Katar Turu 2011 Sona Erdi. Mark Renshaw Turun Galibi

11/02/2011  //     //  Genel

 

 

 

   Final etabı olan 5. etap koşuldu. Farnese Vini-Neri takımından İtalyan Andrea Guardini sürpriz finiş yaparak 5.etabın galibiyetini aldı. HTC-Highroad Takı’mından Avusturalya’lı Mark Renshaw sprint konusundaki yeteneğini tur boyunca sergileyerek hayatının ilk bir haftalık tur galibiyetini elde etmiş oldu.

 

 

 

 

   Katar Turu’nun beşinci ve final etbı Sealine Beach Resort’dan start aldı. Dümkü etap galibiyeti ve zaman bonusu ile Katar Turu’nun lider mayosu Altın Mayoyu Heinrich Haussler’den devir alan Mark Renshaw (HTC-Highroad) final etabına lider mayo ile start aldı. 126,5 km’lik parkurun sonuna doğru Doha parkur etrafında 9 tur atıldı. 6 kilometrelik parkurdan 9 kez geçen sporcular finişe doğru uzanan düzlükte sprint yeteneklerini sergiledi. Katar Turu Arabistanın jeolojik şartları sebebiyle takımların, özellikle sprinterlerin savaş alanı niteliğinde katıldıkları bir tur.

 

   HTC-Highroad Takımı tura başlarken Mark Cavendish takım liderliğiyle başladılar. Fakat turun ilk günü gerçekleşen prolog açılışında Mark Cavendish’in düşmesi sebebiyle Cavendish’in taşıyıcısı ve Cavendish gibi yetenekli ve güçlü olan Mark Renshaw üzerinde stratejlerini devam ettirdiler. Ve bu doğru strateji doğru isim sonucunda HTC-Highroad takımına Katar galibiyetini beraberinde getirdi. Katar Turu genel sıralama birincisi Mark Renshaw bu başarısı ile Etap galibiyet primleri yanısıra birincilik ödülü olan 9.200 Euro’yu da kazanmış oldu.

 

   Final etabının finişine uzanan son 1300 metrelik düzlük sprinterlerin son gün güç gösterisine sahne oldu. Mark Renshaw, Theo Boss(Rabobank), Heinrich Haussler(Garmin-Cervelo) tur liderliğini etkileyebilecek etap galibiyetine asıldı. Fakat arkalarından gelen ve solda bulduğu açıktan geçen Andrea Guardini(Farnese Vini-Neri)’nin atağı ile etabı alması sürpriz finiş heyecanı yaşattı. Liderlik kapışmasında sağ tarafta bulduğu açıklıktan geçen Francesco Chicchi (QuickStep)’de etabı 2. olarak tamamladı. Theo Boss(Rabobank)’da 3. olarak giriş yaptı. 5.Etap dereceleri Mark Renshaw için tehlike oluşturmadı. 2011 Katar Turu galibiyeti sonrası.” Ne yarış haftasıydı! Katar Turu’nu tamamladığım için çok mutluyum. İlk tur galibiyetim ve Katar turunu kazanan ilk Avusturalya’lıyım. Takım arkadaşlarıma teşekkür ederim” dedi.

 

Katar Turu Final Etabı-5.Etap (ilk 3):

1, Andrea Guardini (Farnese Vini-Neri)
2, Francesco Chicchi (Quick Step)
3, Theo Bos (Rabobank)

Katar Turu 2011 Final Genel Sıralaması:(ilk 5)

1, Mark Renshaw (HTC-Highroad)
2, Heinrich Haussler (Garmin-Cervélo)
3, Daniele Bennati (Leopard-Trek)
4, Juan Antonio Flecha (Team Sky)
5, Roger Hammond (Garmin-Cervélo)

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın