Katar Turu 4.Etap Galibiyeti ve Tur Lideri Mark Cavendish

06/02/2013  //     //  Genel

 

Dün, üçüncü etaptaki galibiyeti ile genel sıralama iddiasını pekiştirip, lider mayoya zaman farkını kapatan Mark Cavendish, dün yarıladığı yolu bugün tamamladı ve liderlik mayosunu sırtına geçirdi. Sert çöl rüzgarları eşliğinde verilen mücadelede çoğu sporcunun savunması çöl rüzgarı olurken, sprint devi Mark Cavendish, kendisi rüzgar gibi eserek, rahatlıkla Katar Turunun ikinci etap galibiyetini kariyerine ekledi. Omega Pharma QuickStep, geçen yıl Tom Boonen ile genel sıralama liderliğini almıştı. Bu yıl Omega Pharma QuickStep’e katılan Mark Cavendish 2013 Katar Turu galibiyetini tur sonunda dek korumaya çalışacak ve büyük olasılıkla takıma yeni sezon Katar galibiyetini götürecek.

 

 

Katar Turunun 4.etabı Camel Track Race’den alınan start sonrası Al Khor Corniche’de beklenen muhtemel toplu sprint finişi için 160 kilometrelik mesafede sergilenen mücadele ile geçti. Güne genel sıralamada ilk 3 sırayı almış olan BMC takımının lider mayo sahibi Brent Bookwalter, dünkü açıklamalarından bugün için umutsuz olduğunu hissettirmişti. Önünde hala sprint etapları olan BMC hakimiyeti, dünyanın en iyi sprinteri karşısında bugün beklendiği gibi boyun eğdi.

 

Kaçış grubu, bugün de 3 kişi ile oluştu. Andriy Grivko(Astana), Datis Smukulis(Katusha) ve dün de kaçış grubunda yer alan Pirmin Lang(IAM)’in oluşturduğu üçlü içerisinde Grivko’nun ger alması, ana grupta tehlike çanlarının çalmasına ve temponun hızlı seyir etmesine sebep oldu. Astana takımı sporcusu Andriy Grivko, genel sıralamada sadece 38 saniye gerideydi ve zaman farkı, finişe 24 kilometre kala 4 dakikayı geçmişti. Ana gruptaki iddialı tempo, zaman farkının tüm takımlarca ortak çalışılması sayesinde erimeye başladığında, ana gruğ adeta son 10 kilometrede görmeye aşina olduğumuz, uzamış ve incelmiş ana grup görüntüsünü sergiliyordu. Çabalar karşılığını finişe 8 kilometre kala kaçan 3’lünün ana gruba dahil alması ile karşılığını gösterdi.

 

Finiş mücadelesi için hali hazırda zaten hızlı geçen etabın yorgun savaşçıları önlerde kalıp pozisyon avantajı elde etmek için yüklendi. Takımlar arasında son 3 kilometreye kadar önde avantaj kollayan takım Argos Shimano idi. Ancak finişe 2 kilometre kala 4 tünel yaratıp sprint için iddialı isimlerini taşıyan takımların gerisinde kalan Argos Shimano, gün için söz hakkını usulca kaybetti. Etabın yüksek nabzı ve agresif hamleler her ne kadar sprint etabına yakışır ölçüde adrenalin dağıtsa da, her an olası kazanın habericisi gibi ilerlendi. Nitekim son kilometrede içerisinde BMC takımının da karıştığı kaza gerçekleşti. Brent Bookwalter için liderlik macerasının sona ermesi için etabın sonunu beklemek kaldı. Çünkü asıl adam Cavendish kazaya karışmamış, ana grup önlerinde konumunu almıştı. Cavendish finişe 210 metre kala pedalına yüklendiğinde, sıkılmadan zorlamadan etabın galibiyetini elde etti. Ve tabii ki beraberinde Katar Turu liderliğini.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=4PQDVqwQnW8:550:0]

 

4.Etap Finiş Sıralaması:

 

1 Mark Cavendish (Gbr) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 3:030:05
2 Barry Markus (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
3 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team
4 Filippo Fortin (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
5 Alexander Kristoff (Nor) Katusha
6 Jonathan Cantwell (Aus) Team Saxo-Tinkoff
7 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ
8 Aidis Kruopis (Ltu) Orica-GreenEdge
9 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling
10 Davide Appollonio (Ita) Ag2R La Mondiale

 

 

4.Etap Sonunda Genel Sıralama:

 

1 Mark Cavendish (Gbr) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 10:20:01
2 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 0:00:02
3 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 0:00:08
4 Adam Blythe (GBr) BMC Racing Team 0:00:09
5 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 0:00:12
6 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
7 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling 0:00:13
8 Mathew Hayman (Aus) Sky Procycling 0:00:14
9 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling 0:00:16
10 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling 0:00:17

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın