Kilitli Pedal ve Ayakkabı Montajı

23/05/2011  //     //  Genel 

Hangi kategoride veya seviyede biniyor olursa olsun, her bisikletçinin aklından en az bir defa geçmiş bir sorudur, “Kilitli Pedal Kullanmalı Mıyım” sorusu. Dağ bisikletçiliğinde de, yol bisikletçiliğinde de, tur bisikletçiliğinde de kilitli pedalın düz pedala göre avantajları göz ardı edilemeyecek seviyede. Geçiş döneminde çevrenizdeki bisikletçilerden gelecek olan karamsar cümleleri yok sayın ve ilk fırsatta kilitli pedala geçin.

 

Bu yazımızda Cyclingtr.com okuyucuları için kilitli pedal ve ayakkabı montajına değineceğiz. Fiyat/performans oranı en yüksek model pedal olan Shimano PD-M 520 ile yine Shimano’nun hoş bir arazi ayakkabısı modelini tercih ettik.

 

Ayakkabı, pedal ve pedalın kutusundan çıkan kal (İngilizcesi cleat) adlı parça ile bunları monte ederken kullanacağımız alyen anahtarını görüyorsunuz.

 

 

Burada en önemli konu kal’in ayakkabıya olan montajıdır. Çünkü kal’i ayakkabıya yanlış monte ederseniz, ilk etapta ayakkabılarınız sürekli aynakola veya kadroya sürtebilir, uzun vadede ise bu açı farkından kaynaklanacak diz ve bağ dokusu problemlerine sahip olabilirsiniz. Bu yüzden kallerin, ayakkabının tabanında dümdüz bir şekilde yerleştiğinden emin olun.

 

İlk işlemimiz ayakkabının içindeki astarı çıkarıp kal’in yerleşim yerine ulaşmak.

 

 

Ayakkabının tabanına baktığınızda iki yuva göreceksiniz. Bu yuvalar aracılığıyla ayakkabınızın önde mi, ortada mı, geride mi yer alacağını belirleyebiliyorsunuz.

 

 

Kal’i bu yuvaya düz bir şekilde yerleştirip, üzerine ince plakasını koyuyoruz. 

 

 

Bu plakayı yerleştirdikten sonra da ikişer alyen vidasını bir parça gres yağı ile yağlayarak, alyen anahtar yardımıyla sıkarak kal’i ayakkabıya sabitliyoruz. Gres yağını, paslanmaları önlemek ve tekrar sökme işleminde işinizi kolaylaştırmak açısından özellikle öneririz.

 

 

 

 

Zor bölüm sonra erdi, şimdi sıra kilitli pedal montajında. Normal pedallarınızı aynakolunuzdan ayırdıktan sonra kilitli pedalınızın birini elinize alın ve üzerinde L veya R harflerinden birini göreceksiniz.

 

Üzerinde L harfi olan pedal sol tarafa, üzerinde R harfi yazan pedal sağ tarafa takılmalıdır. Pedalı aynakol yuvasına takmadan önce pedalın yivli bölümüne bir miktar gres yağı sürmeniz, hem pedalın uzun ömürlü olmasını sağlayacak, hem de pedalınızı bir gün sökmek istediğinizde sökme işleminiz kolaylaşacaktır. Bu arada kilitli pedalınızı aynakolunuza iki şekilde de monte edebiliyorsunuz :

 

1) 14- 15 gibi numaralı bir anahtarla

 

2) Alyen anahtarla

 

 

 

Kilitli pedala yeni geçecekler için bir diğer çok önemli nokta da “Kilitli Pedalın Sertlik Ayarı”dır. Fotoğrafımızda gördüğünüz üzere, daha ince alyen anahtar ile pedalların ön bölümündeki yuvadan pedalın kavrama sertliğini azaltıp arttırabiliyorsunuz.

 

 

Böylece pedal, bu sisteme yeni geçtiğiniz dönemde daha kolay ve hafif bir hareketle ayakkabınızı bırakarak sizi serbest kılıyor. Pedala tamamen alıştığınızda ise bu ayarı sertleştirerek daha verimli bir sürüş dinamiği elde edebiliyorsunuz.

 

Gördüğünüz gibi ayakkabı, pedala böyle kilitleniyor ve size yokuşlarda % 30 avantaj sağlıyor.

 

 

 


 

Hazırlayan: Fatih Buzgan


  

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın