerde Saxo Bank – Tinkoff Bank gerçekten çok iyi çalıştı ve aradaki farkı kapatmaya devam etti. 146. km’de Contador‘dan atak geldi. Joaquim Rodriguez ve Alejandro Valverde atağa karşılık verdi ve Froome‘la arayı açmaya başladılar. Bu sırada da Albert Losada yakalandı. Bu 3’lü ile fark Froome arasındaki fark 16 sn’ye iken her metrede Chrsitopher Froome farkı kapatmaya başladı.

 

 

Froome farkı 9 sn‘ye kadar düşürdüğünde bu sefer Alberto Contador tek başına atağa kalktı. Froome, Valverde ve Rodriguez’i yakaladığı sırada Joaquim Rodriguez yeni bir atağa başladı ve Contadoru yakalamak için çevirmeye devam etti. Alejandro  Valverde Joaquim’e daha fazla dayanamadı ve koptu. Rodriguez devam etti ve Contador’u yakaladı. Yakaladıktan sonra da temposunu sürdüren Rodriguez, Contador karşılık versede hiç pes etmedi ve mükemmel perfromansı sayesinde etabın birincisi oldu. Aynı zamanda genel klasmanda Contador ile arasındaki farkı 5 sn daha açtı.

 

 

Etap ilk 50;

1 101 RODRIGUEZ, Joaquin KAT 4h 10′ 28”
2 201 CONTADOR, Alberto STB + 5”
3 9 VALVERDE, Alejandro MOV + 13”
4 107 MORENO, Daniel KAT + 35”
5 181 FROOME, Christopher SKY + 38”
6 91 TALANSKY, Andrew GRS + 44”
7 71 ANTON, Igor EUS + 56”
8 168 TEN DAM, Laurens RAB + 1′ 04”
9 216 MARCZYNSKI, Tomasz VCD + 1′ 13”
10 19 ROCHE, Nicolas ALM + 1′ 17”
11 79 VERDUGO, Gorka EUS + 1′ 17”
12 117 NIEMIEC, Przemyslaw LAM + 1′ 26”
13 203 MAJKA, Rafal STB + 1′ 51”
14 161 GESINK, Robert RAB + 1′ 56”
15 132 DE CLERCQ, Bart LTB + 1′ 56”
16 188 URAN, Rigoberto SKY + 2′ 19”
17 183 HENAO, Sergio Luis SKY + 2′ 19”
18 38 TIRALONGO, Paolo AST + 2′ 19”
19 171 MONFORT, Maxime RNT + 2′ 19”
20 121 CAPECCHI, Eros LIQ + 2′ 19”
21 54 CARDOSO, Andre Fernando CJR + 2′ 19”
22 96 LE MEVEL, Christophe GRS + 2′ 57”
23 172 BAKELANTS, Jan RNT + 3′ 10”
24 86 PAURIOL, Rémi FDJ + 3′ 10”
25 166 MOLLEMA, Bauke RAB + 3′ 19”
26 77 TXURRUKA, Amets EUS + 3′ 23”
27 4 INTXAUSTI, Beñat MOV + 3′ 25”
28 48 MORABITO, Steve BMC + 3′ 31”
29 45 EIJSSEN, Yannick BMC + 3′ 38”
30 78 VELASCO, Ivan EUS + 3′ 45”
31 112 ANACONA, Winner LAM + 3′ 47”
32 105 LOSADA, Alberto KAT + 4′ 08”
33 7 QUINTANA, Nairo Alexander MOV + 4′ 23”
34 218 RUIJGH, Rob VCD + 4′ 28”
35 144 PAUWELS, Serge OPQ + 4′ 52”
36 127 SALERNO, Cristiano LIQ + 5′ 34”
37 202 HERNÁNDEZ, Jesús STB + 5′ 39”
38 204 NAVARRO, Daniel STB + 5′ 39”
39 12 BOUET, Maxime ALM + 5′ 46”
40 17 NOCENTINI, Rinaldo ALM + 5′ 46”
41 58 GARCIA, Marcos CJR + 6′ 00”
42 165 GARATE, Juan Manuel RAB + 6′ 37”
43 213 LAGUTIN, Sergey VCD + 7′ 11”
44 35 KASHECHKIN, Andrey AST + 7′ 38”
45 6 MORENO, Javier MOV + 8′ 41”
46 53 BROCO, Hernani CJR + 8′ 59”
47 185 PORTE, Richie SKY + 9′ 49”
48 136 MEERSMAN, Gianni LTB + 9′ 49”
49 177 MACHADO, Tiago RNT + 9′ 49”
50 143 DE WEERT, Kevin OPQ + 9′ 49”

 

Genel Sıralama;

1 101 RODRIGUEZ, Joaquin KAT 53h 06′ 33”
2 201 CONTADOR, Alberto STB + 22”
3 181 FROOME, Christopher SKY + 1′ 41”
4 9 VALVERDE, Alejandro MOV + 1′ 41”
5 107 MORENO, Daniel KAT + 4′ 16”
6 161 GESINK, Robert RAB + 5′ 07”
7 19 ROCHE, Nicolas ALM + 5′ 51”
8 91 TALANSKY, Andrew GRS + 6′ 13”
9 168 TEN DAM, Laurens RAB + 6′ 34”
10 71 ANTON, Igor EUS + 7′ 16”
11 216 MARCZYNSKI, Tomasz VCD + 8′ 26”
12 117 NIEMIEC, Przemyslaw LAM + 8′ 48”
13 121 CAPECCHI, Eros LIQ + 9′ 18”
14 171 MONFORT, Maxime RNT + 9′ 26”
15 166 MOLLEMA, Bauke RAB + 9′ 32”
16 79 VERDUGO, Gorka EUS + 9′ 42”
17 4 INTXAUSTI, Beñat MOV + 10′ 28”
18 132 DE CLERCQ, Bart LTB + 10′ 33”
19 112 ANACONA, Winner LAM + 10′ 34”
20 48 MORABITO, Steve BMC + 12′ 23”
21 183 HENAO, Sergio Luis SKY + 12′ 41”
22 17 NOCENTINI, Rinaldo ALM + 13′ 02”
23 12 BOUET, Maxime ALM + 15′ 13”
24 218 RUIJGH, Rob VCD + 15′ 52”
25 77 TXURRUKA, Amets EUS + 15′ 56”
26 54 CARDOSO, Andre Fernando CJR + 16′ 35”
27 144 PAUWELS, Serge OPQ + 17′ 15”
28 58 GARCIA, Marcos CJR + 17′ 53”
29 172 BAKELANTS, Jan RNT + 19′ 23”
30 86 PAURIOL, Rémi FDJ + 20′ 01”
31 96 LE MEVEL, Christophe GRS + 22′ 27”
32 35 KASHECHKIN, Andrey AST + 22′ 34”
33 78 VELASCO, Ivan EUS + 23′ 24”
34 188 URAN, Rigoberto SKY + 25′ 15”
35 213 LAGUTIN, Sergey VCD + 26′ 20”
36 36 SEELDRAYERS, Kevin AST + 28′ 06”
37 105 LOSADA, Alberto KAT + 30′ 00”
38 72 ASTARLOZA, Mikel EUS + 32′ 21”
39 203 MAJKA, Rafal STB + 34′ 06”
40 74 OROZ, Juan Jose EUS + 34′ 16”
41 177 MACHADO, Tiago RNT + 35′ 31”
42 76 SICARD, Romain EUS + 36′ 21”
43 64 BUFFAZ, Mickaël COF + 38′ 32”
44 38 TIRALONGO, Paolo AST + 38′ 49”
45 39 ZEITS, Andrey AST + 43′ 26”
46 128 SARMIENTO, Cayetano José LIQ + 44′ 17”
47 204 NAVARRO, Daniel STB + 46′ 49”
48 143 DE WEERT, Kevin OPQ + 46′ 50”
49 165 GARATE, Juan Manuel RAB + 47′ 08”
50 127 SALERNO, Cristiano LIQ + 47′ 50”
51 67 MATE, Luis Angel COF + 47′ 58”
52 49 SANTAMBROGIO, Mauro BMC + 48′ 09”
53 111 CUNEGO, Damiano LAM + 48′ 54”
54 53 BROCO, Hernani CJR + 49′ 10”
55 174 DIDIER, Laurent RNT + 49′ 22”
56 41 GILBERT, Philippe BMC + 50′ 38”
57 31 KESSIAKOFF, Fredrik AST + 51′ 28”
58 42 BALLAN, Alessandro BMC + 52′ 39”
59 142 CATALDO, Dario OPQ + 53′ 14”
60 43 BOOKWALTER, Brent BMC + 54′ 07”
61 1 COBO, Juan José MOV + 54′ 21”
62 7 QUINTANA, Nairo Alexander MOV + 55′ 13”
63 99 VAN SUMMEREN, Johan GRS + 55′ 46”
64 185 PORTE, Richie SKY + 57′ 43”
65 114 KOSTYUK, Denys LAM + 58′ 19”
66 136 MEERSMAN, Gianni LTB + 59′ 03”
67 147 STYBAR, Zdenek OPQ + 59′ 41”
68 106 MENCHOV, Denis KAT + 1h 00′ 38”
69 175 GERDEMANN, Linus RNT + 1h 01′ 04”
70 211 DE GENDT, Thomas VCD + 1h 01′ 19”
71 6 MORENO, Javier MOV + 1h 02′ 07”
72 116 MARZANO, Marco LAM + 1h 03′ 39”
73 152 CLARKE, Simon OGE + 1h 04′ 02”
74 202 HERNÁNDEZ, Jesús STB + 1h 04′ 57”
75 192 DE KORT, Koen ARG + 1h 08′ 21”
76 81 JEANNESSON, Arnold FDJ + 1h 09′ 03”
77 75 PÉREZ, Rubén EUS + 1h 10′ 31”
78 94 KREDER, Michel GRS + 1h 10′ 51”
79 206 PAULINHO, Sergio STB + 1h 11′ 13”
80 13 GASTAUER, Ben ALM + 1h 11′ 17”
81 5 LASTRAS, Pablo MOV + 1h 11′ 21”
82 149 VANDEWALLE, Kristof OPQ + 1h 11′ 59”
83 56 DE LA FUENTE, David CJR + 1h 12′ 08”
84 73 LANDA, Mikel EUS + 1h 12′ 18”
85 16 MONTAGUTI, Matteo ALM + 1h 12′ 56”
86 195 FRÖHLINGER, Johannes ARG + 1h 13′ 52”
87 167 NIERMANN, Grischa RAB + 1h 14′ 19”
88 23 CESAR VELOSO, Gustavo ACG + 1h 14′ 20”
89 176 IRIZAR, Markel RNT + 1h 15′ 06”
90 125 PATERSKI, Maciej LIQ + 1h 15′ 16”
91 137 REYNES, Vicente LTB + 1h 16′ 39”
92 212 KEIZER, Martijn VCD + 1h 18′ 26”
93 159 WEENING, Pieter OGE + 1h 19′ 03”
94 65 DUQUE, Leonardo COF + 1h 19′ 07”
95 69 SIJMENS, Nico COF + 1h 20′ 25”
96 45 EIJSSEN, Yannick BMC + 1h 22′ 31”
97 37 SILIN, Egor AST + 1h 22′ 51”
98 155 MEYER, Cameron OGE + 1h 23′ 18”
99 22 CARRASCO GARCIA, Sergio ACG + 1h 23′ 42”
100 178 RAST, Grégory RNT + 1h 23′ 43”
101 182 FLECHA, Juan Antonio SKY + 1h 24′ 46”
102 66 GARCIA, Egoitz COF + 1h 24′ 58”
103 141 MARTIN, Tony OPQ + 1h 25′ 20”
104 162 BOOM, Lars RAB + 1h 25′ 26”
105 109 VICIOSO, Angel KAT + 1h 25′ 27”
106 205 NOVAL, Benjamín STB + 1h 26′ 38”
107 207 PIRES, Bruno STB + 1h 26′ 43”
108 102 BRUTT, Pavel KAT + 1h 26′ 51”
109 197 GESCHKE, Simon ARG + 1h 27′ 04”
110 148 TERPSTRA, Niki OPQ + 1h 27′ 52”
111 87 RASCH, Gabriel FDJ + 1h 28′ 31”
112 123 DA DALTO, Mauro LIQ + 1h 29′ 06”
113 61 MONCOUTIE, David COF + 1h 29′ 20”
114 164 CLEMENT, Stef RAB + 1h 29′ 42”
115 47 MOINARD, Amaël BMC + 1h 30′ 15”
116 214 LIGTHART, Pim VCD + 1h 30′ 36”
117 27 RAMÍREZ, Javier ACG + 1h 31′ 00”
118 146 STEEGMANS, Gert OPQ + 1h 31′ 44”
119 46 LODEWYCK, Klaas BMC + 1h 32′ 07”
120 68 MOLARD, Rudy COF + 1h 32′ 34”
121 59 PIEDRA, Antonio CJR + 1h 32′ 50”
122 21 PALOMARES, Adrián ACG + 1h 32′ 52”
123 103 FLORENCIO, Xavier KAT + 1h 33′ 06”
124 33 DYACHENKO, Alexsandr AST + 1h 33′ 09”
125 196 GENIEZ, Alexandre ARG + 1h 33′ 35”
126 108 SMUKULIS, Gatis KAT + 1h 34′ 56”
127 209 TOSATTO, Matteo STB + 1h 35′ 20”
128 92 DEKKER, Thomas GRS + 1h 35′ 26”
129 85 COURTEILLE, Arnaud FDJ + 1h 36′ 27”
130 63 BARLE, Florent COF + 1h 36′ 57”
131 191 DEGENKOLB, John ARG + 1h 37′ 21”
132 198 HUPOND, Thierry ARG + 1h 38′ 04”
133 193 DOI, Yukihiro ARG + 1h 38′ 04”
134 93 FERNÁNDEZ, Koldo GRS + 1h 38′ 20”
135 186 STANNARD, Ian SKY + 1h 38′ 56”
136 15 MONDORY, Lloyd ALM + 1h 39′ 55”
137 129 VIVIANI, Elia LIQ + 1h 40′ 44”
138 89 VAUGRENARD, Benoît FDJ + 1h 40′ 44”
139 82 BONNET, William FDJ + 1h 41′ 43”
140 173 BENNATI, Daniele RNT + 1h 42′ 00”
141 134 HANSEN, Adam LTB + 1h 42′ 12”
142 28 ROSENDO, Jesús ACG + 1h 42′ 34”
143 122 BODNAR, Maciej LIQ + 1h 42′ 50”
144 119 VIGANO, Davide LAM + 1h 43′ 05”
145 145 RABON, Frantisek OPQ + 1h 43′ 34”
146 217 MOL, Wouter VCD + 1h 44′ 14”
147 29 TORIBIO, José Vicente ACG + 1h 45′ 15”
148 98 PETERSON, Thomas GRS + 1h 46′ 53”
149 124 DALL’ANTONIA, Tiziano LIQ + 1h 46′ 54”
150 158 TEKLEHAIMANOT, Daniel OGE + 1h 47′ 06”
151 88 ROLLIN, Dominique FDJ + 1h 47′ 38”
152 18 RIBLON, Christophe ALM + 1h 48′ 00”
153 115 KVACHUK, Oleksandr LAM + 1h 48′ 42”
154 215 LINDEMAN, Bertjan VCD + 1h 49′ 24”
155 44 CUMMINGS, Stephen BMC + 1h 49′ 28”
156 156 MEYER, Travis OGE + 1h 49′ 59”
157 32 BAZAYEV, Assan AST + 1h 50′ 51”
158 3 ERVITI, Imanol MOV + 1h 50′ 57”
159 187 SWIFT, Ben SKY + 1h 51′ 04”
160 169 VAN WINDEN, Dennis RAB + 1h 51′ 47”
161 24 CHACON, Javier ACG + 1h 55′ 02”
162 139 WILLEMS, Frederik LTB + 1h 55′ 25”
163 184 PATE, Danny SKY + 1h 55′ 59”
164 208 SÖRENSEN, Nicki STB + 1h 56′ 36”
165 97 MAASKANT, Martijn GRS + 1h 56′ 57”
166 55 CARDOSO, Manuel CJR + 1h 57′ 51”
167 163 BRESCHEL, Matti RAB + 1h 58′ 07”
168 95 KREDER, Raymond GRS + 1h 58′ 08”
169 157 SULZBERGER, Wesley OGE + 2h 00′ 17”
170 2 CASTROVIEJO, Jonathan MOV + 2h 00′ 29”
171 113 CIMOLAI, Davide LAM + 2h 01′ 24”
172 14 KADRI, Biel ALM + 2h 02′ 16”
173 154 DOCKER, Mitchell OGE + 2h 02′ 17”
174 153 DEAN, Julian OGE + 2h 05′ 50”
175 52 ANDONOV, Danail CJR + 2h 08′ 22”
176 151 DAVIS, Allan OGE + 2h 09′ 38”
177 51 ARAMENDIA, Javier CJR + 2h 11′ 41”
178 57 GALDOS, Aitor CJR + 2h 16′ 30”
179 104 IGNATYEV, Mikhail KAT + 2h 20′ 20”
180 25 LECHUGA, Pablo ACG + 2h 25′ 01”
181 26 LOBATO DEL VALLE, Juan Jose ACG + 2h 28′ 02”
182 199 JI, Cheng ARG + 2h 30′ 03”
183 138 VAN LEIJEN, Joost LTB + 3h 03′ 17”

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın