Katar Turunda Lider ve Üst Üste 3 Etap Galibiyeti: Mark Cavendish

07/02/2013  //     //  Genel

 

Katar Turunun 5.Etabın Al Zubara Fort startına üst üste iki etap galibiyeti ile lider mayoyu taşıyarak başlayan Mark Cavendish, 154 kilometrelik etabın Madinat Al Shamal finişinde 3.galibiyetini aldı. Üst üste 3 etap galibiyeti alan Britanyalı yıldız sprinter, tükenmek bilmeyen sprint gücünü, stabil performansıyla bu sezon da sergiliyor. Bugünkü toplu sprint mücadelesine değin stratejik savaş sergileyen takımların, etap sonucunu yine de değiştirememesi, Cavendish’in belki de yüzyılın en büyük sprinteri olmaya en güçlü aday kılıyor. Bu yıl, Omega Pharma QuickStep renklerine katılan Mark Cavendish, takımın patronu ve bugün yaş günü olan Zdenek Bakala’ya yaş günü hediyesi olarak etap galibiyeti armağan etti. Etabın ikincisi, Yauheni Hutarovich(AG2R), üçüncü ise Orica GreenEdge takımından Aidis Kruopis oldu.

 

 

Yarın final etabı koşulacak olan Katar Turunun, bugünkü 5.etabı ile 3 düzlük etabını arda arda kazanan Mark Cavendish’in galibiyetindeki toplu sprint mücadelesinin öncesinde yarış içerisinde ve son 5 kilometrenin strateji zevki yaşandı. Günün en büyük favorisi Mark Cavendish iken, etabın 3 kişilik kaçış grubu içerisinde bulunan eski domestiği Bernard Eisel(SKY), Genel sıralamada iddialı Taylor Phinney(BMC)’ın bulunması, takım stratejilerinin çarpışması gibiydi.

 

 

Eisel ve Phiiney’e eşlik eden Omega Pharma QuickStep’ten Niki Terpstra, Omega Pharma’nın bu stratejiye hazırlıklı olduğunun bir göstergesi oldu. 3 kişilik kaçış grubu olmasına rağmen tabii ki Terpstra, Cavendish’in alması gereken etabın kaçakları için çalışmadı. Ana grupp önünde de Omega Pharma QuickStep takımının geri kalan üyeleri finişie 20 kilometre kala, 30 saniye öndeki 3’lü için tempoya yüklendi. Kaçış grubu finişe 14 kilometre kala yakalandı.

 

Çöl içerisinden uzayan yolda son 10 kilometreyi izlemek oldukça keyifliydi. Hızla ilerleyen ana grubun, pozisyon savaşları finişe 6 kilometre kala başladı. Argos Shimano yin dün olduğu gibi iddialı bir tren temposu ile ana grup önünde performans sergiledi. Çöl rüzgarından mı? yoksa pratik eksikliği mi? veya zamanlama hatası mı? Argos Shimano bugün de, dün olduğu gibi finişe kadar trenini korumayı başaramadı. Canondale takımının Katar takımı kadrosunda yarışan Elia Viviani’nin doğum günü olması, Canondale takımının bir etap galibiyeti hediyesi için pozisyon savaşlarına dahil oldu. Ancak, zaman bonusu ile liderliğini pekiştirmeyi ve bir etap galibiyetine daha asla hayır dmeeyecek Mark Cavendish ve Omega Pharma QuickStep treni, Cavendish’i yine önde bırakmayı başardı. Gerisi Cavendish’in en iyi yaptığı işi yapmasına kalmıştı. Madinat Al Shamal finişindeki toplu sprint finişinde Cavendish yine etap galibiyetini aldı ve genel sıralama liderliğinde, Brent Bookwalter’a zaman farkını 15 saniyeye çıkardı. Yarın final günü.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=6ST6XaWasYQ:550:0]

 

Katar Turu 5.Etap Finiş Sıralaması:

 

1 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 3:11:11
2 Yauheni Hutarovich (Blr) Ag2R La Mondiale
3 Aidis Kruopis (Ltu) Orica-GreenEdge
4 Adam Blythe (GBr) BMC Racing Team
5 Luke Rowe (GBr) Sky Procycling
6 John Degenkolb (Ger) Team Argos-Shimano
7 Alexander Kristoff (Nor) Katusha
8 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ
9 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
10 Roger Kluge (Ger) Team NetApp-Endura

 

5.Etap Sonunda Genel Sıralama:

 

1 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 13:30:59
2 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 0:00:15
3 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 0:00:20
4 Adam Blythe (GBr) BMC Racing Team 0:00:22
5 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling 0:00:24
6 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 00:00:25
7 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
8 Mathew Hayman (Aus) Sky Procycling 0:00:27
9 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling 0:00:29
10 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling 0:00:30

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın