La Fleche Wallone 2012 Klasiği Yeni Galibi Joaquim Rodriguez Oliver

18/04/2012  //     //  Genel

 

 

Ardenne Klasikleri’nden olan La Fleche Wallone 2012 bugün 194 kilometrelik etabı Charleroi ile Mur De Huy arasında gerçekleşti. Yol bisikleti yarışlarının heyecanını son kilometrelerde fazlasıyla yaşatan bu klasikte 2012 galibiyetini geçtiğimiz senelerde hep ilk on içerisine giren ama bir türlü kazanamayan İspanyollardan Joaquim Rodrigez Oliver(Katusha) aldı.

 

76.sı düzenlenen La Fleche Wallone yarışının başlangıcında sporcuları zorlu hava koşulları bekliyordu. Yağmurlu havada başlayan yarışta BMC Takımından 2010 yılı La Fleche Wallone galibi Cadel Evans rahatsızlandığı için mücadele edemedi. Yarışın bitişinin bulunduğu Mur de Huy 3. kez geçildiğinde kazanan belli olacaktı. Ardenne Klasiklerinin üçüncüsü olan yarışı son iki senedir kazanan BMC  Takımı sporcusu Philippe Gilbert 2012 başlangıcından bu yana pek performans gösteremediyse de bu yarış için oldukça iddalı olduğunu açıklamıştı.

 

Rüzgarla Karışık yağmurun hakim olduğu havada verilen start sonrası parkurun en zor bölümü 162. kilometrede ilk kez geçilecek olan Mur de Huy duvarıydı. Ortalama %15 ve maksimum %22’lere kadar çıkan eğimde sporcular fazlasıyla yorulacaklar ve 3. kez aynı tırmanışın sonucunda güçlü olan kazanacaktı.

 

 

 

 

 

 

Her yol bisikletinde klasik gerçekleşen sahneler oldu ve 20. kilometreye kadar sessiz geçen peletondan iki isim atak gerçekleştirdi. FDJ Big Mat Takımı’ndan Anthony Roux ve Lanbouwkrediet Takımı’ndan Dirk Bellemakers’in gerçekleştirdikleri kaçışı takip etmek isteyen Topsport Vlanderen Takımı sporcusu Sander Armee oldu. Armee kaçış boyunca öndeki ikiliye yetişemedi ve ana gruba dahil olmak için beklemeyince de tek kişilik takip grubu(!) oluşturdu.

 

Bitiş çizgisine yaklaşık 85 kilometre kala 3 dakika 15 saniyeye kadar çıkan farkı ana grup daha fazla izin vermeyerek sabitlediyse de son 70km kala fark günün maksimum zamanı olan 4 dakika 40 saniyeye kadar çıktı. Bacaklarındaki yorgunluğa dayanamayan Anthony Roux bir ara gerilemeye başladı. Fakat bunu son anda gören Bellemakers temposunu düşürdü ve beraber tempo yapmak için centilmenlik ve profesyonelliği bir arada tutarak gelmesini bekledi.

 

Yarışın bitimine 45 kilometre kamıştı ki ortalık bir anda karıştı. Tek başına takip grubunu oluşturan 181 numaralı Sander Armee ana gruba dahil olduğu anda beklenen atak beklenmeyen iki isimden geldi. Schleck kardeşler aynı anda atağa kalkarak ana gruptan hızla uzaklaşmaya çalışırken  Katusha Takımı’ndan Trafimov onların peşine takıldı. Ataktan çok kısa bir süre sonra Frank Schleck temposunu düşürerek tekrar gruba dahil oldu derken Astana’dan Fofonov, Andy ve Trafimovu kontrol edebilmek için gruptan ayrıldı.

 

Son 43 kilometre kaldığında Schleck kardeşlerin atağı sonrası pelotonun temposunun artması Euskadel Euskadi Takımı’ndan Insousti’nin kazasına sebep oldu. Çakıl taşları üzerine düşen sporcu yerden kalkmakta zorlanınca sağlık ekipleri tedavi etmeye başladı. Sporcu yarışa devam edemedi.

 

 

 

 

 

Yüksek tempoda ilerleyen Schleck’li takip grubu peleton ile farkını  1 dakika 53 saniyeye çıkarabildi. Fakat Peleton önünde Lotto Belisol liderliğinde tempo en üst düzeye çıkınca 2 kilometre içinde Schleck grubu peletona dahil oldu. Kaçışı sürdüren Roux ve Bellemakers ikilsi ile fark giderek azalırken ikili yakalanmamak için büyük çaba gösterdi. 164. kilometrede Colombia Coldeporte Takımı sporcusu Robinson Eduardo Chalabud Gomez takımın Tour of Turkey kadrosunda da adı geçerken La Fleche Wallone’da düştü. Her şeyin üst üste geldiği son anlarda Mur de Huy ikinci defa geçilirken Frank Schleck sorun yaşadı ve %7’lik eğim sırasında gerilerde kaldı.

 

 

 

 

Artık ana grubun temposuna dayanamayan kaçış ikilisi son 12 kilometrede peletona dahil oldu. Son anlar yaklaşırken atakların peş peşe başlamasıyla ana grubun temposu sayesinde bitmesi bir oldu. Son olarak 7 kilometre kala en etkili atağı gerçekleştirebilen Garmin – Barracuda’dan Hesjedal ve Team SKY’dan Nordhaug oldu ve farkı son 1km’ye kadar 13 saniye’de tutmayı başarmışken Huy tırmanışı başlangıcında yakalandılar. Son tırmanışta aniden artan eğimin sola dmüşte %18 ve sağa dönüşte %22’ye kadar çıktı.

 

Favori isimler ön sıralarda galibyet için mücadele ederken İspanyol Joaquim Rodrigez çok mantıklı bir atak gerçekleştirerek gücünün son demlerine kadar temposunu arttırdı. Onu takip etmek isteyen GreenEdge’li Michael Albasini ve 2011 galibi Philippe Gilbert ile arasındaki mesafeyi inanılmaz derecede açan Joaquim kariyerinin en büyük zaferlerinden birine La Fleche Wallone Klasiği zaferine 4 saat 45 dakika 41 saniye sonunda 40,74km/s ortalama ile imza attı. İknciliği Michael Albasini ve üçüncülüğü Philippe Gilbert alarak UCI puanlarını kazandılar.

 

 

La Fleche Wallone 2012 Sıralaması ise şu şekilde;

 

1 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team 4:45:41
2 Michael Albasini (Swi) GreenEdge Cycling Team 0:00:04
3 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
4 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team
5 Robert Kiserlovski (Cro) Astana Pro Team 0:00:07
6 Daniel Martin (Irl) Garmin – Barracuda 0:00:09
7 Bauke Mollema (Ned) Rabobank Cycling Team
8 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale
9 Diego Ulissi (Ita) Lampre – ISD
10 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol Team 0:00:11
11 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team
12 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
13 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team
14 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling
15 Wout Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
16 Paul Martens (Ger) Rabobank Cycling Team
17 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel – Euskadi
18 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Movistar Team 0:00:18
19 Julien Simon (Fra) Saur – Sojasun
20 Frank Schleck (Lux) RadioShack-Nissan
21 Ryder Hesjedal (Can) Garmin – Barracuda
22 Robert Gesink (Ned) Rabobank Cycling Team 0:00:23
23 Arthur Vichot (Fra) FDJ-Big Mat
24 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha Team 0:00:26
25 Alexandre Geniez (Fra) Argos – Shimano
26 Fabian Wegmann (Ger) Garmin – Barracuda
27 Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet-Euphony 0:00:29
28 Brice Feillu (Fra) Saur – Sojasun 0:00:31
29 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
30 Maxime Monfort (Bel) RadioShack-Nissan
31 Christophe Le Mevel (Fra) Garmin – Barracuda
32 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia – Coldeportes
33 Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank
34 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre – ISD
35 Manuele Mori (Ita) Lampre – ISD
36 Dries Devenyns (Bel) Omega Pharma-Quickstep
37 Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:00:37
38 Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
39 Guillaume Levarlet (Fra) Saur – Sojasun
40 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
41 Jérôme Pineau (Fra) Omega Pharma-Quickstep 0:00:43
42 Christopher Horner (USA) RadioShack-Nissan
43 Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank 0:00:47
44 Peio Bilbao (Spa) Euskaltel – Euskadi
45 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team 0:00:51
46 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team
47 Tom Jelte Slagter (Ned) Rabobank Cycling Team
48 Bruno Pires (Por) Team Saxo Bank
49 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan
50 Vasili Kiryienka (Blr) Movistar Team 0:00:5

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın