Katusha Kendini İspatlıyor! 2013 GP Samyn Galibi Tsatevich ile Katusha

27/02/2013  //     //  Genel

 

Belçika sezonunu açan yarış Omloop Het Nieuwsblad‘ın galibiyeti sonrası Katusha takımı Belçika’da iki’de iki galibiyeti bugün kaptı. Omloop Het Nieuwsblad’dan bir gün sonra, Pazar günü yapılması planlanan Kuurne Brussel Kuurne’nin kötü hava şartları sebebiyle iptali, bugün yarış başlayana dek tedirgin bekleyişle geçti. Soğuk havaya aldırmayan, Le Samyn 2013 startını aldığında, büyük favori ve 2012 galibi Arnaud Demare’nin bugün duble zaferini alması bekleniyordu. Son ana kadar mücadelede Demare için çalışan FDJ takımı gelişen kahramanlık mücadeleleri sonunda, toplu sprint finişinde sürpriz galip Alexey Tsatevich’den geldi. Katusha renklerini podyum galibiyeti ile süsleyen Tsatevich, bu sezon ikinci profesyonel yılında olmasına rağmen, geçen yıl ki 8.’liğini bugün zafere çevirdi.

 

 

Le Samyn’in 44.kez alınan startı sonrası, yine bugün bayanların 2.edisyonunda olduğu gibi 3 kişilik kaçış grubu oluştu. Ancak bayanlarda olduğu gibi, galibiyet kaçış grubundan gelmedi. Erkeklerin 3 kişilik kaçış grubunda galibiyet sevincine dönüşmese de kahramanca efor sergilendi. 3 kişilik kaçış grubunda; Luke Rowe(SKY), Van Breussegem ve Sprengers(Topsport) vardı. 3’lü 110.kilometrede ana gruba zaman avantajını 6 dakika üzerine çıkardıysa da, ilkeleyen kilometrelerde kapanmaya başlayan zaman farkı Luke Rowe’ı harekete geçirdi. Finişe yaklaşık 50 kilometre kala solo atağını yapan Luke Rowe(SKY) finişe 12 kilometre kala mefaseye dek kaçış performansını sürdürdü. FDJ’nin tempo verdiği ana grup önünde Vacansoleil, SKY takımları yarışın zaferine doğru hızlanmaya devam etti.

 

 

Ardarda ataklardan Thomas Geraint’in atağı başarıya ulaştı. SKY takımı galibiyet için bu kez Geraint ile kozunu kullanmaya başladı. Geraint’in atağına cevap veren isimler ise takım arkadaşı Ian Stannard ve Bertjan Lindeman, Konovalovas oldu. Geraint’in rakiplerini silkelemesi zor olmadı. Finişe doğru iyice artan tempoda FDJ takımının Arnaud Demare ile hedeflediği galibiyet riskini FDJ takımı tempoya daha da yüklenerek karşıladı. Geraint finişe 2 kilometre kala yakalandığında ana grup soğuk havayı, beraber finişe ilerleyerek sıcak kalmayı tercih edercesine ilerledi. Son kilometrede, ana grubun birkaç saniye önünde ilerleyen Alexey Tsatevich, toplu finiş sürprizini saniye farkı avantajını koruyarak galibiyetle sonlandırdı. Profesyonellik kariyerinin henüz ikinci yılında olan Alexey Tsatevich yarışın sürpriz galibi oldu. Tsatevich geçen yıl, ilk sezonunda Le Samyn’i 8.sırada tamamlamıştı. Bugün ise beklenmeyen galip olarak ilk profesyonel galibiyetini kazanmanın yanı sıra, Katusha takımına Belçika yarışlarından 2’de2 zafer onuru yaşattı.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=X6wZ4m-yd-4:550:0]

 

2013 GP Samyn Sıralaması:

 

1 Alexei Tsatevich (Rus) Katusha    
2 Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil-DCM    
3 Adrien Petit (Fra) Cofidis    
4 Kenny Dehaes (Bel) Lotto Belisol    
5 Alessandro Bazzana (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling Team    
6 Gerald Ciolek (Ger) MTN – Qhubeka    

 

Bayanlarda ise; 20.kilometrede kaçış grubunu oluşturan; Ellen van Dijk(SLU), Shelly Olds(TIB) ve Emma Johnsson(Orica-AIS) kaçış performanslarını korumayı başardı. Kaçışa solo devam eden Ellen van Dijk, 3 dakika 16 saniye önde tamamladığı Le Samyn des dames 2013’ün açık ara galibiyetini kazandı. İkinci,Shelly Olds, üçüncülüğü ise Emma Johnsson aldı.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın