Kışın Kilonuzu ve Hızınızı Korumak

20/02/2012  //     //  Genel

 

 

Her yıl Eylül ayından Nisan ayına kadar aynı konu ile karşı karşıya kalıyoruz. Neden mi? Çünkü kış mevsiminin yaklaşmasından itibaren ilkbaharın sonuna kadarki bu uzun süreçte biz de dahil olmak üzere çevremizdeki herşey değişiyor.

 

Günler kısalıyor, güneşli günler azalıyor, yağışlı ve soğuk günler artıyor, daha kalın kıyafetler giymek zorunda kalıyoruz, üzerimize ağırlık çöküyor, üşüyoruz, üşütüyoruz. Giydiğimiz kıyafetlerin bile rengi değişiyor ve koyu renkleri tercih ediyoruz. Daha az sebze, meyve tüketiyoruz, daha çok tatlı yiyoruz. (Bu paragrafta yazdıklarımı irdeleyerek tekrar okuyacak olursanız, hepsinin de bizi daha somurtkanlığa ve daha tembelliğe, daha sağlıksızlığa ve daha şişmanlığa götüren olaylar olduğunu fark edeceksiniz.)

 

Sayısal, gerçek bir bilgi paylaşıp fazladan her bir kilonun verime olan etkisini vurgulayayım;

 

 

“Fazladan sahip olduğunuz her 2.5kg, 5 km’lik bir tırmanışta sizi yaklaşık 30 saniye yavaşlatır”

 

 


 

 

Sadece bir tırmanış olarak da düşünmeyin, bu fazla kilolar ve etkileri uzun dönemli bisiklet hayatınızda da her daim sizi yavaşlatacaktır. Üstelik hepinizin bildiği gibi alınan kiloları vermek kadar zor birşey yoktur.

Bunu yaparken kaslardan değil de yağlardan kilo kaybetmeyi sağlamak ise ayrı bir uzmanlık işidir. Fakat Cyclingtr.com olarak size her türlü ipucu ve işe yarayan bilgiyi vermekten mutluluk duyuyoruz.

 

 

Güçlü Karbonhidrat Kaynaklarına Yönelin

 

Yukarıda da bahsettiğim gibi kış aylarında daha seyrek gördüğümüz güneş ve güneş ışınları yüzünden serotonin(mutluluğumuza etkisi olan hormon) seviyemiz de düşüyor. Bunun sonucunda ise nişasta içerenler gibi daha tatlı besinlere yöneliyoruz. Halbuki kuru fasulye gibi besinler bizim hem karbonhidrat, hem protein, hem de lif ihtiyacımızı birden karşılayabiliyor. Üstelik çoğunuz duymamış olabilirsiniz ama “Kuru Fasulye Pastası” ile hem besleyici hem de lezzetli bir  tatlı da yapabilirsiniz. (Tabi pastaya kullanacağınız şekeri asgari tutarsanız)

 


Yağı Doğru Kaynaktan Alın

 

Kış mevsimi farklı tür balıkların da sofralara girmesini sağlıyor. Mevsiminde tüketildiğinde faydaları daha fazla, zararı en az olan balık tüketiminize her zaman önem vermelisiniz. Yağlı balıklardan somon ve sardalya size ihtiyacınız olan Omega 3 yağ asitlerini ve kışın güneşten alamadığınız D vitaminini sağlayacaktır. Omega 3 de, D vitamini de insülin seviyenizi dengede tutarak yağ yakım oranınızı artıracaktır. Araştırmalar, Omega 3 hapları alan bireylerin, daha fazla yağ kaybedip, daha fazla kas kütlesi kazandığını gösteriyor.

 

 

Daha Küçük Tabak Kullanın

 

Evinizdeki veya kaldığınız oteldeki en büyük tabağı kullanmak yerine bir boy küçük tabağı kullanın. Bu da toplam kalori alımınızı %22 oranında azaltacaktır. Bunu neden mi yapalım? Çünkü tabağımızı dolu görmek isteriz ve tabağımız küçükse, doldursak bile daha az kalori almış oluruz. Bu oldukça basit bir düşünce ama yararının çok daha fazla olduğundan emin olabilirsiniz.

 

 

 Gizli Kalorilere Dikkat Edin

 

Sosyal Bilim ve Tıp dergisinin yaptığı bir çalışma, çocukları olan ailelerin, çocuk sahibi olmayan yetişkinlere göre daha fazla kilo aldıklarına ulaştı. Çocuğunuza tabağını bitirmesinde her yardımcı oluşunuzda baseninize fazladan 250 kalori göndermiş oluyorsunuz.

 

 

 

Gazlı İçecekleri Doğru Seçin

 

Şu kış mevsiminde her gün içeceğiniz 150 kalorilik gazoz veya kola, kış sonunda size 2 kilo kazandırmış olur. Üstelik diyet kolalar da çözüm değildir. 474 kişi üzerinde yapılan 10 yıllık bir araştırma, günde en az 2 diyet kola içenlerin, diyet soda içmeyenlere göre bel çevrelerini 5 kat daha genişlettikleri sonucuna ulaşmıştır. Eğer zararsız bir gazlı içecek arıyorsanız, tercihiniz maden suyu olmalıdır.

 

 

 Bol Giyinmekten Kaçının

 

Kışın soğuk ve rüzgarlı günleri biz bisikletçiler de dahil olmak üzere herkesi daha kalın ve bol kıyafetler giymeye itiyor. Fakat bu kadar rahat giyindiğiniz vakit, kalın kıyafetlerinizin altındaki vücudunuzu ve fazlalıklarınızı unutursunuz. Hatta bu kalın kıyafetler sizi daha da yavaş hareket ettirmeye de sebep olarak hem doğrudan, hem de dolaylı yoldan kilo almanızda rol oynar. Cornell Üniversitesi’ndeki bilim adamları, cezaevi mahkumlarının kendilerine daha bol kıyafet verilmesiyle 6 ay içinde 10 ile 12.5 kilo aldıkları sonucuna ulaşmış. Araştırmacılar, hatlarınızı gösteren ya da çok bol olmayan kıyafetlerinizi yıl boyu giymenizi öneriyor. Bu öneriyi daha etkili hale getirelim; üzerinize oturan kıyafetlerinizi dolabınızda tutmayın, sürüşünüzü onlarla yapın.

 

 

Kışın Haftalık Sürüş Zamanınız ve Antrenman Zorluğunuz Azaldığında, Kilo Almamak İçin Günlük Kalorinizi Azaltın

 

 

 

Ne olursa olsun düzenli binmeye ve kilo kontrolüne devam ettikçe kışın yapılan bile yarışlara katılabilir ve kondüsyonunuzu en azından aynı seviyede tutabilirsiniz

 

 

 

 

 

 

Hazırlayan: Fatih Buzgan

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın