Klasiklerin Kraliçesi Paris Roubaix 2012’de Kral… Tom Boonen

08/04/2012  //     //  Genel

 

110.Edisyonunu start alan Kuzeyin Cehennemi güneşli ancak soğuk havada Paris’den startını aldı. 18’i Pro takım olmak üzere 23 takımın start aldığı yarışa davetiye ile katılan takımlar; Cofidis, Saur-Sojasun, Bretagne Achuller, Europcar, Team Netapp, Argos-Shimano ve Farnese Vini-Selle italia takımlarıydı. 195 sporcunun bulunduğu start listesinde Movistar’dan Francisco Ventoso start almadığından, 194 sporcu Cehennemde bir Pazar’a katıldı. Start sonrası, kaçan grubun galibiyet şansının yğksek olduğu yarış için gözler ilk kaçış atağını yapacak sporcuya çevrilmişti. 3.kilometrede günün ilk kaçış denemesi Movistar takımından Jesus Herrada’dan geldi. Kaçışş denemeleri ard arda gelse de başarıya ulaşabilen kaçış ancak 70.kilometrede 12 kişi ile oluşabildi. Kaçış grubundaki 12 sporcu; Guillaume Van Keirsbulck(Omega Pharma Quickstep), Yaroslav Popovych(RadioShack Nissan Trek), Kenny De Haes(Lotto Belisol), Frederick Veuchelon(Vacansoleil), Bert Jan Lindeman(Europcar), David Boucher(FDJ)Dominic Klemme(Argos-Shimano), Laurent Mangel(Saur Sojasun), Aleksejs Saramontis(Cofidis), Grischa Janorschke(Netapp) vardı.

 

 

 

Kaçış grubu 4 buçuk dakika zaman farkı açmayı başabildi. Kuzeyin Cehenneminde kaçışın galibiyet getirebileceği bilindiğinden ana grup önünde tempo veren BMC ve Sky, kazçışın zaman farkını fazla açmasına izin vermedi. Yarışın stratejisinde en önemli bölüm olan Arenberg sektörü öncesi takımlar, takım stratejileri gereğine uyarak parkurda hakimiyeti korumaya çalıştı. Arenberg’e girişte ana grup önünde favoriler yerlerini almıştı. Tom Boonen, Alessandro Ballan, Thor Hushovd(BMC), BMC ve SKY takımlarının ana grup önünde, olası kazalardan uzak kalıp avantaj yakalamak üzere favoriler liderliğinde Arenberg sektörüne girildi.

 

Arenberg’de finişe 85 kilometre kala 12 kişilik kaçış grubu içerisinde kaza oldu. Kazadan etkilenen isimlerin kopmasıyla kaçış grubu 8 kişiye düştü.  Guillaume Van Keirsbulck(Omega Pharma Quickstep), Frederick Veuchelon(Vacansoleil), Bert Jan Lindeman(Europcar), Dominic Klemme(Argos-Shimano), Laurent Mangel(Saur Sojasun), Aleksejs Saramontis(Cofidis) kaçışa devam edebilen isimler oldu. Ana grup önünde ise Arenberg’e ilk girişi yapan günün kahramanı Tom Boonen oldu. Ardından Sylvain Chavanel’le Arenberg’i karşılayan Boonen, Chavanel’in lastik patlatıp geri kalması sebebiyle yarışın en kritik gölümünde hedefine katkı verecek en güçlü takım arkadaşının desteğini kaybetti. Kaçış takip grubu olarak Filippo Pozzato, Sebastien Turgot ve Alessandro Ballan ile takipte olan Tom Boonen Auchy lez Orchies sektörü öncesi takım arkadaşı Niki Terpstra ile finişe 57,3 kilometre kala kaçış atağına başladı. Terpstra, Boonen’in temposuna fazla ayak uyduramadı ve 2,5 kilometre sonra kaçıştan kopmaya başladı. İşte Boonen için 57,3 kilometre kala başlayan kaçış, 54 kilometre sürecek solo kaçışa döndü. Böylesi bir mesafede, Paris Roubaix parkurunda solo kaçış yapmak ve günü galibiyetle sonlandırmak yeni rekorlarının ödesinde başlı başına bir zafer.

 

 

 

Boonen’in galibiyetine giden solo kaçışında kaçış takip grubunda 4 kişilik SKY treni uzun süre Boonen’i yakalamak üzere çalıştıysa da finişe 36 kilometre kala Omega Pharma Quickstep takımının gözlerden, yorumlardan uzak kalan stratejisi devreye girdi. Boonen’i kaçışta yalnız bırakan, bu sezon Dwars door Vlaanderesn galibi, uçan Hollandalı Niki Terpstra, 4 kişilik SKY treninin arasına girerek 2.sırayı bloke etti. Tren bozulmaya, Bonnen ise 30 saniye olan zaman farkını işte bu strateji sonrası arttırmaya başladı. Nihayetinde finişe 15 kilometre kala 1 dakika 10 saniye olan zaman farkı Roubaix Veledromunda heyecanla Boonen’in gelmesini bekleyen kalabalığın erken kutlamalarına dönüştü.

 

Boonen, bugün Roubaix Veledromundaki tek isim olarak, finiş çizgisinden geçen ilk isim oldu. Yarış öncesi Klasiklerin Kraliçesi Paris Roubaix’de Kral Tom Boonen olur mu? yazımızda geçen motivasyon, hırs ve galibiyet inancı Boonen’e efsanevi bir yılın son tarihi imzası ile günü tamamlaması ile sona erdi. 2005, 2008, 2009 yılları Paris-Roubaix galibi Boonen bugünkü galibiyeti ile Paris Roubaix galibiyetini 4’leyerek, yarışı 4 galibiyetle en çok kazanan Klasiklerin efsanevi ismi Roger De Vlaeminck’in adının yanına yazdırmayı başardı.

 

 

Bu sezon Tour of Flanders’ı ve Paris Roubaix’yi double(çifte) başarısını 2. kez kazanmasının yanı sıra(ilk doblesi 2005 yılında idi)E3 Prijs Vlaanderen Harelbeke galibiyeti de dahil olmak üzere 7 yaşırı kazanan tek isim olması da tarihe geçmiş oldu. 31 Yaşındaki Belçikalının yeni rekorlar için daha çok zamanı var. Paris Roubaix’in; Gilbert Duclos Lassalle 38 yaşında kazandığı yarışla en yaşlı zafere ulaşan rekorunu elde tutuyor (1938). 1963 yılının ulusal şampiyonu olan Hollandalı bisikletçi Peter Post ise böylesine zor bir yarışı; 45,13 km/h ortalama ile bitirmişti. Bugünkü ortalaması ile Boonen bu rekoru kırabilir mi? verileri ulaşınca takip edeceğiz.

 

 

 

 

 

 

Yarış sonrası röportajında Boonen; “Takım olarak kazanabileceğimiz bütün yarışları kazandık. Kaçıştan sonra her kilometreyi ayrı ayrı düşündüm. Velodroma girdiğimde kazandığımı biliyordum. Ancak çok yorgundu. Bugün, Paris-Roubaix’i bu şekilde kazanmak benim için önemliydi.” dedi. Artık 2000 li yılların başındaki başarılarıyla bu dönemin klasiklerindeki esfanesi olarak tarihe büyük harflerle adını yazdıran Belçikalının en çok konuşulacak konusu ise rekorları yanısıra bugün Paris-Roubaix’de eldivensiz yarışmış olması olacaktır. Zeminin vibrasyonuna karşı ellerin soyulan derileri verdiği acı karşısında yıllardır önlem üzerine önlem, teknolojinin en yeni icatlarının kullanıldığı yarışın gün sonunda ellerini havaya kaldıran Boonen’in elinde kızarmadahi görünmüyordu. Bu durumda bu hafta kullanılan gidon bandı en çok konuşulacak ve araştırılmaya çalışılacak konu olacaktır.

 

 

 

Günün kaybedeni olarak; finişe 61 kilometre kala düşen Thor Hushovd, 52 kilometre kala düşen Filippo Pozzato ve Boasson Hagen dile getirilse de… Asıl günün kaybedeni, sağ köprücük kemiğinin 4 yerden kırığı çivilenmiş, bu yarışta büyük favoriyken start alamayıp, Boonen’in 57,3 kilometrelik kaçışı sonrası… Zaferi bu şekilde efsanevi kazanmasını ekrandan izleyen Fabian Cancellara’dan başka daha büyük günün kaybedeni olabileceği düşünülemez.

 

 

 

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=azEi-dkr87g:550:0]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paris-Roubaix Finiş Sıralaması:

 

 

1  Tom Boonen (Bel) Omega Pharma-Quickstep  5:55:22
2  Sébastien Turgot (Fra) Team Europcar  0:01:39
3  Alessandro Ballan (Ita) BMC
4  Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky
5  Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quickstep
6  Lars Boom (Ned) Rabobank Cycling Team  0:01:43
7  Matteo Tosatto (Ita) Team Saxo Bank  0:03:31
8  Mathew Hayman (Aus) Sky Procycling
9  Johan Vansummeren (Bel) Garmin – Barracuda
10  Maarten Wynants (Bel) Rabobank
11  Luca Paolini (Ita) Katusha
12  Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ-Big Mat
13  Grégory Rast (Swi) RadioShack-Nissan  0:04:23
14  Thor Hushovd (Nor) BMC
15  Taylor Phinney (USA) BMC   0:04:37
16  Steve Chainel (Fra) FDJ-Big Mat
17  Kevin Hulsmans (Bel) Farnese Vini – Selle Italia
18  Aleksejs Saramotins (Lat) Cofidis,
19  Jimmy Casper (Fra) AG2R La Mondiale
20  Marco Marcato (Ita) Vacansoleil

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın